Jump to content

Parametry wody - pH minus


SOP3L
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Mam do Was pytanie, ponieważ tak jak wspominałem w innym dziale, akwa szykuje pod neonki, więc chciałbym nieco zakwasić wodę.

 

Parametry akwa zaraz po zalaniu:

 

pH - 8

KH - 11

GH - 14

 

 

 

Dzisiaj, po dwóch i pól tygodnia ponownie zmierzyłem parametry i wyglądają one tak:

 

pH - 8 (dokładność 0,2), na teście o dokładności 0,5 pH wynosi 7,5

KH - 9

GH - 9

 

 

Jak widać twardości trochę spadły, może to przez szyszki olchy, liście dębu i dużą ilość lignitu w akwarium.

 

Podpowiedzcie mi proszę, jak mogę teraz zjechać z pH? Przynajmniej do tych 7. Da coś dolanie do akwa AQUACIDu?

 

Zaznaczam, że akwa nadal dojrzewa, wczorajsze testy wyglądają następująco

 

NH3 - 0

NO2 - 0,05

NO3- 20

 

 

 

 

 

Pozdrawiam!

Edited by SOP3L
Link to comment
Share on other sites

Jak widać twardości trochę spadły, może to przez szyszki olchy, liście dębu i dużą ilość lignitu w akwarium.

To napewno pomogło.

 

Póki będziesz miał wysokie twardości będzie ciężko ruszyć ph. kh daję bufor dla ph. Nawet jeśli zacząłbyś teraz lać kwas (np. octowy) do wody to najpierw zacznie spadać kh, a dopiero po jakimś czasie poleci ph. Przy kh~4 łatwo zbija się ph właśnie kwasami. Poczytaj może o occie. To chyba nie jest głupie rozwiązanie tylko trzeba uważać z dawkami. Możesz też zbić twardości wodą demineralizowaną lub z filtra RO, a przy szyszkach i liściach ph samo powinno się obniżyć. Ja bym na początek zrobił podmianę demineralką 30% (oczywiście jak akwa już dojrzeje) i najwyzej dorzucał powoli liści i szyszki.

Edited by Aisulim
Link to comment
Share on other sites

Taki właśnie mam plan. Napewno kiedy NO2 spadnie do 0 zrobie podmiankę z destylką. Mam też dostęp do wody z filtra (zamontowany pod zlewem w kuchni), nie wiem czy to to samo co RO, ale parametry ma następujące:

 

pH - powyżej 8

KH - 2

GH - 2

 

 

Czy woda z tego filtra też się nada?

Edited by SOP3L
Link to comment
Share on other sites

 

 

Pewnie na dziale motoryzacyjnym? Ta cena jest za litr?

Tak. Baniak 5l tak jak napisał andy102. Przy większym baniaku bardziej opłaca się jedank zakupienie filtra RO :) ale doraźnie można z demineralką pokombinować :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Po kilku podmianach z czystą demineralką pewnie i tak trzeba będzie mieszać z kranovitem żeby były w miare stabilne parametry?

Skąd to stwierdzenie? Przecież jest wielu forumowiczów którzy leją czystą RO. :) Po prostu przy niskich twardościach łatwiej o wahania ph przy użyciu szyszek czy liści lub o podniesienie ph gdybyś może miał coś co moze podnosić. Pokombinuj z parametrami zanim wpuścisz ryby żeby sobie problemu nie narobić.

Link to comment
Share on other sites

To może ja wtrącę się z pewnym pytaniem. Załóżmy, że kolega zejdzie z parametrami w akwarium do takich, jakie go zadowolą (czyt. niskie pH i twardości). W kranie ma beton

 

pH - 8 KH - 11 GH - 14
, a więc parametry będą się sporo różniły. I tu moje pytanie: jak na parametry w akwa (załóżmy pH poniżej 7 i małe twardości) wpłynie lanie tak twardej, zasadowej wody przy powiedzmy cotygodniowych podmiankach (~15% świeżej wody)? Czy bezpieczne dla ryb jest mieszanie wody o tak dużej rozbieżności parametrów i czy poprzez regularne podmianki stopniowo powrócą dawne parametry, czy, ewentualne szyszki / liście itp., dadzą radę zmiękczyć wodę na tyle, aby parametry tak nie skakały?
Link to comment
Share on other sites

Jeśli kolega teraz zjedzie z parametrami powiedzmy na te 7.0 a później wróci do podmian samą kranówką to niestety ale parametry będą się pogarszały. Aby utrzymać parametry będzie musiał lać w większości demineralkę czy RO. Szyszki i liście nie ruszą tak twardej zasadowej wody.

 

 

Parametry akwa zaraz po zalaniu: pH - 8 KH - 11 GH - 14 Dzisiaj, po dwóch i pól tygodnia ponownie zmierzyłem parametry i wyglądają one tak: pH - 8 (dokładność 0,2), na teście o dokładności 0,5 pH wynosi 7,5 KH - 9 GH - 9

Jak widać liście i szyszki tylko lekko obniżyły twardości.

Jeśli twardości będą niskie (do 5) to szyszki i liści powinny też ruszyć ph. Jeśli się mylę to proszę o poprawienie :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jeśli kolega teraz zjedzie z parametrami powiedzmy na te 7.0 a później wróci do podmian samą kranówką to niestety ale parametry będą się pogarszały.

 

 

Szyszki i liście nie ruszą tak twardej zasadowej wody.

OK, rozumiem, że same szyszki itp. nie ruszą tak twardej wody, ale zauważ, że do już miękkiej wody, lalibyśmy tą twardą w, tak naprawdę, nie wielkiej ilości (załóżmy te 15%). Domyślam się, że zaraz po podmiance i wymieszaniu się świeżej (twardej) wody z tą z akwa (miękką) parametry skoczyłyby w górę, ale czy podniosłyby się na tyle, że szyszunie rzeczywiście nie dałyby rady zbić ich do wartości przed podmianą lub zbliżonym?

Link to comment
Share on other sites

Ok rozumiem o co Ci chodzi. Chodzi o to że raz zbite parametry powinny być utrzymane przez szyszki i liści mimo podmian (powiedzmy 15% kranowitu)?! Ciężko powiedzieć w sumie. Przy dużej ilości szyszek i liści być może jest taka szansa ale pewności nie ma. Wydaje mi się, że powoli mogłyby rosnąć. Najlepszy byłby test na żywo :) Zmierzyć parametry przed podmianą i po podmianie kranówki. :)

Link to comment
Share on other sites

To, że świeżo po podmiance parametry w akwa skoczą w górę wydaje mi się logiczne, ale ciekawi mnie właśnie o ile i czy syfek na dnie da rade je samoczynnie zbić.

 

 

Najlepszy byłby test na żywo

No właśnie, może jest tu ktoś, kto eksperymentował już w ten sposób i mógłby nas oświecić, jak to wygląda w praktyce? :)

Link to comment
Share on other sites

Panowie, sprawa wygląda następująco: 

 

Wczoraj zrobiłem testy i wyszły tak: 

pH 8 

KH - 9 

GH - 9 

NH3 - 0 

NO2 - 0,05 

NO3 - 20 

 

 

Dzisiaj zrobiłem podmianke 30% czyli 15 litrów, do akwa wlałem 15l destylki. Parametry wyglądają jak niżej: 

 

pH 8 

KH - 5 

GH - 6 

 

 

Jak teraz zjechać z samym pH? Mam preparat Zooleka Aquacid, ale nie bardzo wiem w jakiej proporcji go użyć, bo w instrukcji pisze o obniżeniu samego Tww a nie pH...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...