Jump to content

Problemy z wysokim pH wody


Misza86
 Share

Recommended Posts

Wiem, ze temat jest już wałkowany w wielu postach, ale prosze o konkretna odpowiedź, jak to zrobic... Czyli obniżyć pH wody. Akwa stoi od 8dni, woda sie wyklarowala, jest w niej korzen. Lałem 3/5 destylowanej, 2/5 kranówki. Woda w kranie jest twarda i zasadowe, ale mój dzisiejszy pomiar w akwa przebił wszystko, bo w kranie to 8,2ph, a w akwa 8,4?! Jak to możliwe, poza korzeniem, nie mam nic co może wpływać na pH wody, chyba ze ziemia i podłoże JBL? Jutro przyjeżdżają rośliny, które nadają sie do kwaśnej/obojętnego wody, a u mnie jest zasadowe. Aktualne gh to 12, a kh to 7, czy zrobic szybka podmianę 30% na destylowaną i dać pracować korzeniowi? Nie mam co2 i aktualnie go nie mogę kupić, czy zacząć może lać ocet dla poprawy? Mam trochę szyszek olchy, ile ich mogę w jednym momencie wrzucić? Czy przy takich twardosciach i tak nic nie dadzą? Co proponujące żeby nie stracić roślin?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jest coś w akwa co podnosi ph. Miałem to samo u siebie i okazało się, że to piasek. Zdarza się też, że to ceramika z filtra podnosi ph. Opisz dokładnie zbiornik, a może uda się znaleźć przyczynę (podłoże, media filtracyjne, dekoracje, itp). Obniżanie ph octem wchodzi w grę o ile właśnie coś nie podnosi Ci tego ph.

Link to comment
Share on other sites

Podloze jbl manado i aquabasis plus, 3 garści piachu z pobliskiego jeziora, które ma piaszczyste dno, tło z jakiegoś tworzywa, filtr eheim 2071 ze standardowymi wkładami - plastik i jakieś kulki.

 

Patrząc na Twoja wiadomość wydaje sie, ze to piach. Robię teraz test wody kranowej i wody kranowej z piachem i za pare h zrobię pomiar. Czy jeżeli usune większość piachu, zakładając, ze to on, to sytuacja sie unormuje? Wszystkiego nie dam rady zebrać...

Edited by Misza86
Link to comment
Share on other sites

 

 

bo w kranie to 8,2ph, a w akwa 8,4?! Jak to możliwe

To normalne zachowanie...podczas natleniania z wody wytrąca się co2, dlatego ph rośnie.

Na obniżenie ph sam korzeń zbyt wiele nie pomoże, ocet też raczej za wiele nie zdziała przy takim kh... tu trzeba bardziej drastycznych środków :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wyglada na to, że mam sprawcę! Piach o którym pisałem, po 8h zmienił odczyn wody w szklance o 0,3pH i pomyśleć, że polecił mi go znajomy akwarysta, jako w pełni bezpieczny. Szkoda, ze cześć znajduje sie pod ziemią i nie jestem w stanie jej usunąć... Myślicie, ze ta resztka jaka zostanie długo może rzutować na pH akwa ?

 

Dzięki wszystkim za porady i szybka pomoc!

Edited by Misza86
Link to comment
Share on other sites

Sama wymiana tego piachu to dużo nie pomoże skoro kranowit ma ph8,2 ;) preparaty chemiczne jeżeli jeszcze nie ma żadnych stworzeń no to ok.,ale co dalej ? Nie wiem jaki litraż lecz przy takim ph to podmiany jedynie z destylatu,ro lub armata torfowa (kolor herbaciany) .Każde wahania ph źle odbijają się na obsadzie więc najlepiej ustabilizować je do danego poziomu przed wpuszczeniem życia.

Link to comment
Share on other sites

Teraz pytanie czy nie warto się pobawić jednak w wymianę całkowita tego piasku?!

No raczej... akwarium jest na tyle "świeże", że nie ma się nad czym zastanawiać. Ale dla pewności powtórka testu by się przydała.

Z drugiej strony spróbował bym pobawić się w zakwaszanie i utrzymanie pH na stałym poziomie, gdyż jestem niemal pewny, że skoki pH będą tak czy inaczej, chociażby podczas podmian.

Link to comment
Share on other sites

Piasku zostało max pol szklanki w całym akwa (120l). Nie chce ruszać dna bo juz wysypałem Aquabasis plus(ziemia) i zasypalem menado. Musiałbym to po prostu potem wyrzucić, bo by sie całe dno pomieszało. Dzisiaj robię jeszcze 20-30% podmiany na destylowana zeby zbić KH i GH. Dzisiaj przyjechały juz rośliny. Czy zbijać

PH minusem wodę przed ich zasadzenie , czy kiedy beda juz w akwa nie powinno im to zaszkodzić? Nie wiem, czy dostanę dzisiaj pH minus, napiszcie co byście zrobili, czy wtedy czekać az przyjedzie, czy bawić sie octem?

Edited by Misza86
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, możesz poeksperymentować. Przy takiej kombinacji podłoża i tak pewnie za jakiś czas będziesz robił restart i je wymieniał, więc żadna strata (oprócz finansowej).

Rośliny raczej powinny wytrzymać, wstrzymaj się tylko z obsadą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...