Jump to content

Ciemne podłoże do akwarium

Recommended Posts

Hej zamierzam wystartować nowy zbiornik (holender) na bazie zmineralizowanej ziemi ogrodowej. Chciałbym ją przykryć jakimś ciemnym podłożem. Pierwsze o czym pomyślałem, to bazalt, ale nie jestem do niego przekonany. Jakie jeszcze są inne opcje?

Myślałem nad Filtus Floran (wersja standardowa, nie ta wzbogacona o nazwie "start"), ale nie mogę znaleźć opinii na jego temat.

Jakie jeszcze są inne opcje na ciemne podłoże nie zmieniające odczynu wody?

W zbiorniku nie będzie ryb przydennych ani kopaczy. Będą na pewno krewetki - co do reszty to jeszcze decyzja nie jest podjęta, ale na pewno bez kirysków czy pielęgnic, więc piasku na dnie nie chcę. Docelowo chcę na przodzie mieć sporo trawki, a dalej rośliny 2 i 3 planu.

Edited by hadwao

Nad piaskiem kwarcowym się zastanawiałem, ale trochę mi granulacja nie odpowiada niestety (za drobna) ;-(

//edit o floranie trochę poczytałem i jednak się nie nadaje na wierzch - za lekki i sprzyja glonom. Czyli co zostaje tylko bazalt z tańszych opcji?

Edited by hadwao

W sumie masz rację - podjadę do sklepu i zobaczę na miejscu jak ten żwir kwarcowy wygląda. Widzę, że największe granulacje to 2-3mm więc może się nada. Chciałem raczej coś 3-5mm. Jak żwir nie wypali, to zdecyduję się na bazalt.

Z tego co czytałem lepiej służą roślinom. Choć przyznam, że na oczy nie widziałem, a na zdjęciu trudno ocenić. W obecnym akwarium mam piasek oraz żwirek o bardzo drobnej strukturze (przypuszczam, że 0,8-1,6) i średnio mi się podoba. W piątek pooglądam na żywo i wybiorę. Niemniej wydaje mi się, że 3-5mm to jest to czego szukam oceniając po zdjęciach.

W wielu miejscach czytałem, że granulacja piachu jest gorsza od żwirku bo powoduje np. gnicie korzeni, strefy beztlenowe etc. i ogólnie lepiej roślinki rosną jak nad glebą jest żwir. Czytałem też, że nie ma to znaczenia - co akwarysta to inna teoria ;-) W obsadzie nie planuję kopaczy, więc dmucham na zimne + wizualnie bardziej od piachu podoba mi się drobny żwirek.

Jeśli nie planujesz ryb dennych, pielęgniczek ani żadnych ryb kopiących to pole manewru masz ogromne. Miałem kiedyś czarny "piasek" bazaltowy i wyglądał świetnie. Zmieniłem go na zwykły piasek wyłącznie ze względu na kiryski. Jego granulacja (0.6-1.3mm) była odpowiednia, bo dużo grubszy od zwykłego piasku a nie pomniejszył mi optycznie 25-litrowego zbiornika. Rośliny również miały się dobrze.

Edited by mrkojiro