Jump to content

[72l] Jakie dobrać świetlówki? Proszę o poradę w doborze odp. zestawu.

Recommended Posts

Witam,

Ogólnie chciałbym przystosować moje światełko do średnio wymagających roślin np. "Mały Heniek"

Obecnie: Juwel T5, HiLite Day 1200lm, 8000K, 24W

Mam zapas świetlówki w postaci: Sylvania Grolux, T5, 24W, 8500K

I teraz jak ogarnąć by światełko było odpowiednie?

- HiLite + Grolux?

- Aquastar + HiLite

- Aquastar + Grolux

Jaki zestaw byłby najlepszy?

Dzięki!

Edited by RA_FEEL_IT!

Henio przy podawanym co2 z butli + światło powyżej 0,5W/l spokojnie dałby rade rosnąć. Jednak nie zadroszczę mieszkańcom takiej solarki (u Ciebie 0,67W/l). Bez butli co2 murowane glonarium. Zastanów się czy chcesz hodować ryby czy rośliny?!

Tu niekoniecznie chodzi o Heńka - chciałbym trawniczek, ryby denne OUT, ramirezy OUT

Zostają: otos + krewetki + neon innesa

Przed momentem kupiłem 2 statecznik pod sylvanię z myślą o opcji włączania jej później i/lub wyłączania.

Edited by RA_FEEL_IT!

Żadne ryby nie lubią tak mocnego oświetlenia. Neony to ryby z czarnych wód. Co do trawnika to nie doradzę ale tak jak pisałem przy mocnym oświetleniu wymagana butla Co2. Jeśli będzie i światło i butla to będzie i trawnik :)

Edited by Aisulim

• 3 months later...

Odświerzam temat gdyż nienawidzę zaśmiecać forum nowym.

Jako, że w planach mam Iwagumi lub coś podobnego :D (Mantenstone jak zwykle w cenie) mam mały problem  jeśli chodzi o oświetlenie do planownego akwarium 72 l (60 cm długości, 40 cm wysokości...generalnie standart). Problem pojawia się właśnie przy oświetleniu gdyż jak wiemy można kupić sobie brilluxa 2x24W i zapłącić za niego z 700 zł albo kupić sobie akwarium z szkła optiwhite, a pokrywę zrobić samemu.

Więc mam pytanie... Czy pozostać przy oświetleniu 24Wx2 (T5 wiadomo lepsze ale droższe) czy może słabsze 15Wx2 ale wtedy mam świetlówki T8 + odbłyśniki, tańsze, ale czy wystarczą? No i pozostają LEDy, które jeszcze 5 lat temu o ile dobrze pamiętam nie były takie popularne. Tylko pytanie ile tych "ledów" xD. 

Swoją drogą myślicie, że przy standartowym oświetleniu 1x24 (Aquael Brillux lub Brillux Bio) zrobię sobię Iwagumi ?

Edited by Jac0b