Jump to content

Welonka

Recommended Posts

Witam jestem na forum nowa, ale w akwarystyce trochę już siedzę :)

Co do tematu: dzisiaj kupiłam welonka do mojego akwarium 60l. Pływa sobie z innymi rybkami i żadna jej nie dokucza. Mam tylko pytanie welonka dziobie żwirek, czy to może jej zaszkodzić? Niby go wypluwa, ale mogłaby połknąć i zaczopować sobie żołądek? Prawdę mówiąc mam małe pojęcie o złotych rybkach w praktyce- tyle co poczytałam na internecie :) Kiedyś (już tego nawet nie pamiętam) hodowałam złote rybki w typowej kuli...Wiem, wiem dlatego trzymam swojego Francisa xD w akwarium z roślinkami i filtrem.

Jest jeszcze sprawa karmienia: jak karmić, żeby nie przekarmić? Mam jeszcze w akwarium platki i mieczyki- jak pogodzić karmienie między nimi, żeby każda zjadła dużo, ale nie za dużo? :) 

Głupie podstawowe pytania, ale nie wiem gdzie szukać odpowiedzi :D

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Cześć, zachowanie ze żwirkiem jest jak najbardziej naturalne. Karmienia się nauczysz, obserwuj swoje ryby, swoje welki karmię różnymi pokarmami, zwykle dwoma na raz (opadający i pływający) więc każdy mieszkaniec się naje. 

Mam nadzieję jednak, że zdajesz sobie sprawę, że Twoja welonka za około 3 miesiące "wyrośnie" z tego akwarium? 

welonka dziobie żwirek, czy to może jej zaszkodzić? Niby go wypluwa, ale mogłaby połknąć i zaczopować sobie żołądek?

Nigdy nie słyszałem aby takie zachowanie jak w przedstawionym przez Ciebie przypadku mogło welonkom zaszkodzić.

Na jednego welona powinno przypadać 100l wody. Źle zrobiłaś, że przed założeniem akwarium nie poczytałaś o wymaganiach ryb. Teraz pływają w niewłaściwych warunkach. 

Co do obsady to nie mogę jej za bardzo uporządkować, bo przecież rybek, które już są się nie pozbędę

Bardzo słabe podejście, Jeszcze to ":D" na końcu zdania.

OLX, lokalne fora i inne tego typu serwisy i szukasz osób, które mogą zapewnić odpowiednie warunki rybom. Wystarczy chcieć. 

Ludzie na forum chętnie Ci pomogą jeśli będziesz tego chciała, zapraszam do działu Obsady, aby uporządkować i wybrać obsadę odpowiednią do Twojego akwarium. 

Ważna lektura dla każdego początkującego: 

-ogólna wiedza http://forum.superakwarium.pl/forum-4/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

-Forumowa encyklopedia ryb http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/, inne serwisy (np portal SuperAkwarium) mają błędne informacje wpływające na niekorzyść ryb. Innym polecanym serwisem jest SeriouslyFish (anglojęzyczny, wiec kopiujesz łacińską nazwę ryby i wklejasz ją w wyszukiwarkę na stronie. Podstawowe wymagania ryb odczytasz bez problemu. 

Jak pisałem wystarczy chcieć zmian i zapewnienia naszym podopiecznym odpowiednich warunków. 

• Like 1

100l. na jedną welonkę? Bardzo kiepsko by to wyglądało tj. jedna rybka w wielkim akwarium. Mogę oddać wszystkie ryby i zostawić jedną platkę, ale czy to o to chodzi? Akwarium ma być też ozdobą, a nie wielkim zbiornikiem pełnym wody z jedną rybą. Wszystkie ryby są w tym zbiorniku od około pół roku, żyją i nie sadze, że w sklepie zooliogicznym, w którym było 20 rybek w akwarium 30l bez napowietrzania było im lepiej. Co do buziek: czy to jakiś istotny problem? Terraryści są milsi...

Tak poza tym to nie chcę teraz porozdawać wszystkich rybek, które kupiłam. Ewentualnie jak mój brat cioteczny będzie zakładał akwarium to oddam mu wszystkie oprócz złotej rybki i dokupie jeszcze dwie.

Jak złota rybka wyrośnie to mogę jej sprawic oddzielny zbiornik.

Edited by krzemi

@krzemi tu nie chodzi o to by być miłym i poklepywać po ramieniu każdego kto robi głupoty. To forum jest pomocne ale jest też w jakiś sposób wymagające. Ciężko się obojętnie przyglądać na to ,że ktoś męczy ryby dla swojej estetycznej przyjemności. Akwaria w sklepach to chwilowe lokale dla ryb więc porównanie jest nie trafione. Dobierz ryby do wielkości akwarium i warunków jakie masz teraz,a nie do tego z przyszłości,czy tego u brata ciotecznego.

• Like 1

Nie chodzi mi o poklepywanie z błędy, tylko o przyczepie się do buziek. Nie wiem czemu piszesz, że kupuje rybki pod czyjeś akwarium. Napisałam, że mogę oddać rybki, bo uważacie, że powinnam. Co do zoologicznego: nie uważam, żeby rybki tam hurtem schodziły. Tak na marginesie to ludzie po 2 złote rybki w kulach trzymają, a moje mają całkiem dobrze: filtr i roslinki, karmienie 2x dzinnie. Zakładam, że wg. poradników w akwarium nie można trzymać zbyt atrakcyjnych rybek a ja na większe nie mogę sobie pozwolić.

W akwarium 60l nie dopisalam

Buziek się nie czepiam,bo ich nie zauważyłem. To nie ja napisałem ,że jak ryba wyrośnie dostanie oddzielne lokum tylko ty. To miałem na myśli pisząc o czyimś akwarium. To ,że ludzie po dwie ryby trzymają jw kuli jest kolejnym durnym argumentem. Rybki twoje powiedziały o swoim dobrym samopoczuciu?

Napisałam,że oddam ryby, bo tak mi wszyscy poradzili, więc o co chodzi? Kogo mam się słuchać? Piszecie, że mam uporządkować obsadę, ale jak piszę,że oddam kilka rybek to też jest źle. Złotej rybce mogę zmienić akwarium jeśli wyrośnie, bo czemu miałabym ją komuś oddawać? o to mi chodzi. O buźkach pisałam do innego użytkownika...

No właśnie rybki nie mówią, więc skąd wiesz, że mają źle? Gdyby było im źle to by się pochorowały np.dostałyby krzywicy, albo zdechły.

Zamykam temat, bo nie widzę sensu się dalej wykłócać o takie głupoty. Pytałam się o jedzenie żwirku przez rybkę i już dostałam odpowiedź. Psyho39 traktujesz mnie tak ostro jakbym rybki w słoiku trzymała, przecież napisałam, że zmieniam rybki skoro te mają się męczyć w 60l. w czym problem?

00l. na jedną welonkę? Bardzo kiepsko by to wyglądało tj. jedna rybka w wielkim akwarium. Mogę oddać wszystkie ryby i zostawić jedną platkę, ale czy to o to chodzi?

A czy to moja wina, że wybrałaś sobie ryby, które rosną do 30cm? Zawsze będę uważał, że welony to ryby do oczek wodnych, a nie do akwariów, a przynajmniej nie do "codziennych" akwariów. 

goldfish.jpg

Ależ ja do emotikonek nic nie mam. Trzeba je umieć stosować, a w tamtym miejscu (przynajmniej dla mnie) wyglądało na to, że jakieś tam potrzeby ryb Cię śmieszą, przecież już za te ryby zapłaciłaś i nie masz zamiaru ich oddawać...

Akwarium ma być też ozdobą, a nie wielkim zbiornikiem pełnym wody z jedną rybą.

Akwarium jest ozdobą, która powinna gwarantować rybom właściwe warunki. Ryb jest masa, a Ty uparłaś się przy welonach. Mi się podoba biotop Malawi. Mam w kranie idealną wodę, ale wiem na jakie ryby mogę sobie pozwolić i nie pcham pyszczaków do byle jakiego szkła. 

Tak na marginesie to ludzie po 2 złote rybki w kulach trzymają,

...a podczas wojny ludzie byli trzyamani w obozach. Masz już swój obóz? 

Tak ja widzę ten "argument". Mamy postępować źle bo inni to robią? 

Na temat trzymania ryb w sklepach wypowiedział się psycho39 i w pełni się z nim zgadzam. 

Edit. 

przecież napisałam, że zmieniam rybki skoro te mają się męczyć w 60l. w czym problem?

Złotej rybce mogę zmienić akwarium jeśli wyrośnie, bo czemu miałabym ją komuś oddawać?

oddam mu wszystkie oprócz złotej rybki i dokupie jeszcze dwie.

W tym, ze nie potrafisz zrozumieć, że nie masz warunków dla tych ryb. RYba w za małym akwarium skarłowacieje, co jest chorobą. 

• Like 2

Spokojnie, powtarzam po raz 3: oddam rybki.

Poza tym porównywanie rybek w akwarium do ludzi w obozach koncentracyjnych jest niedorzeczne!  Skoro tak piszesz to chyba nie wiesz, jak obozy koncentracyjne wyglądały, albo traktujesz rybki jak ludzi. Wcale się z wymagań zwierząt nie wyśmiewam i proszę tak nawet nie pisać, bo gdyby mnie to nie interesowało to bym się nie pytała o dziobanie żwirku. Czytałam, że złota rybka akwariowa nie przeżyje w oczku. Nie ma po co tematu ciągnąć, bo zmieniam sobie obsadę, ale Wy i tak mnie chyba chcecie zlinczować. Proszę się tak tym nie podniecać, bo ja już problemu nie widzę ;p