Skocz do zawartości

Oświetlenie odpowiednie dla ryb


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy w dziale podpięty rzeczowy, bardzo dobry artykuł o doborze odpowiedniego oświetlenia dla roślin. 

Jednak czasem piękne, bardziej wymagające rośliny są hodowane - jak się okazuje - "kosztem" ryb. Jest tak głównie wtedy, gdy ilość światła jest zbyt duża w stosunku do tego, w jakich warunkach powinien żyć dany gatunek. Niestety w opisach ryb - w tym także w naszej encyklopedii - nikt nie umieszcza (co zrozumiałe) informacji, jaka jest granica w tym temacie (jak już to jest tylko ogólna informacja, że światło ma być przyciemnione). Czyli kiedy dana ilość światła w akwarium jest już "solarką" dla ryb. Wiadomo, że jest to zależne od tego z jakiego biotopu naturalnego pochodzi dany gatunek, ale też od tego, czy w akwarium są np. garbniki, przyciemniające wodę, albo rośliny pływające itp.

Dlatego proponuję zebrać takie informacje w jednym temacie. Na pewno będzie łatwiej wtedy dobrać oświetlenie tak, żeby

"i wilk był syty, i owca cała" ;)

Trudno byłoby na pewno ustalić taką granicę oświetlenia dla każdego gatunku, ale jeśli chodzi o konkretny biotop, lub nawet sam kontynent, będzie już łatwiej.

Sama się w tym gubię i chętnie poszerzę swoją wiedzę na ten temat.

 

Bardzo bym prosiła znawców tematu o wypowiedzi. 

Przykładowo, dla jakich ryb światło 0,3W/L będzie maks, dla jakich np. powyżej 0,6W/L to już będzie za dużo, a jakie spokojnie dadzą sobie radę np. przy 0,8-1 W/L

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przykładowo, dla jakich ryb światło 0,3W/L będzie maks, dla jakich np. powyżej 0,6W/L to już będzie za dużo, a jakie spokojnie dadzą sobie radę np. przy 0,8-1 W/L


Takie przeliczniki są mocno teoretyczne  i często mogą nie być miarodajne.

Wszystko rozbija się o pare czynników, a wspomniałaś tylko o jednym (zabarwienie wody).

Ważnym czynnikiem jest rodzaj światła. Czy leci ono z świetlówki, czy z LEDów ( a jak LEDy to jaka budowa diody) czy z HQI lub jeszcze czegoś innego. I jak wysoko od powierzchni wody jest ono zawieszone

Wysokość zbiornika- standardowe zbiorniki coraz częściej zamieniane są na zbiorniki niestandardowe, a co za tym idzie- nie ciężko spotkać 15-20cm wysokie zbiorniki. Może to też działać w drugą stronę- 80cm h to też nie jakaś szczególna abstrakcja.

Niestety tutaj trzeba znać umiar i przerobić wiele rodzajów oświetlenia by móc cokolwiek powiedzieć, ale ciągle są to wartości teoretyczne. 


Jakie oświetlenie do jakich ryb? Kwestia dedukcji i obserwacji własnych. Niestety czasem nawet spoglądanie na biotop może wprowadzać z błąd czego idealnym przykładem jest chociażby J. Tanganika, gdzie naturalnie jest mocno oświetlonym habitatem, ale w akwarium mocne (lub źle dobrana barwa) oświetlenie stresuje ryby.

Pamiętajmy, że nie wszystkie zbiorniki naturalne to kałuże to płycizny. A akwarium to nic innego jak płycizna. 


Ja przymuje (przy świetlówkach T8 i T5), że wartość powyżej 0.5W/l w zbiornikach ok. 40cm wysokich to już krytyczna wartość. Ale to są moje obserwacje własne i sam posiadam ryby wzglednie cieniolubne, z ciemniejszych wód.

LEDy to już inna bajka. Sam nie jestem w stanie w jakikolwiek je szablonować mimo tego, że są u mnie w użytku od ponad 2 lat. Za dużo rozwiązań...


Reasumując... Ja napisałem się, a napisałem, a wniosków brak. :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że nie tylko moc/źródło  czy jakość-barwa/spektrum światła wpływa na jakość życia ryb/krewetek itd.

Ważna jest odpowiednia aranżacja i flora oraz odpowiednio dobrana obsada w zbiorniku.

Naturalnie czynnikiem wpływającym na stres lub jego brak są też wymiary akwarium, podłoże i parametry wody, dlatego dopiero biorąc pod uwagę wszystkie elementy wypowiadał bym się czy to oświetlenie szkodzi rybom, czy też nie ;)

 

Dlatego proponuję oceniać każde akwarium indywidualnie, a nie tylko na podstawie danych technicznych.

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując... Ja napisałem się, a napisałem, a wniosków brak. .

Nie no jakiś wniosek już można z tego wysnuć :)

 

Chociażby to wiele mówi:

Ja przymuje (przy świetlówkach T8 i T5), że wartość powyżej 0.5W/l w zbiornikach ok. 40cm wysokich to już krytyczna wartość. Ale to są moje obserwacje własne i sam posiadam ryby względnie cieniolubne, z ciemniejszych wód.

 

Czyli można wnioskować, że ryby z typowych "czarnych wód" nie powinny mieć w akwarium oświetlenia silniejszego niż 0,4 W/L, tak?

Dotyczy to zbiorników ze sporą ilością garbników i przynajmniej delikatnym zabarwieniu wody na kolor herbaciany.

Maksymalnie 0,5 W/L gdy zbiornik jest mocno herbaciany, lub tafla wody jest zakryta dużą ilością roślin - jeśli dobrze rozumuję?

 

Gdyby tak spróbować przynajmniej najbardziej popularne gatunki ryb zakwalifikować do takiego oświetlenia?

Jak któreś nie pasują lub jakichś brakuje to mnie poprawcie: neony (wszystkie rodzaje?), razbory, zwinniki, bystrzyki.

Tak na szybko z ławicowych nic więcej mi nie przychodzi na myśl.

Większe pielęgnicowate oczywiście też by się tu zaliczały.

Jak wygląda sytuacja z małymi pielęgniczkami (ramirezy, kakadu, agassiza, borelli itp.)...? Wiem, że nie wszystkie pochodzą z "czarnych wód", więc czy też lepiej dla nich (dla tych z innych niż BW) ta powyższa wartość, czy tolerują silniejsze oświetlenie?

No i pytanie czy do tego przedziału świetlnego zaliczają się też skalary i dyskowce?

 

Ile tak naprawdę światła dociera do ryb (do zbiornika) zależy od wielu czynników, które już wymieniłeś Pley. I to jest zrozumiałe, że co akwarium, to będzie się to inaczej przeliczać. Dlatego samo przeliczanie faktycznego światła w akwarium, to już każdy indywidualnie musi zrobić, według tego, co tam ma nad akwarium. 

Ale kiedy już - przynajmniej w przybliżeniu - obliczymy ile tego światła mamy, możemy łatwiej ustalić, które ryby się nadają do tego zbiornika, a które nie.

 

Całkowicie zgadzam się z postem Sławka, że oprócz oświetlenia, jest sporo innych czynników wpływających na właściwe warunki dla ryb. Ale w tym temacie chciałabym się skupić na tym jednym czynniku (oświetleniu), co oczywiście nie oznacza, że inne nie są ważne :)

 

Ta uwaga również mnie mocno zaciekawiła:

Niestety czasem nawet spoglądanie na biotop może wprowadzać z błąd czego idealnym przykładem jest chociażby J. Tanganika, gdzie naturalnie jest mocno oświetlonym habitatem, ale w akwarium mocne (lub źle dobrana barwa) oświetlenie stresuje ryby.

 

 

Do tej pory myślałam, że oświetlenie dobiera się pod kątem biotopu, z jakiego pochodzą ryby. A tu okazuje się, że przecież...

nie wszystkie zbiorniki naturalne to kałuże to płycizny. A akwarium to nic innego jak płycizna. 

Przyznaję, że dla mnie jest to nowe spojrzenie.

 

Czy zatem logiczny jest wniosek, że żadne gatunki ryb nie nadają się do silnego oświetlenia? Właśnie ze względu na powyższe.

No i jak, mniej więcej ustalić, gdzie zaczyna się wartość "silnego oświetlenia"? Dla ryb oczywiście.

Czy powyżej 0,8 W/L to już jest niedopuszczalna wartość dla ryb? Mowa o akwariach innych niż z cieniolubnymi rybami, bez roślin pływających oczywiście.

 

No i jak już jesteśmy przy Tanganice i Malawi, jakie tu maksymalne wartości można przyjąć?

 

Sporo pytań, ale temat ciekawy, myślę, że nie tylko dla mnie :)

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli można wnioskować, że ryby z typowych "czarnych wód" nie powinny mieć w akwarium oświetlenia silniejszego niż 0,4 W/L, tak? Dotyczy to zbiorników ze sporą ilością garbników i przynajmniej delikatnym zabarwieniu wody na kolor herbaciany. Maksymalnie 0,5 W/L gdy zbiornik jest mocno herbaciany, lub tafla wody jest zakryta dużą ilością roślin - jeśli dobrze rozumuję?


W przypadku czarnych wód światło doprowadza do koagulacji garbników. Więc jak widać i dla samego zbiornika wodnego mocne oświetlenie może być szkodliwe jak i dla ryb.

 

Gdyby tak spróbować przynajmniej najbardziej popularne gatunki ryb zakwalifikować do takiego oświetlenia? Jak któreś nie pasują lub jakichś brakuje to mnie poprawcie: neony (wszystkie rodzaje?), razbory, zwinniki, bystrzyki. Tak na szybko z ławicowych nic więcej mi nie przychodzi na myśl. Większe pielęgnicowate oczywiście też by się tu zaliczały. Jak wygląda sytuacja z małymi pielęgniczkami (ramirezy, kakadu, agassiza, borelli itp.)...? Wiem, że nie wszystkie pochodzą z "czarnych wód", więc czy też lepiej dla nich (dla tych z innych niż BW) ta powyższa wartość, czy tolerują silniejsze oświetlenie? No i pytanie czy do tego przedziału świetlnego zaliczają się też skalary i dyskowce?


Niektóre ryby w obrebie jednego gatunku mają tak szeroki zakres występowania, że mogą zamieszkiwać wszystkie typy wód. W takich sytuacjach jest równie ciężko sklasyfikować ich tolerancje na światło jak i wymagania pod względem innych parametrów (jak chociażby twardość wody).

Oczywiście można oszacować mniej więcej jaki gatunek jest bardziej lub mniej światłolubny.

Przykładowo jajożyworodne na ogół żyją w mocno oświetlonych płytkich zbiornikach, to samo ryby z rodzaju Stiphodon.

 

Czy zatem logiczny jest wniosek, że żadne gatunki ryb nie nadają się do silnego oświetlenia?


Ja tak przyjmuje. Własnie ze względu na to, o czym wspomniałem wcześniej- akwarium to kałuża :).

 

No i jak, mniej więcej ustalić, gdzie zaczyna się wartość "silnego oświetlenia"? Dla ryb oczywiście. Czy powyżej 0,8 W/L to już jest niedopuszczalna wartość dla ryb?


Myślę, że to rozsądna wartość przyjmując, że mówimy o zbiornikach 40-50cm wysokich. W takim 30cm uznałbym 0.6 juz jako górną granicę.

 

No i jak już jesteśmy przy Tanganice i Malawi, jakie tu maksymalne wartości można przyjąć?


Temat rze... Jezioro :D.

Wszystko zależy jaki wysoki mamy zbiornik oraz jakimi rybami dysponujemy bo inne żyją bliżej brzegu, inne na większych głębokościach i tak dalej itd... :).
 
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...