Jump to content

Pomoc w diagnozie choroby i leczenia, mieczyki z białym czymś

mianko
 Share

Recommended Posts

Witam, ostatnio zauważyłem że 2 mieczyki mają jakąś 1 białą plamkę na ciele jeden i drugi z tej samej strony i w tej samej okolicy.

Założyłem że to pleśniawka, ale w 100% nie jestem pewien, póki co rozpocząłem procedure jak przy pleśniawce, czyli temperatura podniesiona do +30 stopni. Dodałem do wody CMF w ilości zalecanej wg producenta. Ryby wszystkie normalnie jedzą i się zachowują, nie zauważałem nic dziwnego w ich zachowaniu, jakiś miesiąc temu robiłem solidną podmiankę wody, więcej niż 50%, w standardzie robię podmianki w ilości około 20-30%.

Fotka

post-22132-0-47616400-1428337871_thumb.jpg

1. Litraż zbiornika. 150l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.  październik / 2 dni bez ryb - woda odstała w wiaderkach 2 tygodnie
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas. aquel fan 2 i jeden chiński słaby filterek służący przede wszystkim jako deszczownica
4. Gatunki i ilość ryb. gubiki, mieczyki, molinezje, 5 zbrojników niebieskich (z gat. tych mniejszych), 5 kosiarek, 5 kierysków /  w sumie ilość około 40-50 (gubiki i mieczyki się mnożą, ale tych małych nie zlicze bo się chowają). 
5. Ilość i rodzaj roślin. sporo krzaczków, na pewno więcej jak 10 
Ceratopteris siliquosa w gruncie i na powierzchni pływa, troszkę mchu jawajskiego i krzaczek żabiennicy czy jakoś tak to sie zwało. 

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. grzałka 30W z termostatem do podtrzymywania temperatury, grzałka 100W załączana ja woda ostyga lub w razie potrzeby mocniejszego podgrzania (bez termostatu)
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. karma tropicala bio-vit, ovo-wit, rozwielitka, nie pamiętam jakiej firmy ale daje też rozmrożone ochotki raz na tydzień, preparat jaki stosowałem teraz to CMF, przy podmiance tej pow. 50% antychlor - woda odstała 2 tygodnie
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). brak danych
9. Temperatura w zbiorniku. staram się utrzymać 23,5-26 stopni
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra). filterek czyszcze raz na tydzień jak zapomnie to czasami później, nie dopuszczam do późniejszego czyszczenia niż 2 tygodnie, odmulam przy podmiankach

Dodam że jakieś 3-4 miechy temu miałem ospe rybną, ale ją zwalczyłem temperaturą i cmf. Wiadomo były ofiary....

Edited by mianko

W sumie są dwie rzeczy które są dziwne w zachowaniu ryb a jak dla mnie wydawały się normlane, te z plamką jak i wszystkie inne, ocierają czasami się o dno, korzeń lub piaskowiec, a zaś molinezje i gupiki zdecydowanie częściej nadgryzają rośliny, wcześniej  nie atakowały roślin aż tak mocno,  Ceratopteris  thalictroides wygryzły mi do zera, ta roślina u mnie wymarła od nadgryzania i od glonojadów które na niej siedziały. 

Co do choroby to zwróć uwagę również na to czy ryby nie mają białych spękanych warg. Wtedy mogłoby to wskazywać na flexibakteriozę.  Innym objawem tej choroby są narośla na ciele ryb podobne do pleśniawki.

molinezje i gupiki zdecydowanie częściej nadgryzają rośliny,

Są to ryby w których diecie powinny się znajdować pokarmy roślinne. Mogą to być pokarmy płatkowe z zawartością spiruliny. Niedobór pokarmu roślinnego u tych gatunków ( również np: u mieczyków ) może objawiać się właśnie obgryzaniem roślin.

daje też rozmrożone ochotki raz na tydzień

Z ochotki proponował bym zrezygnować. Podawanie tego pokarmu w wielu przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Spękanych ust raczej nie widzę, ale profilaktycznie wykonam kilka krótkich kąpieli w soli, bo to chyba zalecane dla jednej jak i drugiej choroby. Zrobie też podmiankę wody dla bezpieczeństwa? coś jeszcze mogę zrobić?

Jaką karmę mrożoną polecasz zamiast ochotki dla tych gatunków ryb? 

Jaką karmę mrożoną polecasz zamiast ochotki dla tych gatunków ryb?

Wodzień, rozwielitka, larwy czarnych komarów.

Natomiast obok ochotki nie polecam również rurecznika ponieważ zarówno ochotka jak i rurecznik otłuszczają ryby, a także mogą zawierać w sobie szkodliwe związki.