Skocz do zawartości

[112] Ogólniak


kremol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jest to moje pierwsze akwa ;)

 

 

Akwarium zalane  27.02.15r

 

Wymiary80x30x40 Profil. 

 

Oświetlenie: 2x18w Juwel DayLite 6500k x Juwel Colour Lite 11000k

 

Filtracja: HW 302 i Aquael FZN-2 

 

Ogrzewanie: Aquael 100w 

 

Co2 : Bimbrownia 

 

Flora :   Moczarka, Limnophilla sessiliflora, Echinodorus ozelot ,Hemigraphis Colarata , reszty nie znam :)(nie długo będzie więcej)

 

Fauna : 2xKirys , 5xGupik, 4xBrzanka Sumatrzańska ,x4 Grubowarg Syjamski

 

No3 10

No2 0

gh 21

KH 20

PH 7.6

 

Nawozy :  W piątek  przyszła paczka z kompletem nawozów z serii BuleLine (micro,macro,carbo,kulki gt) Z tym że do końca nie wiem jak stosować . Na opakowaniu jest że jedno naciśniecie co dziennie na150l , z tym że nie chce od razu tak atakować nawozem bo zaraz będzie wysyp glonów. W piątek dałem macro i carbo , i dzisiaj też  macro i carbo. Myślę żeby na początku cykl  nawożenia wyglądał tak : Piątek -macro,carbo Niedziela - macro,carbo , Poniedziałek micro , wtorek przerwa i od nowa cykl. Nie wiem czy to dobrze?Mógł by mnie ktoś oświecić na ten temat :icon_e_biggrin:

 

Foto  :arrow:

 

27.02.15r 

 

post-22589-0-04834300-1426415126_thumb.jpg

 

14.03.15(2tyg)

 

post-22589-0-85880000-1426415286_thumb.jpg

 

 

Problem mam z tymi roślinami ( wypuszczają brązowe listki)

 

post-22589-0-39471000-1426415358_thumb.jpgpost-22589-0-37459500-1426415396_thumb.jpg

 

A i jeszcze jedno ;) Mógł by ktoś zidentyfikować tą roślinę? Rośnie bardzo wolno .

 post-22589-0-38263900-1426415481_thumb.jpg

Edytowane przez kremol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makro (w tym carbo) możesz podawać, mikro moim zdaniem nie będzie Ci potrzebne.

Żabienica gubi liście z hodowli nadwodnej i wypuszcza nowe. Musisz się przyzwyczaić, że teraz ona tak będzie wyglądała.

Ta roślinka to chyba staurogyne repens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak ja chce podjechać wężykiem pod dno to mi wciąga ''kamyczki'' :razz:

To chyba szlauchem ogrodowym zaciągasz, że wsysa tobie podłoże :icon_e_biggrin: .

Tak na serio...to po powyższych fotkach na razie nie widzę u Ciebie konieczności ściągania czegokolwiek z dna, to raz.

A dwa, używałem wężyka o średnicy  6mm, ściągałem z wysokości około 1cm od podłoża i problemu z wciąganiem Manado nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj znajomy ma manado i moim zdaniem ni to ładnie ni naturalnie nie wygląda. Manado jest lekkim podłożem przez co na początku pływało mu po całym akwa lecz z czasem opadło. To podłoże jest jałowe i służy moim zdaniem tylko jako wierzchnia warstwa. Na samym manado nic mu nie rosło. Dopiero jak poleciłem mu jakieś kulku gt pod korzenie to rośliny ruszyły. Jak na moją ocenę to zero plusów :) Ryb dennych, ani pielęgniczek na tym trzymać nie można. Dlaczego akurat manado?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat manado?

 

 

 

Za dużo się naczytałem i jakoś tak można powiedzieć że wtopiłem z tym podłożem .No nic teraz już musi zostać ;) Kulki gt mam ale czytałem że po ich zastosowaniu glony często atakują .. I teraz nie wiem , boję się trochę je aplikować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki gt mam ale czytałem że po ich zastosowaniu glony często atakują .. I teraz nie wiem , boję się trochę je aplikować .

No, jak ktoś nieustannie ryje w podłożu i ciągle przesadza rośliny, to na bank będzie miał glonarium. Po prostu w ten sposób uwalniają się do słupa wody pierwiastki wchodzące w skład kulki ;) . To samo może się wydarzyć stosując jako podkład pod podłoże ziemię, czy inne substraty bogate w makro i mikroelementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy102 ma rację. Grzebanie nawet w jałowym podłożu nie jest wskazane bo to w podłożu znajduje się największe złoże bakrerii nitryfikacyjnych, które podczas grzebania mogą zostać zniszczone w jakimś stopniu, a przez co zaburzona biologia w akwa. Oczywiście przesadzenie kilku roślinek nie wpłynie na biologię jakoś strasznie negatywnie ale już przy przearanżowaniu prawie całego akwa (które kiedyś robił moj znajomy) No2 skoczylo mu naprawdę wysoko bo takich wykopkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że grzebanie w podłożu niczego dobrego nie wróży ;) dla tego odpuszczę gt ;)

Spokojnie, kulki dokładasz co 3-4 miesiące. Nie jest do tego potrzebne przekopywanie podłoża. Wciskasz je pod korzenie roślin i po wszystkim. Jeśli nie dasz papu roślinom czerpiącym pierwiastki z podłoża, to nie wróżę im zbyt długiego bytu w Twoim baniaku, a Manado jest jałowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że grzebanie w podłożu niczego dobrego nie wróży ;) dla tego odpuszczę gt ;)

Też byłem zdystansowany do tego pomysłu do momentu, w którym robiąc zakupy kupiłem przy okazji paczkę kulek GT. Ze względu na śmieszną cenę pomyślałem sobie "a co mi szkodzi?". Powiem tyle, że był to strzał w 10. Rośliny przestały wypuszczać korzenie w obrębie słupa wody, za to zaczęły mocniej się ukorzeniać w podłożu i rosną naprawdę ładne i zdrowe. Moja sagittaria subulata zaczęła się w końcu rozmnażać, co wcześniej nie miało miejsca. Mniej wymagające rośliny utworzyły gąszcz w mgnieniu oka. Także zdecydowanie warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem zdystansowany do tego pomysłu do momentu, w którym robiąc zakupy kupiłem przy okazji paczkę kulek GT. Ze względu na śmieszną cenę pomyślałem sobie "a co mi szkodzi?". Powiem tyle, że był to strzał w 10. Rośliny przestały wypuszczać korzenie w obrębie słupa wody, za to zaczęły mocniej się ukorzeniać w podłożu i rosną naprawdę ładne i zdrowe. Moja sagittaria subulata zaczęła się w końcu rozmnażać, co wcześniej nie miało miejsca. Mniej wymagające rośliny utworzyły gąszcz w mgnieniu oka. Także zdecydowanie warto :)

 

 

A oprócz  kulek czymś jeszcze nawozisz ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oprócz  kulek czymś jeszcze nawozisz ? :P

Praktycznie tylko Potas dolewam, raz na 2 dni po 1ml. Dokładniej jest to Potas AquaArt. Mam też podłączoną bimbrownię CO2 ale też światła mam więcej - przez 4 godziny dziennie świecę 30W na 50 litrów. U Ciebie, przy małym oświetleniu nie potrzebujesz niczego więcej oprócz kulek GT, Potasu. Przyda się też Carbo. Nie jestem znawcą w kwestii nawożenia roślin, ale działanie kulek GT zauważyłem niemal od razu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie tylko Potas dolewam, raz na 2 dni po 1ml. Dokładniej jest to Potas AquaArt. Mam też podłączoną bimbrownię CO2 ale też światła mam więcej - przez 4 godziny dziennie świecę 30W na 50 litrów. U Ciebie, przy małym oświetleniu nie potrzebujesz niczego więcej oprócz kulek GT, Potasu. Przyda się też Carbo. Nie jestem znawcą w kwestii nawożenia roślin, ale działanie kulek GT zauważyłem niemal od razu :)

 

 

 

 

Ja na chwile obecną daje małe dawki macro i carbo. (raz w tyg micro) i nie wiem czy to dobrze . Kulek jeszcze nie wkładałem  :P Jak przyjdą nowe rośliny to dam pod nie kulki  ;)

Edytowane przez kremol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 dzień od zalania , dorzuciłem parę roślin  :smile:

 

post-22589-0-37607000-1427618163_thumb.jpg

 

 

Wczoraj wieczorem zauważyłem na przedniej szybie małe robaczki (2-3mm) Z tego co internety piszą to prawdopodobnie są to nicienie ..

 

 

A drugi problem mam że w wodzie pływają ciągle jakieś małe cząsteczki ;/ Mimo tego że pracują 2 filtry.

Edytowane przez kremol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...