Skocz do zawartości

Akwarium po restarcie- znów te same problemy- mętna woda


Lusiak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jakiś czas temu założyłam akwarium- akwarium to Fluval 1200 Profile, Filtr Fluval 404 zewnetrzny, oświetlenie to 4* 39W, 6500K Osram. Pierwszy raz, jakieś 4/5 tyg. po założeniu akwarium nastąpiła inwazja okrzemków- tak potworna jakiej jeszcze nigdzie nie widziałam na zdjęciach. Podmiany jakie robiłam to ok 20%/tydz. Okrzemki zaatakowały głównie rośliny co zaczęło powodawać ich gnicie więc wyjęłam rośliny, żeby odratować chociaż część z nich. Woda nabrała koloru czystej zieleni z zasięgiem widzenia tego co było wenątrz akwarium równemu około 3cm...byłam załamana, gdyż jedyna porada jaką ludzie podają na forach to czekać, podmieniać wodę częściej lub wstrzymać się od tego, nie dolewać chemii. Czekałam ok 3 tygodni a woda zaczęłą przypominać bagno. Po ok 4 tygodniach, zanim stało się to co opisałam wyżej wpuściłam kilka pierwszysch ryb (kilka brzanek mszystych, 2 bocje, zbrojnika). Rybki oczywiśie odstawiłam na jakiś czas ze zmieszną wodą ze zbiornika oraz żeby temperatura po transporcie się wyrównała. Kiedy je wpuściłam,przez kilka pierwszych godzin wyglądały jakby miały przeżyc. Woda wtedy nie wyglądała perfekcyjnie, była trochę zielonkawa ale nie wyglądała jeszcze źle. Ryby po jakimś czasie zaczęły się dziwnie zachowywać (trzepać się, następnie przestawać, tak jakby brakowało im momentami powietrza). Brzanki żyją do tej pory w liczbie 2 z 8. Żyły nawet kiedy woda zaczęła być zielona (testy wyszły w porzadku), bocje padły, jedna w tym samym dniu, druga+zbrojnik na nastepny dzien..Po odłowieniu brzanek postanowiłam zrestrtować całe akwarium, wymagało to MNÓSTWO czyszczenia wszystkiego, podłoże wygłądało jak muł rzeczny po wymieszaniu. Kiedy wszystko wyczyściłam postanowiłm założyc akwarium na nowo. Mija właśnie miesiąc i tydzień. Nie ma okrzemkow ale nie moge pozbyc sie takiej "mgły" wirującej w wodzie, wygląda to jak pyłek kwiatowy bądź jak kurz. Woda również nie jest tak czysta jak w zbiornikach po miesiącu których zdjęcia przeglądam na forach. Czego to moze byc wina? Tym razem odciełam zbiornik całkowicie od swiatla slonecznego (pewnie dlatego nie ma okrzemkow) ale ta mgla+ zielona woda.. gąbki czyszczę co miesiąc w wodzie z akwarium. Tym razem nie mam pierwotniakow na roslinach czy korzeniach, przed restartem bylo ich sporo. Nie pcham rąk do akwarium, boję się że znów mu się "pogorszy" jezeli bede czekac rowniez tym razem wiec rosliny sa w totalnym nieładzie...Rybki które niedawno wpuściłam to zbrojnik, grubowarg złotopręgi + 2 zaprzyjaźnione welonki :). Na początku ryby znów wyglądały mdło, tak jak poprzednio ale jakby pomogło im lekkie dopowietrzenie bo przestały się dziwnie zachowywać i żyją już około 2 tygodni, jedzą i są ruchliwe. Dzięki temu że zbiornik był odcięty od słońca w pierwszych 3 tygodniach wygladal swietnie. Testy wyszly w porzadku, stad decyzja o wpuszczeniu rybek. Ale czemu zaczelo sie robic to samo po ponad miesiącu? Tylko raz odsłoniłam na chwile okno, czy to mozliwe ze to od tych kilku godzin slonca?

Proszę o pomoc, nie chę rezygnować z tego akwarium. Dodam zdjęcie z teraźniejszego stanu akwarium podczas podmiany od boków akwarium. Z góry dziękuję za pomoc!

post-22644-0-03618700-1428779897_thumb.jpg

post-22644-0-64314700-1428780023_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie opisałaś swoje problemy, tylko że... my nadal nic nie wiemy o Twoim akwarium. :)

 

Opisz zbiornik wg schematu: http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/, może ktoś wpadnie na jakiś pomysł.

Istotne są: podłoże, oświetlenie (oprócz mocy i barwy także czas oświetlania), nawożenie, parametry wody (dokładne wyniki, nie że "w porządku"), a także inne, z pozoru może nieistotne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Oświetlenie (T8) jest podzielone na 2 moduły po 2 świetlówki, jeden świeci od 12 do 16 a drugi od 14 do 18

Podłoże:

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Aquarium-Sand-new-25kg-Black-Glass-fine-ideal-plants-shrimps-/261313192815?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3cd77ae36f

Sprzedawca nie udzielił w aukcji innej informacji niż czarny "szklany" piasek do akwarium

 

Nawożenie: brak, wydaje mi się, ze nie mam wystarczająco dużo wiedzy żeby się tym zajmować (przynajmniej póki co), rośliny rosną szybko, nie gniją i nie więdną.

Testy, których używam (Api 5 in 1)- wyniki, tylko zrobione zaraz po podmianie: GH 60, KH 80, PH 6,5, NO2 0, NO3 40. (te same jak 2 tyg temu tylko KH było 40)

Temperatura: 24-25 stopni

Nie używam uzdatniaczy, środków anty glonowych  itd itp, do podmian używam wody z kranu (po teście): GH 60, KH 80, PH 6,5, NO2 0, NO3 20. 

Dno odmulam zawsze przy podmianie, jeżeli mam posadzić jakąś roślinę również robię to w tym czasie. Mój zbiornik jest wysoki (chyba 70cm) więc nie moczę się po pachy kiedy jest mniej wody :)

Aktualna obsada: 2 * welonek, duży zbrojnik (26cm), nie byli w stanie powiedzieć mi dokładnie co to za gatunek :/, mnie on wygląda na Pterygoplichthys pardalis,  2* grubowarg złotopręgi. Trzeci grubowarg nie pływał z pozostałą dwójką, bał się i nie chciał jeść dlatego nie przeżył.

Rośliny to póki co: Trochę pistii, Sagittaria subulata,  Vallisneria spiralis, Echinodorus bleheri, Aponogeton ulvaceus, Cryptocoryne tropica, Hydrocotyle leucocephala, Cryptocoryne balansae

Filtr: Fluval 404, wkłady: clearmax, biomax, wata, wszystko od fluvala, 4* gąbki na filtracji wstępnej, płukane tak jak mówiłam co miesiąc w misce z wodą z akwarium

Rybki karmię małymi porcjami 2 razy w tygodniu, raz tabletki, raz płatki. Firma płatków to King British, Tabletki:

http://www.ebay.co.uk/itm/Spirulina-Algae-Wafers-Catfish-Pleco-Plec-Fish-Food-50g-100g-200g-/370843489969?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item5657fe96b1

 

Hmmm to tylko tyle co jestem w stanie aktualnie przybliżyć na temat mojego akwarium, mam nadzieję, że coś pomoże :)

 

okno masz na wprost zbiornika?jakie masz podłoże?wygląda na 325l więc oświetlenie jakie masz, nie jest zbyt mocne.

Okno wcześniej było na wprost zbiornika, był to ogromny błąd którego teraz nie powtórzyłam po raz drugi. Teraz boję się choć na chwilę odsłonić okno, mam nadzieję, że odratuję to akwarium i opłaci mi się siedzenie bez słońca. Podłoże opisałam w długiej odpowiedzi mówiącej więcej na temat mojego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o podmianach wody z chlorem pierwotniaków będzie przybywać, chlor to dla nich pożywka.

No prawie... Pierwotniaki pojawiają się po użyciu chlorowanej wody, ale nie dlatego, że się nim "żywią", ale dlatego, że zostaje zdezynfekowana biologia w zbiorniku. Według Twojej teorii woda w basenach powinna być biała jak mleko, a jednak tak nie jest...

 

Tutaj mamy do czynienia z glonami. Coś powoduje, że mają dobre warunki do rozwoju. Światło słoneczne jest raczej najmniej winne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałam problem z pierwotniakami, woda faktycznie była bardziej biała, później zrobiła się zielona. Teraz od razu zrobiła się zielona. Po podmianie woda robi się mniej zielona a bardziej biała. Zrobiłam ok 40% podmiany tym razem. Tak jak mówiłam, akwarium ie ma w ogóle dostępu do słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się jakoś nie podoba to podłoże. To jakaś kruszonka szklana, przynajmniej tak wygląda.  Za dużo informacji o tym piasku nie znalazłem. Rośliny teraz rosną, ale za chwile nie będą, gdy pod korzenie nie dasz jakiegoś substratu, kulek czy pałeczek nawozowych.  

 

Nie wiem czy ktoś zauważył kolosalnie wysokie GH 60 i KH 80. Przecież to jest beton nie woda. Chyba, że te testy przekłamują.

 

Ja bym to zresetował raz jeszcze. Dał substrat na spód, później zwykły piach ze sklepu budowlanego, posadził rośliny ( dużo moczarki, którą później możesz wyrwać), zalał wodą wsypując trochę pokarmu dla rybek, załączył oświetlenie na 4 godziny dziennie, co tydzień zwiększając o 30 minut. Codziennie też dozowałbym 3 razy większą dawkę EasyCarbo. Żaden glon nie lubi głównego składnika EasyCarbo a tutaj masz zakwit wody, czyli szybkie namnażanie się glonów.   

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie nie... Tylko nie tego dotyczy temat, więc kończymy rozważania na temat testów.

 

A autorkę tematu kolejny raz proszę o opisanie zbiornika zgodnie za schematem, tylko dokładnie, a nie wybiórcze (nie pogrążające właściciela akwarium) elementy. Zakwit wody nie bierze się z niczego, a z pewnością nie przy karmieniu 2 razy w tygodniu (chyba że się ktoś dokłada do tego... pogadaj z rodziną ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.. wróciłam dzisiaj z tygodniowego wyjazdu. Rybki były karmione tak jak do tej pory. Oto jak wygląda akwarium. Znów stało się to samo co przed podmianą. Jedyne co widzę w akwarium to welonki, które podpływają do przedniej szyby i to tylko dlatego, że są złote :(. Myślę, że już po prostu  nie mam siły. Do tego okrzemki wyskoczyły na nowo..Dodałam (nie wiem po co, na pewno z nadzieją, że coś pomoże :/ ) drugi filtr Fluvala 205 z takimi samymi mediami jak filtr główny, tyle się zmieniło.dzisiaj wyczyszczę jeszcze watę, zobaczę co się zmieni ale przy takim gnojowniku nie wierzę w cuda...

post-22644-0-83640800-1429631062_thumb.jpg

post-22644-0-89070700-1429631102_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie badałam jeszcze specyficznych parametrów, jedynie czego używałam to testy paskowe wyżej wymienione. Jakie Powinnam zrobić i jakimi testerami (marka/rodzaj) raczej jestem zielona w tych sprawach jak moje akwarium :-?

Prosiłabym o możliwe rozpatrzenie co jest dostepne w moim kraju (UK)

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=PO4&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.H0.XPO4+test.TRS0&_nkw=PO4+test&_sacat=0

moze któryś z tamtych?

Edytowane przez Lusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić testy kropelkowe. Są one droższe ale za to dużo dokładniejsze, a jedno ich opakowanie starcza na wiele pomiarów. Mierząc dobrymi testami do badania choćby NO3 i PO4 dostaniesz wiarygodny wyniki, a wtedy będzie można potwierdzić lub wykluczyć jedną z przyczyn takiego zakwitu wody.

Tutaj masz dobry temat o testach http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...