Jump to content

Fluval 205 - terkotanie wirnika

zibi6
 Share

Recommended Posts

W moim kilkuletnim filtrze Fluval 205 wystąpił przed chwilą problem. Wirnik zaczął głośniej chodzić. Terkotanie to będzie chyba najprecyzyjniejsze określenie. Słychać z dużą częstotliwością jakieś tarcia.

Niestety filtr ma trzpień na stałe zamontowany więc nie da się go wyciągnąć w celu sprawdzenia lub usunięcia ewentualnej przyczyny. Gdy delikatnie obracałem trzpień w jedną i drugą stronę to wyczuwałem po chwili opór. Być może do środka dostała się jakaś helenka (znalazłem jedną w filtrze). 

Jakieś pomysły/sugestie?

Filtr przed chwilą umyłem w środku, w tym trzpień pod prysznicem, ale to nie pomogło.

Coś czuję w kościach że zbliża się czas na zakup nowego filtra, zwłaszcza że kilka miesięcy temu też się dziwnie zachowywał (wyłączyłem bezpieczniki bo wymieniałem kontakt a po włączeniu bezpieczników filtr odpalił dopiero po kilku minutach).

Problem rozwiązany bo po czyszczeniu zapomniałem zamontować pokrywę wirnika.

Pewnie filtr się zapowietrzył z powodu zanieczyszczenia filtra. Chwilę wcześniej zauważyłem spadek wydajności ale nie chciałem grzebać w filtrze nim nie kupię na wszelki wypadek nowych uszczelek + nowych gąbek i włókniny.

A żeby nie zakładać nowego tematu: spotkał się ktoś z Was z takim problemem: 

kilka miesięcy temu też się dziwnie zachowywał (wyłączyłem bezpieczniki bo wymieniałem kontakt a po włączeniu bezpieczników filtr odpalił dopiero po kilku minutach)

Mam dwa Fluvale 405 i 205 obywa mają kilka lat.

Powiem szczerze, że z takim opóźnionym odpalaniem się nie spotkałem, być może wirnik się "zawiesił" i po chwili udało mu się odblokować.

Niestety filtr ma trzpień na stałe zamontowany więc nie da się go wyciągnąć w celu sprawdzenia lub usunięcia ewentualnej przyczyny.

Da się. ;) Wyciągasz całą tą część.

2187.jpg

Ciągniesz za trzpień i po woli wyjdzie.

Ja zawsze delikatnie przesmarowuję  wazeliną trzpień, wirnik i uszczelki.

• Like 1