Skocz do zawartości

Obsada 67,5 l


Dominus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jestem początkujacym akwarystą i potrzebuje waszej pomocy w dobraniu obsady do mojego zbiornika.
 
Dane zbiornika:
 
Dł. 50 cm
Szer. 30 cm
Wys. 45 cm
 
to nam daje 67,5 l minus 7,5 l podłoża a wiec mamy 60 l przestrzeni :)
 
Roslinność :

Vallisneria americana
Pelia (porcja)
Rotala rotundifolia
Heteranthera zosterifolia .
Sagittaria Subulata
Limnophila Sessiliflora
Limnophila aromatic
Najas guadalupensis
Riccia fluitans
Hydrocortyle sp. Japan
Marsilea Drummondii
Hygrophila polisperma.

również mogą wystąpić

Cryptocoryne backettii
Hygrophila polisperma
Ludwigia repens
Egeria najas
Limnophila aromatica

 
 
W tym momencie bawię się z bimbrownia ale trzyma mi tylko tydzień wiec pomału daje sobie z nią spokój.

Nie znam parametrów ody jedynie co to mogę regulować temperaturę wody :)

Z ważniejszych rzeczy mogę dodać że akwarium stoi w w ciemnym miejscu i jest oświetlana żarówką energooszczędną 30 W :)

 

 

Z góry wam dziękuje :)

 

 

oto moje akwa

adeb7ecb03b4ad50gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż nie jest ważny, liczą się wymiary. Tutaj dno jest 50x30, czyli takie samo jak przy standardowym 45l :)

 

Bez parametrów wody nikt bez paranormalnych zdolności nie może doradzić w sprawie obsady :) Zakup testy lub sprawdź na stronie wodociągów swojego miasta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wystarczy kupić testy do badania NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało ( poczytaj o cyklu azotowym ). Natomiast do dobrania obsady będą potrzebne testy na pH, GH, KH. Testy najlepiej kupić kropelkowe, są one droższe od paskowych, ale za to dokładniejsze.

Tu masz do poczytania na temat testów http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyn (pH) 7,4  


Twardość     328
ogólna *    18 odH

Azotany (NO3)  2,21

Azotyny (NO2)    < 0,010

To są parametry wody z  rurociągów.

Akwarium stoi z miesiąc a wiec już dojrzało i do pH wody trzeba dodać bimbrownie.

Czy możecie podać obsadę na podstawie tych parametrów bo jak na początkującego nie kwapi mi się wydać 40zl na te testy :)

 

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. Krzysiek1702

Edytowane przez Dominus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odczyn (pH) 7,4 Twardość 328 ogólna * 18 odH
Masz dość wysokie parametry. Trudno do tych parametrów i tej wielkości akwarium dobrać odpowiednie rybki denne.

Z zaproponowanej przez Ciebie obsady

 

Para prętników Bojownik 1xsamiec 2x samica Gupik 2xsamiec 1x samica Neony x10 Kiryski x3
To tak naprawdę parametry wody są najodpowiedniejsze dla gupików lub ewentualnie dla bojowników. Natomiast neony i kiryski powinny mieć wodę kwaśną i miękką. Dla prętnika np: karłowatego twardość jest na górnej granicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętniki - akwarium minimum 60cm;

Harem bojowników wspaniałych - minimum 60cm z wieloma kryjówkami, a aby uniknąć problemów 80cm;

Gupiki (pawie oczko) - akwarium 50cm;

Neony (Innesa) - minimum 60cm akwarium;

Kiryski - ryby stadne, minimum 60cm, niektóre 80cm.

 

W dodatku dla wszystkich ryb powyżej nie licząc gupików potrzebujesz filtra RO lub wody demineralizowanej. 

 

Na forum jest encyklopedia, tam popatrz ryby. Do 50cm nie ma dużego wyboru, ale i w takim akwarium można zapewnić rybom odpowiednie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wyżej wymienionych przez Ciebie ryb połączyć razem ponieważ wymagają różnych parametrów wody, a także różnych temperatur. Co do parametrów to przede wszystkim warto by było zmniejszyć twardość. Można to zrobić np: mieszając kranówkę z wodą destylowaną, ale wtedy musiał byś mieć testy aby to kontrolować. Piszesz że dozowałeś CO2 z bimbrowni, a więc i pH też masz prawdopodobnie niższe od tego które było podane na stronie wodociągów.

Ja bym Ci jednak proponował zainwestować w testy. Jedno opakowanie takich testów starcza na wiele pomiarów, a mogą naprawdę w wielu przypadkach być bardzo pomocne. Te parametry które są podane na stronie wodociągów mogą się czasami znacznie różnic od tych które są w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...