Skocz do zawartości

czy zmian filtra czy cos zmienia ?


Rekomendowane odpowiedzi

witam  

napoczatku chce powiedziec ze jestem poczatkujacy 

dzisiaj zalozyle swoje pierwsze akwarium 60x30x33 60l profil do zestawu dostalem filtr wewnetrzyny hanza aquaristic hj-111b czytalem ze to totalny szmelc . niewiedzac nic o nim zamontowalem go do akwarium jak narazie pracuje pytanie mam takie czy cos sie stanie z bakteriami nitryfikcyjnymi jak po tyg czasu od pierwszego zalaczenia hj-111 wymienil bym na jakis powiedzmy lepszej klasy sprzet ? a drugie pytanie czy woda nie chlorowana ze studni zmienia cos w dojzewaniu akwarium ?

 

Regulamin 6.1. Akceptowałeś podczas rejestracji, więc przestrzegaj! Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy cos sie stanie z bakteriami nitryfikcyjnymi jak po tyg czasu od pierwszego zalaczenia hj-111 wymienil bym na jakis powiedzmy lepszej klasy sprzet ?
Tak, stanie się. Mianowicie, wywalisz je wraz z filtrem ;)Wymieniając obecny filtr musiałbyś pozostawić go, aby pracowałem z nowym na jakieś 3 tygodnie i dopiero po tym czasie ( lub najlepiej po ustabilizowaniu się biologii) go usunąć z akwarium.

 

a drugie pytanie czy woda nie chlorowana ze studni zmienia cos w dojzewaniu akwarium ?
W akwarium powinna znajdować się woda bez chloru (odstana przed wlaniem do akwarium), więc.....  Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, stanie się. Mianowicie, wywalisz je wraz z filtrem ;)Wymieniając obecny filtr musiałbyś pozostawić go, aby pracowałem z nowym na jakieś 3 tygodnie i dopiero po tym czasie ( lub najlepiej po ustabilizowaniu się biologii) go usunąć z akwarium.

 

W akwarium powinna znajdować się woda bez chloru (odstana przed wlaniem do akwarium), więc..... 

 

Nie przesadzajmy, po tygodniu bakterie będą już nie tylko w filtrze, ale i w wodzie oraz podłożu.

Więc Adrianie spokojnie wymieniaj filterek ;)

A co do wody to nie ma wpływu na dojrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem to akwarium masz tydzień, bez mieszkańców?

Jeżeli tak to śmiało wymień filtr (jeżeli chcesz) i nie oglądaj się. Pamiętaj tylko, że wkłady dojrzewają od nowa tak jak pisze DawW - czyli 3 tygodnie +.

Są sposoby na przyśpieszenie tego ale w nowym zbiorniku bym się nie bawił.

W dojrzewaniu nie chodzi o wodę (czy ze studni, RO czy karnówka) tylko o bakterie w wodzie. Pewnie czytałeś o całym procesie.

 

edit:

Sławek mnie ubiegł jak pisałem:P

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wszystkim za rady :) adamu od wczoraj mam akwarium .  moje zalozenie akwarium wygladalo tak wymylem nowe akwarium pod cisnieniem potem zwirek kilka razy przeplokalem wsypalem do akwarium i zaczolem nalewac wody tak jak wspomnialem mieszkam na wsi i wode mam ze studni i niema w niej chloru aczkolwiek studnie maja to do siebie ze przyciagaja rozne ciekawe zwierzaki typu zaba itp. wiec w wodzie zawsze cos biedzie sie powiedzmy rozkladolo czy ja zanieczyszczalo . kupilem kolonmie bakteri ktore przyspieszaja proces startu akwarium i powidzmy bo taj jest napisane na nim niszczy mikro organizmy itp. wiec mysle ze po dwuch tygodniach bedzie woda ok zeby zasiedlic je 3 gupikami.  mam kolejne pytanieco co do roslin zasadzilem kilka roslinek bezposredni w zwirku na jakims foru wyczytalem zebyrobic to bez gliny itp. czy to prawda czy po swiietach bede musial je przesadzi i zastosowac jakies preparaty albo kulki gliny ? a i co do filtra to muwicie ze mkozna go wyjac ale lepiej przed wyjeciem wycisnac i przemyc go w akwarium zeby wylecialy te bakterie ?

 

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. Kolejny taki post zostanie nagrodzony punktami.  Krzysiek1702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz potrzebował testów kropelkowych - NO3, NO2, KH, GH, pH. Ja mam jeszcze Fe, NH4 oraz kilka innych... ale te dokupujesz jeżeli coś się dzieje..

Woda w akwarium jest dojrzała gdy poziom NO2 (azotynów) jest na poziomie 0 [zero].

Wszelkie "bakterie w butelkach" to kwestia dyskusyjna... jedyne co widziałem, że się sprawdza to produkty firmy Microbe-Lift... ale czy warto przyśpieszać? Ja bym sobie odpuścił i poczekał te 3 tygodnie, możesz wtedy dać 3 gupiki (pod warunkiem, że temperatura, twardości i pH będą odpowiednie) jak piszesz i sprawdzać poziom azotynów i azotanów. Jeżeli azotyny ciągle będą 0 to jest ok:)

 

Co do kulek GT. Ja mam pod każdą rośliną albo właśnie kulki GT albo tabletki. Pamiętaj, że część roślin pobiera większość papu przez korzenie a tam tylko piasek jest... daj im jeść.

 

 

 

a i co do filtra to muwicie ze mkozna go wyjac ale lepiej przed wyjeciem wycisnac i przemyc go w akwarium zeby wylecialy te bakterie ?

Bakterie są wszędzie, nie tylko w filtrze. Jeżeli chcesz go wymienić to wymień bo teraz to nie problem... jak dasz obsadę to będzie trzeba oba podłączyć na jakiś czas. Odpuść sobie wyciskanie itp po prostu zdecyduj i wymień albo nie i poczekaj.

 

I wielka prośba... pisz tak by można było ciebie zrozumieć bez domyślania się:P

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana filtra na "lepszy" zawsze jest korzystna, aczkolwiek nie jest niezbędna.

 

 

 

W akwarium powinna znajdować się woda bez chloru (odstana przed wlaniem do akwarium), więc..... 
 

 

Ten chlor (Cl) to czarny zły duch akwarystyki. A duchy nie istnieją. :)

 

Nie wiem czy są jeszcze miejsca w Polsce gdzie używany jest chlor do uzdatniania wody. To było w latach 70 - 80, potem stacje uzdatniania przeszły na ozonowanie wody, np. we Wrocławiu wody się nie chloruje. Możecie sprawdzić na stronie swoich wodociągów, czy wasza woda zawiera chlor, ile azotanów, magnezu itp. Ja podmieniam tygodniowo 60-80 litrów wody, bez żadnego odstawiania i uzdatniania. Stosowałem kiedyś Biotopol do uzdatniania, ale doszedłem do wniosku, że to też jest bez sensu, nie ma sensu tego lać. Od kilku lat leję wodę z kranu najpierw do wiadra a potem do akwarium. Nic złego się nie dzieje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem czy są jeszcze miejsca w Polsce gdzie używany jest chlor do uzdatniania wody.
Do uzdatniania wody to pewnie nie, ale do dezynfekcji 40-50 letnich instalacji wodociągowych to już tak... ;) Woda wychodząca z ujęcia może mieć niewiele wspólnego z tą docierającą do Ciebie do domu. A zresztą, widziałeś Ty kiedyś ozon w kranie? :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do uzdatniania wody to pewnie nie, ale do dezynfekcji 40-50 letnich instalacji wodociągowych to już tak... ;) Woda wychodząca z ujęcia może mieć niewiele wspólnego z tą docierającą do Ciebie do domu. A zresztą, widziałeś Ty kiedyś ozon w kranie? :P

 

Tlenu w powietrzu też nie widzę, a na pewno tam jest. :)

 

Jak napisałem... nie wiem jak jest w całej Polsce, ale większość kraju nie stosuje chloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pracuje na pompach w wodociągach w okolicy Wałbrzycha.... Na pewno walą chlor aż miło. Pochodzę z tych okolic więc... ;) Testy paskowe JBL (te 5w1) jak miałem posiadały test na CL i wskazywały obecność CL w wodzie, którą odstawiałem do podmian, a po odstaniu CL był 0.

 

Wysłane z mojego GT-I9305

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...