Skocz do zawartości

[200L] roślinne


Luciano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I jak to przesiewają ten piasek wedlug ciebie? Przelatuje im przez nie na zewnątrz?

Ryba zasysa piasek pyskiem i wypuszcza go przez skrzela - drobiny pokarmu zostają, podłoże wypada.

Takie zachowanie pełni też funkcję higieniczną.

 

I nie "według ciebie", bo tak jest naprawdę.

Poczytaj więcej artykułów ;) albo kup swoim rybom odpowiednie podłoże i sam się wtedy przekonasz.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie. Dzięki za wyklarowanie tematu. Wydawało mi się dziwne że skrzela filtrujące wodę i oddzielające od niej najmniejsze cząstki pokarmu mogą przepuszczać piasek. Ja przez 2 lata miałem geophagus surinamensis i one brały kupę piachu do pyska, filtrowały i wypuszczały pyskiem, a tu taka niespodzianka z kiryskami. Może ich skrzela są trochę inaczej zbudowane.

Całe życie człowiek się uczy :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawię kubek z piaskiem na dno żeby sobie mogły skrzelami puszczać to wtedy mi nie zdechną

Myślałem, że wywiązała się tu ciekawa dyskusja, kulturalny spór, który ma na celu zapewnienie rybom godnych warunków. Jak widzę autor jest przesiąknięty ignorancją i stawia własną wygodę ponad dobro ryb. Luciano, mam wrażenie, że postanowiłeś się pochwalić akwarium jako wszechwiedzący, a wytykanie błędów odbierasz jako ogromne zło. Co z tego, że człowiek się uczy, skoro nic sobie z tego nie robi? To nie jest nauka.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do lektury. I dajcie już spokój z tym piachem. Bardzo proszę. Forum to nie encyklopedia.

 

http://www.aquaticcommunity.com/corydoras/

 

 http://www.thinkfish.co.uk/article/corydoras-catfish

 

 http://www.fishtanksandponds.co.uk/profiles/corydoras-aeneus.html

 

 http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/

 

 http://fish.mongabay.com/corydoradinae.htm

Wstawiłem tu moje akwa z nadzieją na dyskusje i to dostaję. Nie jestem wszehwiedzacy. Moja wiedza akwarystyczna jest bardzo skromna i dobrze o tym wiem.O przepuszczaniu piasku na zewnątrz skrzeli nie miałem pojęcia i przyznaję się bez bicia. Ale też dowiedziałem się że forumowicze bazują tylko i wyłącznie na wiedzy znalezionej na tymże forum.

Każde źródło nieforumowe jakie znalazłem mówi jasno że drobny i gladki żwir nadaje się dla kirysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już posługujesz się serwisami to chociaż weź pod uwagę to, że wszystkie poza SF są mocno średnie, a i samo SF jest pisane w dużej mierze subiektywnie i zawiera dużo błędów ( czy to parametry wody, czy rozmiary ryb, czy wystrój akwarium).

Popatrz na stronę PLANETCATFISH - stworzona przez fanów ryb dennych.

Zacytuję 

 

Ideally substrate should be sand, but rounded gravel is an imperfect alternative


Żwirek ma zbyt dużo wad by nazwać go alternatywą dla piasku. Tutaj chodzi o higienę ryb oraz naturalne zachowania. 
Oczywiście nikt nie mówi tutaj, że trzeba mieć tylko piaseczek i nic więcej. Mieszane podłoże jest naturalnym podłożem i sam żwirek nie jest zły- pod warunkiem, że większość podłoża stanowi piach.

Piszę to "tak o". Wiem, że do Ciebie nie przemówie. Widać to po Twoich poprzednich wypowiedziach :).
Lepszy manado, bo firmowy :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichlid lover no i tu jest problem. Właśnie tu usłyszałem że czym innym niż piasek katuję ryby i skazuję je na zgubę i męczarnie. Nie o to mi chodzi. Chodzi tylko o to że przy tym podłożu nie stanie im się krzywda. Ale jakoś nikt tu nie potrafi tego przyznać. Ok. Piasek byłby lepszy ale manado da radę. A z firmowością to dałeś czadu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie tu usłyszałem że czym innym niż piasek katuję ryby i skazuję je na zgubę i męczarnie


Bo mocne słowa lepiej docierają do ludzi.
Ryba od braku piasku nie umrze, ale to tak jakby papudze przyciąć lotki by mieć ją w klatce i nie uciekła.
To zwierze też nie umrze, ale nie może sie zachowywać jak matka natura chciała. Męczy się bo jest ograniczana.

To samo z rybami dennymi ( i też niekoniecznie tylko dennymi). Brak piasku ogranicza ich swobodę i to jest dla nich męczące.

Akwarium powinno dąć Ci możliwość obserwacji ryb i ich pełnej gamy zachowań. Po co akwarium jeżeli ryba nie może pokazać swoich zachowań?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz usłyszę że piasek niezbędny dla wszystkich tyb.

Jeszcze jedna lektura:

Sheila Hunt "corydoras care guide"

Pewnie też się pani doktor nie zna

Przytaczasz masę książek, artykułów, głęboko przekonany że są one wyznacznikiem tego, jak powinno się postępować, co jest dobre dla ryb, a co złe. Prawda jest jednak taka, że nawet ja, laik pośród wielu cenionych akwarystów mogę napisać książkę. Mogę napisać kilka mniejszych głupot, a i tak znajdę nabywców. Wystarczy, że będę potrafił fajnie opowiadać, zaciekawiać, dam dużo pięknych zdjęć, ładną okładkę i sukces murowany. Tak samo sprawa ma się do vlogerów, których ostatnio coraz więcej, a jednak na większości nie powinniśmy się wzorować. Bo dziś każdy może napisać i powiedzieć co chce.

 

Zacytowałem Twoją wypowiedź, ale nie oznacza to, że poddaję w wątpliwość wiarygodność powyższej lektury. Nie znam tej książki więc się nie wypowiem. Jednak przytaczasz co chwilę nowe artykuły zamiast posłuchać ludzi, którzy cenią dobro ryb ponad własną wygodę i oddają się akwarystyce w pełni, bo kochają ryby, po prostu. My, na forum, przekazujemy wiedzę bezinteresownie i dzielimy się spostrzeżeniami. Jeśli Ty uważasz, że są pewniejsze źródła informacji to proszę bardzo, czytaj to co Ci pasuje, ale nie siej błędnych informacji na forum, bo ktoś niedoświadczony jest gotów w to uwierzyć.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie publikacje osób ktore zajmują się tematem zawodowo i książki to o wiele bardziej wiarygodne źródło informacji niż fora. Błąd powielany wielokrotnie dalej bedzie błędem. Po diagnozę lekarską też pewnie idziesz na forum?

Ja już chciałbym zamknąć ten temat bo nie widzę już w nim sensu.nie otrzymałem tu porad ani wskazówek tylko oskarżenia o bycie sadystą, ignorantem, bufonem i zarozumialcem. Dziękuję. Czasem mi się tęskni za Polską ale zazwyczaj szybko przechodzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zajmują się tematem zawodowo i książki to o wiele bardziej wiarygodne źródło informacji niż fora


Idealnym przykładem może być H. Bleher. Światowej sławy akwarysta, który w książce pisał o karmieniu sercami dysków, a na żywo jego słowa były "trochę" inne :) Tak jak i opinia na temat tego pokarmu ;).

Książka nie jest wyznacznikiem wiedzy. Wielu znakomitych akwarystów wypowiada się na forach, a pisali też i książki. Czy to tworzy jakiś paradoks?


I jeszcze jedno.

 

Ja już chciałbym zamknąć ten temat bo nie widzę już w nim sensu.nie otrzymałem tu porad ani wskazówek tylko oskarżenia o bycie sadystą, ignorantem, bufonem i zarozumialcem.


Może teraz warto się nad jednym zastanowić... 
Jesteś JEDYNĄ osobą, która w tymże temacie ma takie, a nie inne zdanie na temat kirysków i piasku. Pozostali użytkownicy jednogłośnie mówią, że masz złe praktyki. 

Może warto się zastanowić, że "Nie oni są w błędzie, tylko ja?" 

Pozdrawiam. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...