Skocz do zawartości

Gnijące roślinki


martyjak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zwracam się z problemem, z którym nie mogę sobie poradzić od dłuższego czasu.

Jakiś czas temu kupiłam nową roślinkę, która się nie przyjęła. Sądziłam, że problem tkwi w tym, że posadziłam ją w akwarium, które miało 3 lata. Ostatnio po restarcie akwarium, posadziłam dwie nowe roślinki, które znów mi nie chcą się przyjąć.

Dane szczegółowe:

1. Akwarium 50l
2. Akwarium dojrzewało tydzień 
3. Filtr AQUAEL Fun Filter jest włączony cały czas.
4. Rybki: brak

5. Rośliny: Rogatek Sztywny, Gwiazda Wodna, dwa korzenie
podłoże - drobny żwir 1,5-2 mm

6. Grzałka - brak
7. Nawozów i preparatów brak
8. Parametry wody:

cl2 - 0

ph - 7,6

kh - 6

gh - 7

no2 - 0 

no3 - 10

9. 21-23 st C
10. Dolewanie wody raz na 2 tyg. ok 5l, czyszczenie filtra raz na tydzień, mycie całego akwarium raz na pół roku
11. Obumieranie nowych roślinek, gnicie listków, dziwny ciemny nalot.

hXIPWZ.jpg

Edytowane przez martyjak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiego czasu masz te nowe roślinki w akwarium? Mi kiedyś rośliny marniały 2 tygodnie a później odżyły i teraz pięknie rosną.

Roślinki mają ok tygodnia.

 

Podejrzewam, że tu może być problem podstawowy:

Nic do słupa, nic w żwirze to rośliny nawet jakby chciały rosnąć to nie mogą.

 

PS: nad punktem 10 trzeba popracować.

Byłam dziś w zoologiku i zakupiłam nawóz Aquaflora complete z firmy Zoolek.

Punkt 10? Co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquaflora nie stosowałem, ale ogólnie nie bardzo polecam nawozów uniwersalnych - bardzo łatwo przesadzić z jakimś składnikiem i glony gotowe.

Chodzi o to, że powinnaś robić podmianki (no chyba, że w akwarium masz tylko i wyłącznie rośliny) raz w tygodniu i w odpowiedniej ilości, filtr czyścić gdy widocznie spadnie przepływ (w wodzie z akwarium, nie pod kranem), raz na pół roku mycie całego akwarium, czyli restart? Jeżeli nie ma żadnej choroby, kataklizmu, itp. to jest to zabieg zupełnie bez sensu według mnie.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquaflora nie stosowałem, ale ogólnie nie bardzo polecam nawozów uniwersalnych - bardzo łatwo przesadzić z jakimś składnikiem i glony gotowe.

Chodzi o to, że powinnaś robić podmianki (no chyba, że w akwarium masz tylko i wyłącznie rośliny) raz w tygodniu i w odpowiedniej ilości, filtr czyścić gdy widocznie spadnie przepływ (w wodzie z akwarium, nie pod kranem), raz na pół roku mycie całego akwarium, czyli restart? Jeżeli nie ma żadnej choroby, kataklizmu, itp. to jest to zabieg zupełnie bez sensu według mnie.

Podmianki wody robię z wodą destylowaną, pół litra wody z akwarium i pół litra wody destylowanej, mieszam i wlewam. Co do mycia całego akwarium, to tak coś w rodzaju restartu ale biorąc pod uwagę Twoją wypowiedź rozumiem, że to zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmianki wody robię z wodą destylowaną, pół litra wody z akwarium i pół litra wody destylowanej, mieszam i wlewam

Nie wiem czy do końca skumałem :-? .

Zlewasz pół litra wody z akwarium i mieszasz z pół litrem wody destylowanej.... i wlewasz to do akwarium?

 

Nie podałaś info na temat oświetlenia zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy do końca skumałem :-? .

Zlewasz pół litra wody z akwarium i mieszasz z pół litrem wody destylowanej.... i wlewasz to do akwarium?

 

Nie podałaś info na temat oświetlenia zbiornika.

Tak zlewam litr z akwarium, z czego wylewam połowę, dolewam wody destylowanej, mieszam i wlewam do akwarium. Zrobiłam to dopiero dwa razy.

Nie potrafię określić jaka do świetlówka, po pudełka dawno nie mam a naklejki się odkleiły. Zbiornik (akwarium i pokrywa) ma ok 4-5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co tydzień podmiana 20% wody w akwarium. Woda do podmiany odstana kilka godz. Nie wlewaj lodowatej.

2. Filtr czyść wtedy kiedy drastycznie spadnie jego wydajność. Odlej trochę wody z akwarium. Opłucz wkłady z większych części. NIE WOLNO SZOROWAĆ FILTRA. We wkładach żyją bakterie.

 

3. Problemem u Ciebie jest brak nawozów. Kup jakiś preparat mikro + makro w jednym. Lej 30% zalecanych dawek producenta.

 

4. Sprawdź ile watów ma twoje oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Co tydzień podmiana 20% wody w akwarium. Woda do podmiany odstana kilka godz. Nie wlewaj lodowatej.
Nie kilka godzin a 24h.

 

Odlej trochę wody z akwarium. Opłucz wkłady z większych części. NIE WOLNO SZOROWAĆ FILTRA. We wkładach żyją bakterie.
Ja bym wkładów (oprócz gąbki) w ogóle nie opłukiwał.

 

3. Problemem u Ciebie jest brak nawozów. Kup jakiś preparat mikro + makro w jednym. Lej 30% zalecanych dawek producenta.
Ja nie stosuję żadnych nawozów i wszystko pięknie mi rośnie bez glonów. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co tydzień podmiana 20% wody w akwarium. Woda do podmiany odstana kilka godz. Nie wlewaj lodowatej.

Tak wiem, woda stoi nalana w kanister nawet dwa dni dla pewności, więc ma temperaturę pokojową.

 

@@tomeksup, Filtr kupiłam nowy, mam nadzieję będzie wydajniejszy. Będę czyścić jak zajdzie potrzeba.

 

@@tomeksup, Zakupiłam nawóz Aquaflora complete z firmy Zoolek. Taki doradził mi akwarysta.

 

Oświetlenie sprawdzę jutro w wolnej chwili i napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po co 24h ?. Chlor ulotni się szybko. Wystarczy pomieszać. Po 24h w wodzie masz nową cywilizację bakterii i wirusów z powietrza.

2.

Ja bym wkładów (oprócz gąbki) w ogóle nie opłukiwał.

 

Masz rację, ale jeśli zatkają sięto trzeba chociaż powierzchownie je odetkać. Nie szorować.

 

Ja nie stosuję żadnych nawozów i wszystko pięknie mi rośnie bez glonów.

 

Bo:

-masz tak zanieczyszczoną wodę, że nawozów nie trzeba lać

-przekarmiasz ryby

-masz za dużo ryb

Wybierz sobie coś.

 

Na jałowej wodzie nic Ci nie wyrośnie. Przestań opowiadać bzdury.

 

 

Filtr kupiłam nowy, mam nadzieję będzie wydajniejszy. Będę czyścić jak zajdzie potrzeba.

 

 

 

Zanim cokolwiek kupisz/zrobisz zapytaj, bo masz małą wiedzę i w zoologu naciągną cie na badziewia. Co to za filtr ?

 

Zakupiłam nawóz Aquaflora complete z firmy Zoolek. Taki doradził mi akwarysta.

 

 

10 ml preparatu zawiera: NPK (3:1:10) - 500 mg, mikroelementy: Mg, Fe, Cu, Co, Zn, B, V, Mn, F, Se, Ni, Mo.

 

Inowacyjne stężenia NPK, ale przynajmniej skład znany.

 

Coś nie mogę policzyć składu.


Co do zooleka. Kto dobierał ten skład ?!

 

Dawkowanie:
1 ml (1 naciśnięcie dozownika) na 10 l wody raz lub 2 razy w tygodniu w zależności od ilości roślin i tempa ich wzrostu.

 

10 ml preparatu zawiera N 10 mg, P 3,3 mg oraz K 33,7 mg (10 mg N odpowiada 44,3 mg NO3, 3,3 mg P odpowiada 10 mg PO4).

 

W przypadku stwierdzenia wystarczająco wysokiego stężenia azotanów i fosforanów należy stosować Aquaflora basic. Do pomiaru zawartości azotanów i fosforanów w wodzie służą Aquatesty PO4 i NO3

 

Wg mnie:

1ml na 10 l wody daje

 

NO3 - 4,43mg/l

Po4 - 1,0 mg/l

K - 3,37mg/l

 

Czyli u Ciebie trzeba dać 5ml. WOW wyliczyłem tak samo jak kalkulator na stronie producenta. Z chemii miałem laczka dwa lata z rzędu.

 

Rozbij to na codzienne dawki 5:7=0,71ml. KUP strzykawkę o pojemność 2ml i do dzieła.

 

Biorąc pod uwagę stan akwarium, światło, podłoże, ilość roślin, to nie należy przeginać.

Dawkuj co 2-3 dni 0,71ml strzykawką. Nie chcemy przedobrzyć.

Edytowane przez tomeksup
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to za filtr ?
  Claro 600 firmy Diversa. Tak, mam małą wiedzę na ten temat ale też nie mam zbyt dużych funduszy by pozwolić sobie na hiper mega sprzęt czy preparaty. Mam nadzieję, że doradzający biorą to pod uwagę. Moje akwarium ma 50l a nie 120 :)

 

 

 

Dawkuj co 2-3 dni 0,71ml strzykawką.
Nie muszę kupować, dziękuję za pomoc w obliczeniach, szczerze sama o tym nie pomyślałam by to tak rozłożyć :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bo: -masz tak zanieczyszczoną wodę, że nawozów nie trzeba lać -przekarmiasz ryby -masz za dużo ryb Wybierz sobie coś.   Na jałowej wodzie nic Ci nie wyrośnie. Przestań opowiadać bzdury.
Masz rację że na jałowej wodzie nic nie wyrośnie ale jeszcze sporo zależy od oświetlenia. Mi rośliny dobrze rosną bo mam w podłożu mnóstwo gó*na (nigdy nie odmulałem dna). A parametry wody są idealne (ph, gh, kh, no2 i no3).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na jałowej wodzie nic Ci nie wyrośnie. Przestań opowiadać bzdury.

 

Masz rację że na jałowej wodzie nic nie wyrośnie ale jeszcze sporo zależy od oświetlenia.

Dobrze, że moje rośliny tego nie czytają bo jak tylko by się dowiedziały to od razu by padły...

Woda RO, piasek i tylko pod korzeniami po kulce G-t, oświetlenie też tylniej części ciała nie urywa... :roll:

Nie rozumiem, jaki jest sens wypisywać takie głupoty...

 

 

 

A parametry wody są idealne (ph, gh, kh, no2 i no3).

Nie ma czegoś takiego jak "idealne parametry".

Dla jednych stworzeń takie to będą dla innych nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie ma czegoś takiego jak "idealne parametry". Dla jednych stworzeń takie to będą dla innych nie.
Chodziło mi o idealne parametry dla moich ryb.

 

Woda RO, piasek i tylko pod korzeniami po kulce G-t, oświetlenie też tylniej części ciała nie urywa... Nie rozumiem, jaki jest sens wypisywać takie głupoty...
Nie zgadzam się. Raczej powinno być tak: ziemia, na nią jakieś inne podłoże oświetlenie najlepiej led + światło dla roślin (czerwone i niebieskie diody) i co2 z butli lub z bimbru i ew. jeszcze jakieś nawozy. Oczywiście rośliny mogą rosnąć w gorszych warunkach ale tu podałem wg. mnie najlepsze warunki dla roślin. Co ma do rośnięcia roślin woda RO?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość kłócenia, bo dam po ostrzeżeniu :) ups, zapomniałem, że jestem zwykłym użytkownikiem.

 

Prawda jest taka, że rośliny muszą dostać minimum aby mogły funkcjonować.

 

Do autorki: Nie wiem co to za filtr ale szału nie robi. Nie ma wystarczających złóż. Gdybyś była bliżej to pożyczyłbym Ci brzęczyk i zwykły gąbkowy filtr. Byłby lepszy od tego co masz. Może bym naprawił mój kaskadowy i bym dał. Jednak odległość przeszkadza.

 

Nawozisz już ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...