Jump to content

Restart akwarium, co z rybami które żyły z zakażonymi

kamil2963
 Share

Recommended Posts

Witam. Mój problem wygląda tak. Jedna Gurami zaczęła dziwnie się zachowywać i wyglądać. Ogon zakrzywił się do dołu, schudła i przstała jeść. Oczywiście zdechła. Tydzień póżniej kolejna miała te same objawy, musiałem się jej pozbyć. Jedna z rozbor miała wielki i spuchnięty brzuch oraz pływała w kółko. Neony są owrzodziałe, każdy wygląda inaczej, zdeformowały się. Postanowiłem zrobić restart akwarium, zaopatrzyłem się już w nadmagnanian potasu i inne potrzebne rzeczy. Co z rybami które nie wykazują przejawów choroby ? Nie chciałbym spowrotem nanieść wszelkiego dziadostwa do akwarium. Powinienem pozbyć się tez zdrowych ryb ? 

Moje akwarium zawsze było piękne na wakacjach kiedy byłem w domu. Studiowałem i nie mogłem codziennie do niego zaglądać. Ryby karmiła mama i strasznie je przekarmiała, to może być przyczyną.

Edited by kamil2963

Powinienem pozbyć się tez zdrowych ryb ? 

Ja bym chciała zapytać, co masz tu na myśli?

Chore nieuleczalnie ryby się humanitarnie uśmierca. Zdrowe można oddać do sklepu zoologicznego, lub jakiemuś akwaryście. Natomiast ryby, które przebywały z innymi, wykazującymi objawy poważnych chorób (a z twojego opisu wynika, że prawdopodobnie z takimi schorzeniami mamy tu do czynienia) mogą być nosicielami, ale nie wykazują objawów (nie wiemy zatem, czy w ogóle zachorują)

Czy więc chcesz je humanitarnie uśmiercić, podczas gdy w sumie na razie są zdrowe? Czy może chcesz je oddać do sklepu na przykład i narazić inne ryby na kontakt z groźnymi dla ich życia chorobami?

Moim zdaniem, na czas restartu akwarium głównego, powinieneś zaopatrzyć się w akwarium kwarantannowe, przenieść obsadę, która ci została i na spokojnie urządzić na nowo zbiornik, z dojrzewaniem włącznie. Przez ten czas ryby powinny się "określić" zdrowotnie.

Jeśli zaczną wykazywać objawy, będziesz miał możliwość leczenia ich w osobnym zbiorniku.

Dopilnuj, żeby po restarcie akwarium główne odpowiadało parametrami do obsady, a wtedy są nikłe szanse, że te ryby, które ci zostały w ogóle zachorują :)

Chodzi mi oczywiście o ryby które przebywały z rybami chorymi, ale nie wykazują objawów. Postanowiłem wszystkie, bez wyjątku humanitarne usmiercic aby nie narażać siebie na podobne sytuacje. O oddaniu ryb do sklepu nawet nie pomyślałem, ktoś mógłby przez to narazić się na ogromne koszty jakby zaraza opanowała np. Zbiornik z rybami na sprzedaż. Oczywiscie nowe akwarium będzie dojrzewalo, pod żwir pójdzie ziemia ogrodowa. Jeśli chodzi o obsadę to na pewno zasięgne porady forum.