Skocz do zawartości

Kilka pytań na dobry start


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Udało mi się wystartować z akwarium. W końcu.

Akwa 60x30x40 72l

Filtr Fan Plus 1 z gąbką od FAN plus 3

grzałka 75w 

piasek plus kulki gt

oświetlenie 2x15w, barwa 7500k

nawożenie carbo i potas 

testy paskowe JBL

Mam kilka pytań.

1. Mianowicie czy warto wymienić jedną świetlówkę na inną o odmiennej barwie?

2. Czy kiryskom nie będzie przeszkadzały kamienie z czarnej lawy(trochę chropowate)?

3. Wodę mam średnio-twardą o pH 7,6. Chciałbym zbić to nieszczęsne pH. Na razie filtr RO odpada. Lepiej jest mieszać destylowaną z kranówką przy podmianach, czy np. zakupić jakiś preparat minus pH i mieszać przed podmianą we wiadrze? 

4. Czy filtr, który mam wystarczy do tego litrażu? Tak czy siak w przyszłości planuje zakupić jakiś kubełek.

5. Wielu z Was pisze na forum, że do odmulania zwykły wężyk. Ale jak nim odmulacie?

6. Akwa zalałem 1.5 tyg temu. Filtr pracował kilka dni w innym, dojrzałym akwarium. Czy to normalne, że po takim czasie NO2 jest na poziomie 0 a NO3 10? Woda od samego zalania jest praktycznie krystalicznie czysta, nawet zaraz po samym zalaniu nie była nawet trochę mętna. 

7. Na samym początku świeciłem przez moją nieuwagę tylko 4h dziennie, ale po kilku dniach zacząłem świecić 6h i co tydzień chcę zwiększać o 0,5h.

 

Wiem, że trochę dużo tego, ale liczę na fachową pomoc. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mianowicie czy warto wymienić jedną świetlówkę na inną o odmiennej barwie?

Warto o barwie 5000-6500K.

 

2. Czy kiryskom nie będzie przeszkadzały kamienie z czarnej lawy(trochę chropowate)?

A gdzie jest lawa? Piszesz, że za podłoże masz piasek, tak?

 

3. Wodę mam średnio-twardą o pH 7,6. Chciałbym zbić to nieszczęsne pH. Na razie filtr RO odpada. Lepiej jest mieszać destylowaną z kranówką przy podmianach, czy np. zakupić jakiś preparat minus pH i mieszać przed podmianą we wiadrze? 

Ja polecę Tobie zainwestować jednak w RO. Inne praktyki są na dłuższą metę nieopłacalne.  

 

4. Czy filtr, który mam wystarczy do tego litrażu? Tak czy siak w przyszłości planuje zakupić jakiś kubełek.

No to dokup kubełek ;)  Ja miałem dodatkowo (do Aquael Fun mini_plus) FZN-3 Kaskadę i się sprawdziło.

 

5. Wielu z Was pisze na forum, że do odmulania zwykły wężyk. Ale jak nim odmulacie?

Wystarczy. Ja odmulałem wężykiem, machając nim delikatnie  parę cm od dnia i się odchody i syfek unosił do węża.

 

6. Akwa zalałem 1.5 tyg temu. Filtr pracował kilka dni w innym, dojrzałym akwarium. Czy to normalne, że po takim czasie NO2 jest na poziomie 0 a NO3 10? Woda od samego zalania jest praktycznie krystalicznie czysta, nawet zaraz po samym zalaniu nie była nawet trochę mętna. 

Zrób testy jeszcze raz NO2 i NO3, ale jak możesz to testami kropelkowymi bo są dokładniejsze.

 

7. Na samym początku świeciłem przez moją nieuwagę tylko 4h dziennie, ale po kilku dniach zacząłem świecić 6h i co tydzień chcę zwiększać o 0,5h.

Do max 9-10H dziennie 

 

 

 

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kamienie z czarnej lawy jako ozdobę, jak te z linku.

http://allegro.pl/aquawild-czerwona-lawa-s-5-10-cm-i5152204766.html 

Kubełek kupie, ale za miesiąc albo 2. Pytanie brzmi czy mój obecny da rade do tej pory. Testy kropelkowe to niestety dość spory wydatek, taniej kupie już ten filtr ro. Kurcze dziwne, bo znajomy pracujący w wodociągach twierdzi, że w okolicy mamy wode o pH 7,0. Aż tak by te testy paskowe były niedokładne? Niestety nie ma nigdzie w necie nic o parametrach wody w mojej okolicy. Czy jest jakiś czytelny wizualnie szczyt cyklu azotowego, który każdy baniak musi przejść? Np. jakieś zmętnienie wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi czy mój obecny da rade do tej pory.

Póki nie ma ryb t moim zdaniem da rade.

 

 

Testy kropelkowe to niestety dość spory wydatek, taniej kupie już ten filtr ro

Pisałem o testach na NO2 i NO3 dla pewności ;)

 

w okolicy mamy wode o pH 7,0

Wyjściowo jest 7,0, bo jest uzdatniania, ale później idzie lekko w górę. 

 

Czy jest jakiś czytelny wizualnie szczyt cyklu azotowego, który każdy baniak musi przejść? Np. jakieś zmętnienie wody?

Każdy baniak jest inny i tu tylko czas/cierpliwość plus testy ;)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy jest jakiś czytelny wizualnie szczyt cyklu azotowego, który każdy baniak musi przejść? Np. jakieś zmętnienie wody?

Za taki moment można przyjąć chwilę, kiedy NO2 w zbiorniku zaczyna rosnąć, następnie przyjmuje najwyższe wartości, po czym zaczyna spadać do zera, a NO3 pnie się w górę. Wizualnie zobaczysz to tylko na odczycie testów.

Jak słusznie zauważył DawW, każdy zbiornik jest inny i taki moment też jest różny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o filtr kubełkowy , Nie musi to być JBL jak to wszyscy po forach piszą, oczywiście jak masz portfel i taką chęć to jak najbardziej :) 

 

Osobiście kubełek za 160zl z wysyłką z Allegro Polecam ! Sprawdza się i robi swoje co najważniejsze jest tani i ma duże medium filtracyjne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałem nazwy bo nazw jest dużo :) w zależności jaka firma importuje filtry z chin kilka nazw pod jakimi występuje to :

Hanza HW-302 , AG140 i mają one 1000L/h  lub BHW 303 ten juz ma 1400L/h ale nie to jest akurat najważniejsze. Nie polecam kupować tych filtrów z lampami UV bo lampa i tak jest kiepska i nie radzi sobie , lepiej dokupić zewnętrzna na węża, mniej kłopotu i efektowniejsza :)

 

Multikani tez dobry wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli myśleliśmy o tym samym filtrze :-) Akwa mam 72l i każdy filtr kubełkowy na to starczy. Pytanie czy taki Multikani albo hw302 starczy np na 150l? W multikani jest fajne to, że można rozbudowywać go o dodatkowe kubły. Czy w przypadku 72l starczy jeden kubełek? I jak sprawuje się ten filtr kiedy pracuje 1m pod akwarium?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności wystarczy , a czy wybierzesz multikana czy chinola to już tylko Twoja decyzja, ja używam chinola i bardzo dobrze się sprawuje :) Nie mogę narzekać i co najważniejsze ma dużą pojemność na media filtracyjne a to jest istotne , Dodam tylko ze jeden kubełek w multikani  bodajże 1L pojemnośći przy akwarium roślinnym to zdecydowanie za mało a co do podnoszenia słupa wody poradzi sobie 

Edytowane przez xsiasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Kupiłem Multikani 800.

1. Potrzebuje jasnej odpowiedzi czy ten filtr z jednym kubłem starczy do 72l z ok 20 rybkami i krewetkami.

2. Jak powinny wyglądać wkłady filtracyjne. Gąbka-ceramika-gąbka?

3. Czy filtr może stać zaraz za akwarium? Szkło ma 40 cm wysokości. Jaki powinien wyglądać układ węży? Powinny być przy samym dnie, czy muszą być zaraz przy tafli?

Chodzi o to, że filtr jest używany i poprzedni właściciel pociął węże i teraz są w zestawie są węże 2x38cm, 1x65cm i 1x80cm. Czy w razie czego mogę dokupić zwykłe węże akwarystyczne o odpowiedniej średnicy?

4. Mam jeszcze pytanie odnośnie estetyki akwa. Na przedniej szybie pojawiają się jakieś szare plamy. Czy to są jakieś glony? Da się je zmywać, ale strasznie szybko znowu się pojawiają.

5. Pytanie do DaWwa :) Jakim dokładnie wężykiem odmulasz? Akwarystyczny? Ogrodowy? Kupiłem akwarystyczny 5mm ale w ogóle się wciąga syfu? za mała średnica?

http://zapodaj.net/eb025290bc3d7.jpg.html zdjęcie niewyraźne, ale czy takie szare plamki to brud czy po prostu jakiś glon?

Edytowane przez piotrz23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...