Skocz do zawartości

neonki dla córek


Rekomendowane odpowiedzi

Na razie temat czysto teoretyczny, ale jak już się za niego wezmę to będę musiała działać niezwykle szybko.Będę miała dwa dni :!: na uruchomienie akwarium.

 

Otóż w maju nasze córy wyjeżdżają i chcemy im zrobić niespodziankę - generalny remont w pokoju. W planach jest aqua z neonkami. Pod kolor pokoju ;)

 

W krócie napiszę co planuję i poproszę o Wasze opinie.

 

1. aqua ok 45l

2. dno bazaltowy piasek (mam)

3. tydzień (???) przed ruszeniem aqua planuję wstawić filtr do dużego aqua by ubogacił się o życie wewnętrzne, potem go przełożyć i zalać nowe aqua 50% wodą z dużego akwarium.

4. Wbrew dobrym obyczajom :oops:  po 24h wpuścić rybki.

 

Jest szansa na dobry efekt? Na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę?

 

Czy do neonków mogę dorzucić krewetki?

Coś jeszcze się nada? Coś dennego?

Ile neonków i które mi doradzacie?

Edytowane przez SIKORECZKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jeśli już wybieramy spośród Neonów, to powinien być to Neon Innesa, ze względu na to, że jest mniejszy od Neona Czerwonego (zgaduję, że inne gatunki nie były brane pod uwagę);

 

- Dla Neona Innesa należy zapewnić trochę miejsca do pływania. Zbiornik 30-35 litrów jest stanowczo za mały. Pomyśl nad zbiornikiem co najmniej 54-63 litry. Jeśli nie chcesz zmienić akwarium na większe, możesz zapomnieć o hodowli tych rybek. Osobiście wybrałbym Danio Perłowe do mniejszego zbiornika. Są równie piękne, małe, kolorowe i mają mniejsze wymagania co do przestrzeni;

 

- Testy wody koniecznie. Neon Innesa wymaga wody stosunkowo miękkiej 5-10 dGH, przy pH 6-6,5 a taka woda w kranie to rzadkość. Nie masz pewności więc, czy w ogóle możesz je hodować;

 

- Rybki chcesz dla córek, ale jeśli one nie będą w stanie należycie się nimi zajmować, wówczas na Ciebie spadnie ten obowiązek. Pamiętaj o tym. Rybki to nie zabawka;

 

- Pomysł z filtrem jest dobry. Możesz "dojrzewać" go nawet przez więcej niż tydzień. Proponuję też odlać z głównego akwarium tyle wody, aby wypełnić mniejsze w 70-80% dojrzałą wodą;

 

- Co do innych ryb, to na pewno odpadają wszelkie ryby denne ze względu na podłoże;

 

Tak czy inaczej, najpierw musisz zbadać wodę. Później do tej wody dobrać obsadę, bo może się okazać, że Neonów trzymać nie możesz. Następnie, decydując się na konkretny gatunek, musisz zadbać o odpowiedni litraż akwarium. Kiedy będziesz mieć pewność, że wszystko ze sobą współgra i upewnisz się, że w akwarium woda jest dojrzała, możesz kupić i wpuścić ryby. Ile sztuk to już zależy od litrażu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tutaj masz co nieco o innesa i ich wymaganiach http://forum.superakwarium.pl/topic/45740-neon-innesa-paracheirodon-innesi/

 

Niestety akwarium, które planujesz im stworzyć jest dla tych ryb za małe, może zostaniesz przy samych krewetkach? Też mają ładne kolorki i nie męczyłyby się w takim litrażu jak neony.

Rozumiem,że chcesz przyspieszyć dojrzewanie akwarium tymi zabiegami z filtrem i wodą z dojrzałego (jak sądzę) akwarium ale przed wpuszczeniem obsady musiałabyś sprawdzić czy to wystarczyło, w tym celu pomogą testy - No2 musi wynosić 0. Niestety w przeciwnym wypadku łamanie dobrych obyczajów - jak to ujęłaś, może być śmiertelne w skutkach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zakupię w przyszłym tyg i sprawdzę co mam w kranie.

 

Danio perłowe też brałam pod uwagę. Piękne są!

 

Dziewczynki są małe (7 i 6lat), więc i tak ja się zajmę rybkami. Na razie widzę, że z pasją obserwują duże akwarium, narybek itp. :smile:

 

A jak bym piasek bazaltowy posypała białym piaskiem to kiryski mogłyby być?

 

Większego akwarium nie dam rady im wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej usypać jednolite podłoże. Piasek jest bardzo uniwersalny, tani, dobrze wygląda. Pod korzenie roślin wpycha się tylko kulki gliniano-torfowe i więcej pracy z tym nie ma. Wszelkie nieczystości można z powierzchni piasku zebrać później wężykiem i nie trzeba odmulać. Krewetki mogą być w akwarium o tym litrażu, ale dla kirysków też wypadałoby mieć te 60 litrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aqua ok 45l
Jeśli parametry wody będą odpowiednie to ja bym Ci proponował jednak Danio perłowe. Jak sama zauważyłaś są to piękne rybki, a w sprzyjających warunkach chętnie przystępujące do tarła. Z mniejszych rybek do tego akwarium można też dać np: Drobniczki jednodniówki, Drobnotki nadobne ( o tych trzech gatunkach możesz poczytać tu http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/. Mogą też być gupiki endlera lub pawie oczka. Pamiętaj o odpowiednich parametrach wody dla wymienionych gatunków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki będą tu najłatwiejszym wyborem. W większości naszych kranów jest średnio-twarda lub twarda i zasadowa woda, a właśnie takiej potrzebują gupiki. Przy innych rybach prawdopodobnie konieczna będzie ingerencja w parametry. Jednak najpierw sprawdź co masz u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i nie zauważyłem, a wolę to napisać teraz niż po fakcie ;) Kirys na bazalcie posypanym piaskiem odpada i kirys z gupikami również odpada.

Piasek opadnie z czasem pod bazalt i podłoże znów stanie się nie właściwe dla kirysków, a gupiki mają inne wymagania co do wody niż gupiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sięgając po tutejsze dane o kirysku lamparcim: Dno zbiornika powinno byś wysypane drobnym żwirem lub piaskiem.

Co jest nie tak w piasku bazaltowym?

Piasek bazaltowy jest piaskiem tylko z nazwy. Jego granulacja jest za duża, a dodatkowo jego krawędzie są ostre. Kiedyś miałem "piasek" bazaltowy i kiryski. Wyglądał ładnie ale po tym, jak jeden z kirysków pokaleczył sobie okolice skrzeli i brzuszka, szybko zmieniłem podłoże. Piasek im drobniejszy tym lepiej. Najlepszy będzie piasek do piaskownic z atestem, którego używa tutaj bardzo dużo osób. Kirysek w celach higienicznych i zdrowotnych przesiewa piasek przez skrzela i tylko z bardzo drobnym piaskiem może coś takiego zrobić. 

 

W załącznikach do wglądu porównanie granulacji. Kiryski będą mogły głęboko kopać w miękkim i drobnym podłożu takim jak zwykły piasek. W bazalcie nie dość, że nie będziesz mogła obserwować ich naturalnych zachowań, to jeszcze rybki mogą zrobić sobie krzywdę.

post-21668-0-82380800-1427025980_thumb.jpg

post-21668-0-92264600-1427025981_thumb.jpg

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z testów wynika, że w kranie mam wodę

Ph 7,5, GH 15.

Jest to więc woda dobra dla Gupika Pawie Oczko i to na nie wg mnie powinien paść wybór :) Warto zadać sobie trudu i poszukać możliwie najpiękniejszych odmian, nawet samych samców. Dodatkowo jest to ryba łatwa w hodowli. Dla Danio Perłowego parametry wody są na skraju, a więc nieodpowiednie. Dla Neona Innesa w ogóle inny świat. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupik odpada, bo mam w dużym akwarium.

Ale... mam jeszcze jedną koncepcję. Woda miejska :D

Idę sprawdzić parametry.

 

sprawdziłam:

ph 7,5-8

kh 10-11

gh 17-18

 

nic specjalnego :-(

 

 

 

 

czemu neon odpada?

neon inessa Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony.

 

 

Jak wrzucę korę dębową/liście dębowe do filtra to ph mi trochę zjedzie?

Edytowane przez SIKORECZKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

neon inessa Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony.
 

...a Królewicz pocałował Śpiącą Królewnę i wszyscy żyli długo i szczęśliwie w Stumilowym lesie. Koniec

 

Jeszcze jakieś bajki znasz? 

 

Innesa to woda kwaśna i miękka. Tu chodzi o zapewnienie rybom odpowiednich warunków, a nie "i żyje". 

 

Liście nie zdziałają nic przy takim pH według mnie. Tylko RO jeśli chcesz ryby, które potrzebują miękkiej i kwaśnej wody.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...a Królewicz pocałował Śpiącą Królewnę i wszyscy żyli długo i szczęśliwie w Stumilowym lesie. Koniec

 

Jeszcze jakieś bajki znasz? 

 

Innesa to woda kwaśna i miękka. Tu chodzi o zapewnienie rybom odpowiednich warunków, a nie "i żyje". 

 

Liście nie zdziałają nic przy takim pH według mnie. Tylko RO jeśli chcesz ryby, które potrzebują miękkiej i kwaśnej wody.

 

 

Znaczy superakwarium to jedna wielka ściema? :ugeek:

http://www.superakwarium.pl/neon-innesa-id419.html

Edytowane przez SIKORECZKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak. Portal jest nic nie warty, a korzystanie z niego jest błędem. 

 
Portal faktycznie zawiera trochę błędów, ale forum (tak jak pisałem w drugim temacie SIKORECZKI) jest na poziomie i to już inna bajka.
Popatrz ile osób mówi Tobie, że Innesa to zły wybór dla twojej wody (chyba, że planujesz RO, demineralka czy inne.... Ale o tym nie piszesz), a Ty dalej swoje. Może czas przejrzeć na oczy i zaufać osobom, które chcą Tobie pomóc ;)
Moim zdaniem z forum po prostu trzeba nauczyć się korzystać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neon Innesa to popularna ryba i jej wymagania większość osób zna na pamięć. Wiadomo jednak, że nie jesteśmy chodzącą encyklopedią, niekiedy musimy wymagania ryb sprawdzić. Ja do tego celu na pewno nie używam wyżej wymienionego portalu. Zawsze wspomagam się dwoma lub trzema rzetelnymi źródłami i wyciągam średnią. Za największy pewnik przyjmuję jednak to forum i zawsze w pierwszej kolejności zaglądam tutaj do działu encyklopedii ryb, którą jednak warto rozbudować o niektóre popularne gatunki.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...