Jump to content

Jakie akwarium kupić?

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że nie ostatni. Po ponad dekadzie postanowiłem na nowo zacząć swoją przygodę z akwarystyką, lecz chciałbym się do tego lepiej przygotować niż poprzednim razem, stąd mój temat na tym forum. Chciałbym wszystko zaplanować od początku do końca, tak żeby rybki miały odpowiednie warunki, oraz żeby to było zrobione wszystko z głową. Nie za bardzo chciałbym zaufać sprzedawcy ze sklepu, ponieważ wiadomo, dla niego sprzedać jak najwięcej to jak największy zysk a o to przecież chodzi w biznesie, niekoniecznie zwracając uwagę na warunki w jakich będą żyły ryby.

Poprzednie akwarium, które posiadałem wytrzymało 4lata, patrząc na jakość jego wykonania z perspektywy czasu uważam to i tak za bardzo dobry wynik, oraz to że w akwarium pływało mi wtedy jakieś 30rybek(min. skalary, welonki, sumiki szkliste, więcej niestety niepamiętam) , plus 2glonojady w tym momencie mnie trochę przeraża szczególnie że to akwarium miało 40l...

Przepraszam za dość długi wstęp, mam nadzieję że wyjaśniłem swoje obawy :)

Więc do rzeczy,

pH - 7,81

dGH ( toto samo co GH?) - 16,2

dKH - j/w 16,2

Ze skali opisowej na stronie wodociągów wychodzi, że woda jest Średnio twarda.

Co do wymiarów akwarium, maksymalne jakie wchodzą w gre, to 65 x 40 x 40.

I tu nasuwa się pytanie. Kupować jakiś zestaw gotowy, który mieści sie w podanych wyżej wymiarach czy starać się skompletować całość samemu?

Narazie miałem propozycję zakupu nowego akwarium, o wymiarach 60 x 30 x 40, czyli o pojemności 72l, oraz o grubości szkła 5mm w cenie 109zl brutto.

Do tego pokrywa ze źródłem światła o mocy, 1 x 15W w cenie 149zł, co razem daje nam 258zł, czy dużo, czy mało nie mam pojęcia.

Z drugiej strony znalazłem gotowe zestawy:

http://allegro.pl/aqc197-zestaw-akwarium-60x30x40-proste-czarne-72l-i5230231624.html

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/akwaria_dla_ryb/zestawy_poczatkujacych/akwarium_z_wyposazeniem/61743

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/akwaria_dla_ryb/nano_akwaria/342017

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/akwaria_dla_ryb/zestawy_poczatkujacych/akwarium_z_wyposazeniem/145148

Gdybym miał wybierać na gorąco to myślę, że zdecydowałbym się na któryś z tych dwóch ostatnich linków.

Prosiłbym o jakieś uwagi, na co zwrócić uwagę przy w/w zestawach :)

Ściana za akwarium jest czarna, więc żadnej okleiny raczej nie przewiduję :)

Co do mieszkańców akwarium, chciałem mieć u siebie sumika szklistego, neonki, danio, welonka, może gupiki(?), lub molinezja, myślałem również o brzance rekiniej ale to raczej za małe akwarium. No i oczywiście glonojad. Wiem, że trochę dużo tego i wszystkiego nie da rady pomieścić w jednym miejscu, dlatego chciałbym usłyszeć opinie osób doświadczonych :)

Pozdrawiam T.

Co do zestawów to moim zdaniem daruj sobie. Standardowo w takich zestawach jest słabe światło,niezbyt mocny filtr, kiepska grzałka. Lepiej samemu składać akwarium, zazwyczaj wychodzi lepiej i taniej jezelibcena ma dla ciebie znaczenie.

W tło lepiej czasem zainwestować chyba ,że nie rażą cię kable za akwarium.

Co do mieszkańców twojego akwarium to ich gatunki wyznaczają nam zazwyczaj parametry wody jaką możemy im zapewnić,wielkość akwarium,itp. Większość wymienionych przez ciebie już przez wielkość akwarium jakie chcesz będzie wykluczona.

Z wymienionych tylko gupiki przestają to tego akwarium.

Narazie miałem propozycję zakupu nowego akwarium, o wymiarach 60 x 30 x 40, czyli o pojemności 72l, oraz o grubości szkła 5mm w cenie 109zl brutto. Do tego pokrywa ze źródłem światła o mocy, 1 x 15W w cenie 149zł, co razem daje nam 258zł, czy dużo, czy mało nie mam pojęcia.

Ja co prawda jakieś 3 lata temu kupiłem w tej cenie nowe akwarium 112l wraz z nową pokrywą i oświetleniem.

Co do wymiarów akwarium, maksymalne jakie wchodzą w gre, to 65 x 40 x 40.

Samo akwarium tej wielkości można już kupić za niewielkie pieniądze. Czasami nawet pokrywa z oświetleniem jest droższa niż samo akwarium. Ja bym Ci proponował kupić akwarium razem z pokrywą i oświetleniem, choć w standardowych pokrywach oświetlenie jest dość słabe. No chyba że chcesz zrobić sobie pokrywę samemu z takim oświetleniem jakie będziesz potrzebował.

Co do filtra to warto by było pomyśleć o "kubełku" lub ewentualnie o kaskadzie. Oprócz innych zalet takich filtrów jest również i to że nie zajmują one miejsca w akwarium.

Grzałka oczywiśćie z termostatem. Bardzo ogólnie przyjmuje się że na jeden litr wody powinien przypadać jeden watt grzałki, ale to nie jest 100% regułą.

Do tego termometr którego koszt to jest kilka złotych.

Myślę że kompletując samemu sprzęt być może nie poniesiesz większych kosztów, ale za to będziesz miał sprzęt taki jaki Ci będzie najbardziej odpowiadał.

W zestawach jest na ogół tak jak napisał przedmówca

Co do zestawów to moim zdaniem daruj sobie. Standardowo w takich zestawach jest słabe światło,niezbyt mocny filtr, kiepska grzałka

A co do zaproponowanej przez Ciebie obsady to biorąc tylko pod uwagę wielkość akwarium to mogą w nim być neony innesa lub gupiki.

A co do parametrów  Twojej wody

pH - 7,81 dGH ( toto samo co GH?) - 16,2

to może warto by pomyśleć o Tanganice i założyć akwarium z muszlowcami.

Witam,

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

Co do akwarium to polecam podwyższoną wersję chyba 140l na tej samej podstawie

Sent from mobile.

Podwyższone akwarium odpada, podałem maksymalne wymiary akwarium jakie może byc - na 60paru cm zaczyna się szafka wisząca, do tego musi jeszcze dojść pokrywa więc te 40cm to max.

Samo akwarium tej wielkości można już kupić za niewielkie pieniądze. Czasami nawet pokrywa z oświetleniem jest droższa niż samo akwarium. Ja bym Ci proponował kupić akwarium razem z pokrywą i oświetleniem, choć w standardowych pokrywach oświetlenie jest dość słabe. No chyba że chcesz zrobić sobie pokrywę samemu z takim oświetleniem jakie będziesz potrzebował.

Co do filtra to warto by było pomyśleć o "kubełku" lub ewentualnie o kaskadzie. Oprócz innych zalet takich filtrów jest również i to że nie zajmują one miejsca w akwarium.

Grzałka oczywiśćie z termostatem. Bardzo ogólnie przyjmuje się że na jeden litr wody powinien przypadać jeden watt grzałki, ale to nie jest 100% regułą.

Do tego termometr którego koszt to jest kilka złotych.

Myślę że kompletując samemu sprzęt być może nie poniesiesz większych kosztów, ale za to będziesz miał sprzęt taki jaki Ci będzie najbardziej odpowiadał.

W zestawach jest na ogół tak jak napisał przedmówca

Byłem dziś w sklepie. znalazłem akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 w cenie 55zł, plus do tego osobna pokrywa w cenie 120zł. Do tego potrzeba dokupić całą resztę, no ale cena tego wychodzi mniejsza niż zestawu, lub nawet za całość wychodzi podobnie. Akwarium jak i pokrywa jest firmy Diversa(chyba)

http://www.diversa.info.pl/prod_10_akwarium_60x30x30.html

Pokrywy niestety nie znalazłem na stronie.

Co do lokatorów do takiego akwarium sprzedawca zaproponował mi 1bojownika samca + 2/3 samice, glonojada, które podobno od razu można wpuścić do akwarium. Po tygodniu czasu zaproponował dokupienie 4skalarów (czarnych, nazwy dokładnej nie pamiętam), 3kiryski, 5/6gupików, wspominał również o hokejówce i teleskopie. Na moje pytanie czy to nie za dużo ryb do takiego akwarium jak wyżej (54l) stwierdził, że to nie ma zbyt dużego znaczenia bo niektóre ryby pływaja po dnie, inne przy powierzchni, znowu inne na samym środku akwarium, a niektóre uaktywniają się tylko w nocy...

Prosiłbym o opinię. pozdrawiam :)

4 skalary + teleskop do akwarium 54l - to jest porażka. Przecież te ryby jak urosną to będą miały problem żeby się w tym akwarium obrócić, nie mówiąc już o pływaniu. Na temat pozostałych ryb nawet nie będę pisał.

Ja Ci proponuje tak: załóż akwarium i pozwól mu dojrzeć ( poczytaj o cyklu azotowym ). Tutaj należałoby zaopatrzyć się w testy chociaż do badania NO2 i NO3.

Potrzebne będą również test na pH, GH, KH co pozwoli na dobranie obsady. Na temat obsady rozmawiamy w dziale obsady, tam na pewno pomożemy Ci dobrać odpowiednie ryby do Twojego akwarium.

Testy zakupię na dniach, dzisiaj byłem w sklepie 'przez przypadek' i zupełnie zapomniałem o nich. Co do obsady, oczywiście będę sie wspomagał sugestiami z forum - założę temat w odpowiednim dziale :)

Chciałbym poznać opinie na temat tego akwa, oraz czy ew nie lepiej byłoby szukać czegoś bliższego maksimum ?

Większe akwarium to:

a) większy spokój

b) łatwiejsze czyszczenie

c) stabilniejsze warunki

d) większe możliwości zmian i wyboru obsady

e) większe wydatki

f) zajmuje więcej miejsca

Z małym akwarium często jest więcej problemów niż z większymi, jednakże jest po prostu taniej.

Osobiście polecam zacząć od nie mniejszego niż 60l choć większość doświadczonych akwarystów podpowie, że na start najlepiej nadaje się używane (lub nowe) 120l.

Na początek to muszę się trzymać podanych w poście na samej górze maksymalnych wymiarów, bo po prostu nic większego na ten moment nie zmieszczę - ot taki drobny problem :)

Większe akwarium w przyszłości, o ile uda mi się znaleźć dla niego odpowiednie miejsce.

• 2 weeks later...

Moim zdaniem najlepsze jest duże akwarium, przede wszystkim łatwiej się je czyści i lepiej się prezentuje :) Zastanów się czy masz odpowiednią ilość miejsca i czasu by się zajmować rybkami. Poza tym rozejrzyj się za karmą dla rybek, akcesoriami do akwarium i szczepami dobrych bakterii np . . . Dzięki nim rybki będą się czuły lepiej w akwarium. Trochę pracy cię czeka ale myślę, że warto.

Ostrzeżenie za kolejną reklamę i pisanie nic niewnoszących postów.

Następny będzie ban.

/ Luna