Skocz do zawartości

Martwe tropheusy


Moradso
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od około miesiąca posiadam akwarium 240L, z Tropheusami Ikola. Po upływie 2 tygodni do akwarium wpuściłem rybki dokładnie 8 sztuk. Wszystko było fajnie ale po kolejnych 2 tygodniach zdechły mi 2 tropheusy bez żadnych wcześniejszych objawów. Następnego dnia szybko udałem się do sklepu akwarystycznego w celu zakupienia testów, to co zobaczyłem po zrobieniu testów lekko mnie przeraziło.

 

NO3- 250 mg/l

NO2- 10 mg/l

GH- 16 d

KH- 15 d

pH- 8,0

Cl2- 0 mg/l

 

I tutaj mam do was pytanie, jeżeli chodzi o azotany i azotyny to sprawa wydaje się prosta- częsta podmiana wody, tylko, że w jakich proporcjach i co ile dni?

Co do reszty nie mam pojęcia co robić, dodam jeszcze, że woda zrobiła się lekko mętna.

Za wszystkie odpowiedzi i wskazówki z góry dziękuje, i proszę o szybką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Popełniłeś podstawowy błąd wpuszczając ryby do zupełnie niedojrzałego akwarium.

Tanganika (w dużej mierze ze względu na brak roślin) dojrzewa dużo dłużej niż większość biotopów. Zazwyczaj 4-5 tygodniu to minimum a bywa że i dłużej. Szkoda że nie miałeś testów wcześniej i nie badałeś wody zanim kupiłeś ryby :(

Wyniki jakie masz nie dziwią bo tropheusy i to 8 sztuk nieźle brudzą a w połączeniu z niedojrzałą biologią wyszła tak bomba.

Przy okazji nie wiem też jaką masz fitrację - może i tu leży kolejny problem bo jest za mało wydajna - czym filtrujesz?

 

Co do doraźnego postępowania to ja bym wymienił jak najprędzej ok 50% wody na początek, a potem co 3-4 dni po min 25%.

W ten sposób wprawdzie wydłuża się jeszcze bardziej dojrzewanie akwarium, ale nie masz wyboru bo przy takich ilościach związków azotowych stracisz szybko wszystkie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3- 250 mg/l NO2- 10 mg/l

I dziwisz się że zdechły? Takie stęrzenie jest śmiertelne dla ryb.

 

 

Po upływie 2 tygodni do akwarium wpuściłem rybki dokładnie 8 sztuk

Po parametrach widzę, że akwa nie dojrzało i wpuściłeś ryby w sam środek cyklu azotowego.

 

 

Co do reszty nie mam pojęcia co robić, dodam jeszcze, że woda zrobiła się lekko mętna.

Częste zjawisko podczas dojrzewania akwa.

 

Przydałaby się tu teraz spora podmianka wody (z 40%). Najlepszym sposobem byłoby przenieść ryby na czas dojrzewania do innego akwa. Jeśli nie masz takich możliwości to musisz kontrolować No2 i No3 i jeśli ich poziom zacznie się podnosić to rób podmianki 30%.

 

Specjalistą od takiego akwa nie jestem ale na tropheusy akwa jest za małe.

 

Limak szybszy :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szkoda jednak, że odrazu nie kupiłeś testów. No nic... człowiek uczy się na błędach

Szkoda, że w większości przypadków kosztem zdrowia i życia zwierząt ;) .

 

 

Myślałem że, 2 tygodnie wystarczą bo od razu po nalaniu wody wlałem bakterie nitrifikacyjne w płynie

Każdy zbiornik jest inny, więc i czas dojrzewania też będzie różny. A te bakterie to...sam się przekonałeś.

Wpuszczając obsadę do niedojrzałego zbiornika wygenerowałaś w nim dużą ilość związków toksycznych. To się nazywa "syndrom nowego akwarium"; zbiornik nie jest w pełni dojrzały i kumulujące się w nim związki stają się toksyczne dla mieszkańców. Najprościej pisząc - trują się własnymi odchodami.

Może masz możliwość oddania ryb na okres dojrzewania zbiornika komuś innemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego podmiany, kontrola na bieżąco parametrów wody, jak wyżej radzili koledzy.

 

a propo filtracji, kubełek to gąbka, ceramika , węgiel, ceramika. Kaskada to standard gąbka + węgiel

Usuń węgiel i w jego miejsce jak najwięcej ceramiki. Do jednego i drugiego filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...