Skocz do zawartości

Ospa leczenie temperaturą


Dominus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od kilku dni w moim zbiorniku chorują neony na ospę.

Zacząłem leczyć ryby wyższą temperatura mianowicie od 3-4 dni temperatura jest powyżej 32 stopni od dwóch nawet 34 stopnie.

Z neonów znikło większość plamek lecz trochę zostało i mam pytanie czy to nadal pasożyty czy blizny?

Czytałem że w temperaturze 32 stopni wszystko powinno paść w ciągu 6h?

Tylko nie doczytałem się czy w fazie kiedy pasożyt siedzi w rybie też w ciągu 6h można go zabić.

 

Moja obsada:

3x dorosłe gupiki +15x narybek (tygodniowy).

3x ampularia .

6x neon było 7 ale jeden padł przed leczeniem .

 

Mam sporo roślinek wiec nie chce wlewać tam żadnej chemii.

Wielkość zbiornika to 67l.

 

 

Proszę o radę i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że lepszym rozwiązaniem jest jedna leczenie chemią niż gotowanie neonów w 34*C

Bardzo dobrze przy leczeniu ospy sprawdza się preparat ichtio z tropicala. Wystarczy tylko stosować się do zaleceń producenta podanych na etykiecie.

 

To prawda że w temperaturze powyżej 33*C kulorzęsek wywołujący ospę rybią na ogół ginie już po paru godzinach.

Skoro podjąłeś takie, a nie inne środki w leczeniu ryb to powinieneś teraz te ryby bacznie obserwować czy nie ma nawrotów choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale one nadal mają  białe kropki możliwe, że to nadal pasożyt? I czy na rybach zostają ślady, blizny po takiej chorobie?

 

Co do leczenia preparatami. Nie zdecydowałem się ponieważ nie mam filtra gdzie mógłbym wsadzić węgiel aktywny oraz najbardziej zależny mi na roślinkach na które taka chemia negatywnie wpływa zresztą temperatura też :) .

 

Oto foto (przepraszam za jakość) :

 

 

3f8a4b3008404047gen.jpg

942d00837ee73850gen.jpg

 

 

 

Jedynie co się zmieniło to ilość i wielkość tych kropek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leczyłem ryby na ospę nie raz i nigdy żadnych blizn nie było. Kup preparat który Ci poleciłem, u mnie sprawdzał się bardzo dobrze.

Nie zauważyłem aby szkodził rośliną. Węgiel aktywny w filtrze też nie jest potrzebny. Na opakowaniu jest wszystko napisane jak ten preparat stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Padły mi wszystkie neony co miały ospę i mam pytanie, ile czasu muszę mieć jeszcze podwyższoną temperaturę aby wybić ospę w zbiorniku (cysty itp.)?

A co to leczenia ospy temperaturą to nie prawda, że temperatura powyżej 32 stopni zabija ospę w ciągu kilku godzin. Przynajmniej nie zabija póki siedzi w rybie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo gdybyś leczył tak jak należy stosując odpowiednie leki na ospę, a nie kombinując z temperaturą to miałbyś większe szanse na wyleczenie ryb.

 

A co to leczenia ospy temperaturą to nie prawda że temperatura powyżej 32 stopni zabija ospę w ciągu kilku godzin

Oczywiście że nie prawda bo to jest za niska temperatura. Napisałem że kulorzęsek na ogół ( na ogół nie znaczy że w 100% ) ginie w temperaturze powyżej 33*C. A na końcu jeszcze dodałem odnośnie leczenia temperaturą że

 

Skoro podjąłeś takie, a nie inne środki w leczeniu ryb to powinieneś teraz te ryby bacznie obserwować czy nie ma nawrotów choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lekko ponad 33 stopnie ale nie wiem czemu tylko neony na to chorowały.

Może to coś innego ale tydzień w takiej temperaturze powinno je uleczyć.

Również mi skoda rybek :(  ale teraz muszę się dowiedzieć po chorobie ile dni mieć podwyższoną temperaturę aby nic innego nie zachorowało :(

Czy dwie doby wystarczą tak jak wyczytałem w równych poradnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższona temp. nie znaczy, ze pasożyt zginie. Kup sobie CMF firmy Tropical. Ja stosowałem to przy Gurami Całującym, zdrowy był po jednej kąpieli. Przy kuracji stosuj silne napowietrzanie, to potęguje dzielenie preparatu. 

Edytowane przez Avatar94xPLx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...