Jump to content

Ciemne podłoże do akwarium


Recommended Posts

Hej zamierzam wystartować nowy zbiornik (holender) na bazie zmineralizowanej ziemi ogrodowej. Chciałbym ją przykryć jakimś ciemnym podłożem. Pierwsze o czym pomyślałem, to bazalt, ale nie jestem do niego przekonany. Jakie jeszcze są inne opcje?

 

Myślałem nad Filtus Floran (wersja standardowa, nie ta wzbogacona o nazwie "start"), ale nie mogę znaleźć opinii na jego temat.

 

Jakie jeszcze są inne opcje na ciemne podłoże nie zmieniające odczynu wody?

 

W zbiorniku nie będzie ryb przydennych ani kopaczy. Będą na pewno krewetki - co do reszty to jeszcze decyzja nie jest podjęta, ale na pewno bez kirysków czy pielęgnic, więc piasku na dnie nie chcę. Docelowo chcę na przodzie mieć sporo trawki, a dalej rośliny 2 i 3 planu.

Edited by hadwao
Link to comment
Share on other sites

Nad piaskiem kwarcowym się zastanawiałem, ale trochę mi granulacja nie odpowiada niestety (za drobna) ;-(

 

//edit o floranie trochę poczytałem i jednak się nie nadaje na wierzch - za lekki i sprzyja glonom. Czyli co zostaje tylko bazalt z tańszych opcji?

Edited by hadwao
Link to comment
Share on other sites

W sumie masz rację - podjadę do sklepu i zobaczę na miejscu jak ten żwir kwarcowy wygląda. Widzę, że największe granulacje to 2-3mm więc może się nada. Chciałem raczej coś 3-5mm. Jak żwir nie wypali, to zdecyduję się na bazalt.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co czytałem lepiej służą roślinom. Choć przyznam, że na oczy nie widziałem, a na zdjęciu trudno ocenić. W obecnym akwarium mam piasek oraz żwirek o bardzo drobnej strukturze (przypuszczam, że 0,8-1,6) i średnio mi się podoba. W piątek pooglądam na żywo i wybiorę. Niemniej wydaje mi się, że 3-5mm to jest to czego szukam oceniając po zdjęciach.

Link to comment
Share on other sites

W wielu miejscach czytałem, że granulacja piachu jest gorsza od żwirku bo powoduje np. gnicie korzeni, strefy beztlenowe etc. i ogólnie lepiej roślinki rosną jak nad glebą jest żwir. Czytałem też, że nie ma to znaczenia - co akwarysta to inna teoria ;-) W obsadzie nie planuję kopaczy, więc dmucham na zimne + wizualnie bardziej od piachu podoba mi się drobny żwirek.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie planujesz ryb dennych, pielęgniczek ani żadnych ryb kopiących to pole manewru masz ogromne. Miałem kiedyś czarny "piasek" bazaltowy i wyglądał świetnie. Zmieniłem go na zwykły piasek wyłącznie ze względu na kiryski. Jego granulacja (0.6-1.3mm) była odpowiednia, bo dużo grubszy od zwykłego piasku a nie pomniejszył mi optycznie 25-litrowego zbiornika. Rośliny również miały się dobrze.

Edited by mrkojiro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...