Skocz do zawartości

Akwarium po restarcie- znów te same problemy- mętna woda


Lusiak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zostało mi jescze pół paczki ceramiki i jeden pusty koszyk w 404. Czy powinnam podmienic wode czy zostawic jak jest do czasu testów (rybom zdaje sie nie zrobiło to wiekszej różnicy)? Woda jest juz tak zielona że nie widać nawet co jest 10cm od szyby. Może to w czyms pomoże ale zauważyłam ze rośliny zaczęły szybciej rosnąć odkąd jest taka woda  :shock:. Clearmax ma juz ponad 5 tygodni (tak jak akwarium) wiec i tak do wywalenia. Filtr czyszcze co tydzien w tej chwili: wstepne gąbki, wate, ceramike i sam kubeł (wszystko czyszczone w wodzie z akwa kubeł płukany w kranówie). Jeszcze jedno pytanie: Brzęczek- wywalić? Zostawić? Czytałam gdzieś że solidne napowietrzenie moze pomoc przy moim porblemie, w tej chwili chodzi na pół gwizdka, ale ostatni tydzień wtedy kiedy mnie nie było, był całkowicie odłączony, myślicie że to przez to mogło dojść do takiego stanu?
Dziekuje za pomoc :mrgreen:

Edytowane przez Lusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zostało mi jescze pół paczki ceramiki i jeden pusty koszyk w 404

Zasyp do pełna ten kubeł ceramiką, masz mieć w nim rozwiniętą biologie, a nie duży kubeł a chodzi na pół gwizdka, im więcej biologi tym akwarium stabilniejsze.

 

 

 

Czy powinnam podmienic wode czy zostawic jak jest do czasu testów (rybom zdaje sie nie zrobiło to wiekszej różnicy)?

Podmieniaj normalnie.

 

 

 

Filtr czyszcze co tydzien w tej chwili: wstepne gąbki, wate, ceramike i sam kubeł (wszystko czyszczone w wodzie z akwa kubeł płukany w kranówie).

Czyść tylko gąbki i watę, jak zielona woda minie wata do wywalenia. Fluvale są tak skonstruowane że ceramiki nie musisz ruszać żeby wypłukać gąbki.

 

 

 

Brzęczek- wywalić? Zostawić?

Zostawić do czasu usunięcia problemu.

 

 

 

ale ostatni tydzień wtedy kiedy mnie nie było, był całkowicie odłączony, myślicie że to przez to mogło dojść do takiego stanu?

Czyżby filtry były tak ustawione, że słabo poruszają tafle wody i równowaga akwarium została zachwiana?

Była marna ale jakaś tam była...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens podmian wody, skoro akwa ma sie ustabilizować? tez miałam problem po restarcie, dodałam dużo bakterii nitryfikacyjnych i w ciągu kilku dni problem ustapił, Pan w hurtowni akwarystycznej , w której się zaopatrywałam, a hurtownia w Gdyni na Norwida ma bardzo dobre opinie, doradził nie podmieniać wody, bo akwa dłuzej będize sie stabilizowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens podmian wody, skoro akwa ma sie ustabilizować?

:) Stabilizacja a dojrzewanie to dwie różne rzeczy. Trochę mylisz pojęcia, Pan w hurtowni też...

tez miałam problem po restarcie, dodałam dużo bakterii nitryfikacyjnych i w ciągu kilku dni problem ustapił,

Zielony zakwit a mleczna woda to dwie różne rzeczy. :) Więc ten problem ma się nijak do Twojego. A w te bakterie w buteleczkach to nie wierzę. :D Mogę sobie nalać do akwarium pewnego specyfiku i też się woda zrobi klarowna. :)

doradził nie podmieniać wody, bo akwa dłuzej będize sie stabilizowac.

A czy Pan w hurtowni był na tyle inteligentny, że zanim Ci to doradził zapytał się Ciebie czy masz tam obsadę i jakie są wyniki testów na związki azotu? Bezsensownymi radami łatwo można potruć ryby.

Tutaj podmiany mają służyć temu, żeby usunąć z wody pożywkę dla tego zakwitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam gatunki glonów, stawiam na Euglenophytę. A przyczyna... wydaje mi się, że filtr jest przyczyną. Ruch tafli wody jest znikomy, w ogóle filtr kupiłam używany, drący się niemiłosiernie i słaby więc zostaje tylko zrobić testy na fosforany.

 

A i dodam że dzisiaj padł mój śliczny zbrojnik. Wylała się z niego ciemna ciecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam się jeszcze zapytać, co sądzicie o restarcie, martwię się o ryby, mam jeszcze jedno akwarium ponad rok gdzie wszystko jest w porządku, ma bardzo czystą wodę, na jakiś czas mogę tam przełożyć ryby. Myślę, że powinnam zmienić podłoże, czy możecie mi polecić jakieś z Ebaya UK, bo tylko tu właściwie mogę wybierać? Tylko jedna roślina rośnie i to jak szalona, już w pierwszy tydzień wystrzeliła w górę. Reszta stoi w miejscu. Póki co złożyło się tak, że nie mam kasy na testy na fosforany, ale na pewno jak się poprawi moja sytuacja to je zrobię, o ile restart nie jest mądrzejszym pomysłem. Kolejna ryba- Grubowarg padł, został jeden + 2 welony.

Chciałabym też wiedzieć dlaczego akurat zwykły piach z budowlanego z wypowiedzi użytkownika

attack89

na pierwszej stronie. Czy jest ktoś jeszcze kto polecił by mi takie rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego piach? Bo to najtańsze rozwiązanie i nie najgorsze. Mam postawione akwarium 500 litrów. Na spód dałem ziemie ogrodową i przykryłem to sporą warstwą najzwyklejszego piachu. Co miesiąc wywalam wiaderko ( 5 litrów) zielska. Oczywiście odpowiednie nawożenie do słupa wody, oświetlenie i wszystko gra. Są osoby, które po zastosowaniu ziemi ogrodowej nie dają już nawozów w płynie i rośliny rosną. Moim zdaniem dla Ciebie jednak wygodniejsze będzie jak zastosujesz kulki nawozowe i właśnie ten piach.  Możesz też kupić np. czarny bazalt oczywiście, jeśli nie masz ryb, które grzebią w podłożu. Jednak bazalt może delikatnie zmienić parametry wody. Ja stosuje bazalt przy neonkach gdyż czarne podłoże uwydatnia piękne kolory tych rybek.   

 

Dla Ciebie idealnym rozwiązaniem kulki + piasek i dużo, dużo moczarki na początek gdyż widać masz jakieś kłopoty z utrzymaniem prawidłowych parametrów. Czegoś masz za dużo i w niewłaściwych proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A badałaś poziom fosforanów?  Zrób testy na PO4.

Właśnie skończyłam testować PO4 (testy JBL wyżej polecane) W skali od 0 do 1.8 wyszło 1.2 mg/l. Teraz pytanie: Co z tym zrobić?

Dodam, że sprawdziłam też wodę z kranu, wynik wyszedł poza skalę.

 

 

Pięknie wyciąga Ci fosfor, dzięki temu blokuje pochłanianie azotu, do wywalenia, zastąpić ceramiką.

Akwarium niedojrzałe, do tej pory niewystarczająca filtracja.

Może teraz będzie z górki jak ruszy ten drugi filtr.

W takim razie w moim przypadku wyciągnięcie clearmaxa było samobójem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak na marginesie podstawą jest troska o czystość. Trzeba usuwać psujące się, zgniłe liście roślin, niedojedzony pokarm przez rybki. Wówczas może podwyższyć się zawartość związku azotu, fosforu. Można dokupić takie rybki, które zjedzą pozostawiony przez inne rybki pokarm i oczyszczą akwarium z resztek, np. kirysy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zawsze karmiłam rybki w mniejszych ilościach, tak, że większość pokarmu zostawała zjedzona przy powierzchni, resztkami zajmowały się welony,

 one nigdy nie mają dość jedzenia :). Zrobiłam restart tydzień temu, tym razem zostawiam clearmax, zobaczymy jak to będzie wyglądało teraz z fosforem. Macie jeszcze jakieś rady a propo nadmiaru fosforu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...