Skocz do zawartości

Wysokie NO2, potrzebuje podmieć wode ale odstana woda ma rónież wysokie NO2 - co robić?


arcadius
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam wysokie NO2 - 1,2 w akwarium 120l. Wyczytałem że należy robić częstą (dziennie) podmiane wody ok.30%. Po około 10 dniach sprawdziłem stężenie NO2 i dalej jest na tym samym poziomie. Postanowiłem sprawdzić stężenie w wodzie która jest przygotowana do podmianki i co się okazało - woda która jest odstana 48h ma stężenie NO2 1.6. Nie wiem już co mam zrobić żeby zbić NO2. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacji na temat akwarium tyle co nic ale domyślam się,że akwarium założone niedawno i jest po prostu niedojrzałe. Mam nadzieję,że nie ma tam jeszcze ryb. Poczytaj http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/ - w punkcie WODA masz wyjaśnione ale reszta tego artykułu też OBOWIĄZKOWO do przyswojenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacji na temat akwarium tyle co nic ale domyślam się,że akwarium założone niedawno i jest po prostu niedojrzałe. Mam nadzieję,że nie ma tam jeszcze ryb. Poczytaj http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/ - w punkcie WODA masz wyjaśnione ale reszta tego artykułu też OBOWIĄZKOWO do przyswojenia ;)

Akwarium założone w sierpniu, pierwsze ryby wpuszczone we wrześniu. Na początku było ok. większą część wody w akwa miałem od znajomego - tam NO2 - 0.0. Na początku u mnie też było 0. Od grudnia stężenie się zaczęło psuć. W akwa mam 4 skalary, 2 gurami i 2 prętniki, 4 kosiarki. Nie wiem tylko dlaczego woda odstana już ma takie wysokie stężenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 w  baniaku to efekt marnej filtracji biologicznej ,tym bardziej że piszesz że akwa masz zalane od sierpnia .Jaką masz filtrację w tym akwa (konkretnie filtr + wkłady).

 

Żadne podmiany nic Ci tu nie dadzą    poczytaj o cyklu azotowym ,aby pozbyć się NO2 należy mieć dobrze rozwiniętą florę bakteryjną (bakterie nitryfikacyjne)  to one załatwią sprawę z no2  "zamieniając" je w NO3  a te z kolei   w jakiejś części "zjedzą" rośliny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr aquael FZN-2 - gąbka filtracyjna + torf. Ok rozumiem że powinny być wkłady ceramiczne, węgiel itp. zdążyłem poczytać na ten temat. Tylko pytanie czy nie zrobie syzyfowej roboty mając w/w wkłady a woda przygotowana choćby do cotygodniowej podmiany i tak ma wysokie stężenie (chyba że jest to normalne?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel i tof nie dadzą Ci wystarczającej powierzchni biologicznej, żeby utrzymać stabilną filtrację biologiczną.

Jeżeli gąbki płuczesz często i w wodzie z kranu to tym bardziej rozwalasz biologię i nie ma co się dziwić, że NO2 jest wysokie.

 

 

 

woda przygotowana choćby do cotygodniowej podmiany i tak ma wysokie stężenie (chyba że jest to normalne?)

Nie, nie jest to normalne.

Sprawdź Swoją wodę jeszcze jakimiś innymi testami, te mogą przekłamywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy tego typu jak płukanie filtra w wodzie spuszczonej z akwa są mi znane. Karmienie ryb, oczyszczanie dna z resztek pokarmu, rośliny w akwa też. Problemem jest tylko to że gdzieś na forum wyczytałem o podmianach wody. Czy faktycznie należy tak robić czy nie, sprawa drugorzędna. Tylko moge zastosować wszystkie możliwe wkłady ceramiczne, węglowe itp. a jak dojdzie do podmiany wody to problem wysokiego stężenia znów się pojawi. Może faktycznie musiałbym kupić inny tester i porównać wyniki. Obecnie wykorzystuje testy Tropicala NO2 Test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczalny zakresy wartości NO2 na terenie Polski wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29-03-2007 wynosi 0,50mg/l. Więc albo masz jakieś trefne testy, albo źle je odczytujesz, albo ktoś tu łamie prawo i to dość solidnie ;) . Nie daję wiary w tak wysoki poziom azotynów w Twojej wodzie, na pewno nie w kranówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wyjaśniony. Kupiłem inny test na NO2. Po badaniu wody stężenie jest 0.0. Co było problemem? Ano to że testy jakich wcześniej używałem były po terminie ważności i to dobrze ponad rok. Nawet na stronie producenta wyczytałem że testy po terminie zakłamują wynik. Kolejna sytuacja która czegoś uczy. Dziękuje wszystkim za chęci pomocy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...