Jump to content

Oświetlenie RGB w akwarium


Recommended Posts

Mam standardowe akwarium 54l i standardową świetlówką 15W 6500K. Chciałbym dołożyć dwa paski Led rgb po 50 CM każdy po 7,5W. Spotkałem się gdzieś z taką teorią że led np. 7.5W daje tyle światła co świetlówka 15W. Ile jest w tym prawdy? Znalazłem ofertę na Allegro http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5255870031

Moje pytanie: Czy takie coś się na da i czy będą mi przy tym rosły rośliny? Jeszcze pytanie do przełącznika/pilota: Czy ktoś tego używał i co o tym sądzi.

Na tym RGB mi nie zależy więc jestem otwarty na inne pomysły.

Dziękuję za pomoc;)

 

Edited by mr_netlex
Link to comment
Share on other sites

Paski czy moduły LED są zbudowane z różnych diod. Ich skuteczność świetlna waha się w przedziale 25-300 lm /W. Dla przykładu chyba najbardziej popularne smd 5050 około 90 lm/W . Skuteczność świetlna świetlówek to przedział 50-100 lm/W. Więc jak sam widzisz nie ma jednego uniwersalnego przelicznika dla porównania LED z świetlówką . 

 

Programator, czy jak to nazywasz przełącznik/ pilot używam do zwykłych białych LED w celu ustawiania różnych programów mrugania, poza tym ma funkcje płynnej regulacji intensywności świecenia i w przypadku RGB wysterowania świecenia konkretnych kolorów. Mam znikome doświadczenie z LED-ami RGB i nie chcę cię wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się że bez programatora nie wysterujesz żeby RGB świeciły na biało. Poczytaj w necie jest pełno informacji na ten temat.

 

Z doświadczenia wiem, że nie warto kupować Chińskich LED-ów. Dobierając zasilacz, dobierz go ze sporym zapasem mocy (25-33%) inaczej może szybko się popsuć, a same LED na wyżyłowanym zasilaczu będą słabiej świecić. 

 

Jak nie zależy Ci na LED-ach RGB kupuj zwykłe białe, powinno być sporo taniej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...