Jump to content

Restart akwarium, co z rybami które żyły z zakażonymi


kamil2963
 Share

Recommended Posts

Witam. Mój problem wygląda tak. Jedna Gurami zaczęła dziwnie się zachowywać i wyglądać. Ogon zakrzywił się do dołu, schudła i przstała jeść. Oczywiście zdechła. Tydzień póżniej kolejna miała te same objawy, musiałem się jej pozbyć. Jedna z rozbor miała wielki i spuchnięty brzuch oraz pływała w kółko. Neony są owrzodziałe, każdy wygląda inaczej, zdeformowały się. Postanowiłem zrobić restart akwarium, zaopatrzyłem się już w nadmagnanian potasu i inne potrzebne rzeczy. Co z rybami które nie wykazują przejawów choroby ? Nie chciałbym spowrotem nanieść wszelkiego dziadostwa do akwarium. Powinienem pozbyć się tez zdrowych ryb ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Moje akwarium zawsze było piękne na wakacjach kiedy byłem w domu. Studiowałem i nie mogłem codziennie do niego zaglądać. Ryby karmiła mama i strasznie je przekarmiała, to może być przyczyną.

Edited by kamil2963
Link to comment
Share on other sites

 

 

Powinienem pozbyć się tez zdrowych ryb ? 

Ja bym chciała zapytać, co masz tu na myśli?

 

Chore nieuleczalnie ryby się humanitarnie uśmierca. Zdrowe można oddać do sklepu zoologicznego, lub jakiemuś akwaryście. Natomiast ryby, które przebywały z innymi, wykazującymi objawy poważnych chorób (a z twojego opisu wynika, że prawdopodobnie z takimi schorzeniami mamy tu do czynienia) mogą być nosicielami, ale nie wykazują objawów (nie wiemy zatem, czy w ogóle zachorują)

Czy więc chcesz je humanitarnie uśmiercić, podczas gdy w sumie na razie są zdrowe? Czy może chcesz je oddać do sklepu na przykład i narazić inne ryby na kontakt z groźnymi dla ich życia chorobami?

 

Moim zdaniem, na czas restartu akwarium głównego, powinieneś zaopatrzyć się w akwarium kwarantannowe, przenieść obsadę, która ci została i na spokojnie urządzić na nowo zbiornik, z dojrzewaniem włącznie. Przez ten czas ryby powinny się "określić" zdrowotnie.

Jeśli zaczną wykazywać objawy, będziesz miał możliwość leczenia ich w osobnym zbiorniku.

Dopilnuj, żeby po restarcie akwarium główne odpowiadało parametrami do obsady, a wtedy są nikłe szanse, że te ryby, które ci zostały w ogóle zachorują :)

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi oczywiście o ryby które przebywały z rybami chorymi, ale nie wykazują objawów. Postanowiłem wszystkie, bez wyjątku humanitarne usmiercic aby nie narażać siebie na podobne sytuacje. O oddaniu ryb do sklepu nawet nie pomyślałem, ktoś mógłby przez to narazić się na ogromne koszty jakby zaraza opanowała np. Zbiornik z rybami na sprzedaż. Oczywiscie nowe akwarium będzie dojrzewalo, pod żwir pójdzie ziemia ogrodowa. Jeśli chodzi o obsadę to na pewno zasięgne porady forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...