Jump to content

Filtr, grzałka etc. - osprzęt do zbiornika 160l


Recommended Posts

   Witam.

   Poczytałam, poczytałam i w sumie nic nie wiem :D Interesują mnie KONKRETNE parametry osprzętu na taki zbiornik, aby jak najbardziej ułatwiły życie mieszkańcom i mnie :) Tak więc:

1.Filtr - zewnętrzny kubełkowy ew. + mały gąbkowy (jn.);

2.Grzałka - tylko z termostatem;

3.Oświetlenie - mocowanie do pokrywy, korzystne dla roślin i ryb (nie planuję żadnego konkretnego biotopu i nie porywam się na rośliny/ryby bardzo wymagające)

   Ważne też, by nie kosztowało to majątek! Rozsądne pobory mocy = rozsądne wydatki. Więc rezygnuję z jakiś cudeniek techniki :D

 

    Zastanawiałam się nad czymś takim: w zbiorniku 60l sprawdziły mi się dwa filterki wewnętrzne gąbkowe z napowietrzaniem [PAT MINI Aqua Szut (400l/h)] - niski pobór mocy, woda czyściutka a podmiany wody z cotygodniowych ograniczyły się do miesięcznych!! Oczywiście wszystko potwierdzone przeprowadzanymi co 2-tygodnie testami kropelkowymi - zwłaszcza No2 i No3. Zbiornik zostaje. Pomyślałam o zamontowaniu jednego z takich w dużym baniaku - wew. i dodatkowo mniejszy kubełkowy zew. (jaki wtedy?). Nie sztuka zdecydować się na jeden duży kubełkowy, ba, ale koszt samego przekracza 250 zł. Filtr ma się jeden... A tu jeszcze podłoże, rośliny, kamienie, korzenie, reszta osprzętowania, uzupełnienie obsady....... Mnie akurat nie stać na jednorazowe wywalenie patola, a zbiornik i tak będzie dojrzewał min. m-c....

 

    Oświetlenie interesuje mnie raczej "normalne", ale oszczędne - bez cudów typu: kolory, stopniowe samoczynne włączanie się czy co tam jeszcze wymyślili... Nie ten status społeczny :/

 

   Co do grzałki... Co ja mogę powiedzieć, jedynie że w mieszkaniu panuje stała temp. = 22 stopnie. Może taka grzałka, która podkręci ją w przypadku spadku - czyli uzupełniająca. Nie mam pojęcia jak to się oblicza, podaję całkowicie nierealny przykład: normalnie zbiornik 160l przy stałej temp. w pomieszczeniu 19 st. potrzebuje grzałki 20 W. W moim przypadku może sprawdziłaby się grzałka 2-krotnie słabsza? Typowe uzupełnienie.

 

   Czekam na jakieś propozycje, odpowiedzi. Nie krzyczcie od razu! Szukajmy ewentualnych kompromisów :D

Link to comment
Share on other sites

Hej. Mam 160l baniak. I mam w nim wewnętrzny Aqua-szut  750 i na nim gąbka, do tego kubełek JBL e901 i dają radę. Ten mały czyszczę raz na tydzień, kubeł czyściłem nie dawno czyli 6 miesięcy po restarcie. Woda czysta.  Jeśli chodzi o grzałkę to ja mam 150 wat i zimą gdy w nocy temp. w pokoju spada czasem przy mrozach do 18 stopni ta grzałeczka sobie radzi. Natomiast światło to już zależy od ciebie co będziesz hodować. U mnie są standardowe 2x30w i jedna dołożona przeze mnie 24w. Po dołożeniu tej świetlówki musiałem się zaopatrzyć w butle z CO2, gdyż słynny przelicznik wat na litr w tej sytuacji wynosi 0,52 i wystąpiły braki. Przy tym litrażu każdy będzie sugerował jakiś filtr zewnętzrny.

Link to comment
Share on other sites

Filtrację dobieramy do obsady ,a nie wielkości zbiornika ;) inaczej brudzą neony,a inaczej welony.Oświetlenie takie standard na te mało wymagające spoko wystarczy(np:2x28w t5 nie wiem jaka dł. akwa.)+jakieś nawozy(nie koniecznie markowe za grubą kasę).Co do grzałki to przelicznik 1l-1W jest spoko :) czyli 150w.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...