Jump to content

Filtr, grzałka etc. - osprzęt do zbiornika 160l

Recommended Posts

Witam.

Poczytałam, poczytałam i w sumie nic nie wiem :D Interesują mnie KONKRETNE parametry osprzętu na taki zbiornik, aby jak najbardziej ułatwiły życie mieszkańcom i mnie :) Tak więc:

1.Filtr - zewnętrzny kubełkowy ew. + mały gąbkowy (jn.);

2.Grzałka - tylko z termostatem;

3.Oświetlenie - mocowanie do pokrywy, korzystne dla roślin i ryb (nie planuję żadnego konkretnego biotopu i nie porywam się na rośliny/ryby bardzo wymagające)

Ważne też, by nie kosztowało to majątek! Rozsądne pobory mocy = rozsądne wydatki. Więc rezygnuję z jakiś cudeniek techniki :D

Zastanawiałam się nad czymś takim: w zbiorniku 60l sprawdziły mi się dwa filterki wewnętrzne gąbkowe z napowietrzaniem [PAT MINI Aqua Szut (400l/h)] - niski pobór mocy, woda czyściutka a podmiany wody z cotygodniowych ograniczyły się do miesięcznych!! Oczywiście wszystko potwierdzone przeprowadzanymi co 2-tygodnie testami kropelkowymi - zwłaszcza No2 i No3. Zbiornik zostaje. Pomyślałam o zamontowaniu jednego z takich w dużym baniaku - wew. i dodatkowo mniejszy kubełkowy zew. (jaki wtedy?). Nie sztuka zdecydować się na jeden duży kubełkowy, ba, ale koszt samego przekracza 250 zł. Filtr ma się jeden... A tu jeszcze podłoże, rośliny, kamienie, korzenie, reszta osprzętowania, uzupełnienie obsady....... Mnie akurat nie stać na jednorazowe wywalenie patola, a zbiornik i tak będzie dojrzewał min. m-c....

Oświetlenie interesuje mnie raczej "normalne", ale oszczędne - bez cudów typu: kolory, stopniowe samoczynne włączanie się czy co tam jeszcze wymyślili... Nie ten status społeczny :/

Co do grzałki... Co ja mogę powiedzieć, jedynie że w mieszkaniu panuje stała temp. = 22 stopnie. Może taka grzałka, która podkręci ją w przypadku spadku - czyli uzupełniająca. Nie mam pojęcia jak to się oblicza, podaję całkowicie nierealny przykład: normalnie zbiornik 160l przy stałej temp. w pomieszczeniu 19 st. potrzebuje grzałki 20 W. W moim przypadku może sprawdziłaby się grzałka 2-krotnie słabsza? Typowe uzupełnienie.

Czekam na jakieś propozycje, odpowiedzi. Nie krzyczcie od razu! Szukajmy ewentualnych kompromisów :D

Hej. Mam 160l baniak. I mam w nim wewnętrzny Aqua-szut  750 i na nim gąbka, do tego kubełek JBL e901 i dają radę. Ten mały czyszczę raz na tydzień, kubeł czyściłem nie dawno czyli 6 miesięcy po restarcie. Woda czysta.  Jeśli chodzi o grzałkę to ja mam 150 wat i zimą gdy w nocy temp. w pokoju spada czasem przy mrozach do 18 stopni ta grzałeczka sobie radzi. Natomiast światło to już zależy od ciebie co będziesz hodować. U mnie są standardowe 2x30w i jedna dołożona przeze mnie 24w. Po dołożeniu tej świetlówki musiałem się zaopatrzyć w butle z CO2, gdyż słynny przelicznik wat na litr w tej sytuacji wynosi 0,52 i wystąpiły braki. Przy tym litrażu każdy będzie sugerował jakiś filtr zewnętzrny.

Filtrację dobieramy do obsady ,a nie wielkości zbiornika ;) inaczej brudzą neony,a inaczej welony.Oświetlenie takie standard na te mało wymagające spoko wystarczy(np:2x28w t5 nie wiem jaka dł. akwa.)+jakieś nawozy(nie koniecznie markowe za grubą kasę).Co do grzałki to przelicznik 1l-1W jest spoko :) czyli 150w.