Jump to content

[30l] Krewetkarium

Saru
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie!

Akwarium założone tydzień temu, trochę nabrało kolorów, więc postanowiłem założyć temat.

-Dane techniczne-

Akwarium: 30l [40x30x25]

Oświetlenie: Belka oświetleniowa 24W t5

Filtracja: Aquael Pat mini

Ogrzewanie: brak

Nawożenie: brak

Podłoże: bazalt 1-3mm (kulki gt pod krypto)

Dekoracje: Lignity, dwa korzenie (w planach czarne tło)

Flora:

- Pistia

- Kryptokoryna brown

- Microsorium

- Taiwan Moss

- Pelia

(w planach więcej różnych mchów, gałęzatka/wgłębka, mini pelia, anubias nana)

Fauna:

Brak (w planach red cherry)

Na tą chwilę akwarium wygląda jak wygląda, ciągle dojrzewa. Temperatury są pokroju 20-22 stopnie, więc pewnie będę musiał zakupić jakąś małą grzałkę. Leży jeszcze sporo lignitów które można czymś pokryć. Większość roślin została posadzona wczoraj, pelia siedzi już od tygodnia i szczerze mówiąc nie widzę, żeby jej było dobrze (a mówią, że wystarczy to wrzucić do zbiornika i zapomnieć a samo urośnie) tak jakby zżółkła. Mam nadzieje, że pistia szybko się rozrośnie i zacieni trochę akwarium bo 24W to dość sporo. Pytanie do was. Czym nawozić, żeby mchy i wątrobowce czuły się jeszcze lepiej? Węgiel w płynie?

Mam testy na GH-KH, NO3, PH, ale jeszcze nie mierzyłem.

światło się odbija od ściany więc zdjęcia są trochę naświetlone, jak przyjdzie tło powinno być lepiej. Pozdrawiam Hej!

post-5602-0-53173700-1426286509_thumb.jpg

post-5602-0-03887200-1426286528_thumb.jpg

Edited by Luna
Zmiana koloru czcionki.

Oświetlenie: Belka oświetleniowa 24W t5

Tak mocne oświetlenie bez Co2 i przy takiej ilości roślin prosi się o atak glonów, który będzie nieunikniony. Dla tych roślin wystarczyłaby połowa tego oświetlenia. Lepiej to zmień póki nie jest za późno :) Masz tyle światła co w holendrach dają. Straszna solara.

Nawożenie polecam Carbo + potas na początek.

• 4 weeks later...

Właśnie zamówiłem dodatkowy filtr kaskadowy bo Pat Mini sobie nie radzi (przynajmniej tak mi się wydaje). Dodatkowo będzie PG Carbo. Na początku pistia bardzo ładnie wypruła, długie korzenie później dodatkowe odnogi. Od tygodnia zaczęła marnieć, liście zaczynają żółknąć oraz mają brzydkie dziury. Do tego jeszcze korzenie są słabe i poczerniałe na końcówkach.

W czym może tkwić problem? Oświetlenie mam 8-9h dziennie.

Z tego co mierzyłem to

GH =15-20

PH = 7,8-8

NO3 = bliskie zeru

Fauny jeszcze nie ma.

Domyślam się, że chodzi o niedobór jakiegoś składnika także jestem skory dokupić coś jeszcze i podawać razem z Carbo.

Jeśli chodzi to oświetlenie to nie mam innego na zmianę. Myślałem właśnie o zarzuceniu tafli wody pistią i może rzęsą, żeby w ten sposób zacienić akwarium.

pfnXK6u.jpg

LOaI7JQ.jpg

Edited by Saru

Jeżeli chcesz mieć ładne rośliny to zmień to oświetlenie...belkę 24W ja miałem w 54l i ładnie rosło wszystko a u Ciebie będzie paliło rośliny- przykład pisti. Ponad to, jak zauważył Aisulim będziesz miał atak glonów. Pomyśl nad tym...

Szczerzę to wolał bym iść w stronę dozowania CO2 (bimbrownia) , przynajmniej spróbować. Niż kolejne 80-100zł wydawać na belkę 15W lub decolighta. Inna sprawa jest taka. Mogę kupić do tej belki tanio świetlówkę o mocy np. 18W. Tylko jedyna barwa jaką widzę na znanych portalach to 4000K

normal_PLL18w865.jpg

Edited by Saru

• 3 weeks later...

Ok mały update.

Dostałem kaskadę Aqua Nova ale musiałem oddać, była zbyt głośna. Myślę teraz o kaskadzie aquael (na razie w akwarium dwa filtry wewnętrzne). Belka na razie ta sama, jeśli ktoś chciał by się zamieć na coś pokroju 11-16W (jak aquael deco light lub ledowy) to z miłą chęcią :).

Doszła wgłębka, warkotka oraz bliżej nieokreślona trawka. Wszystko się jakoś powoli rozwija chociaż cały czas boli mnie ta nieszczęsna pistia która jak stanęła tak wegetuje.

Z fauny w końcu 15 sztuk red cherry oraz parka crystal red.

Z niepokojących rzeczy dodam jeszcze, że w akwarium na roślinach i korzeniach osadza się dość gruby brązowy pył. Mam nadzieje, że krewetki sobie z nim poradzą.

uHyeJ68.jpg

wMTuWrZ.jpg

NO3 = bliskie zeru

cały czas boli mnie ta nieszczęsna pistia która jak stanęła tak wegetuje.

NO3 blskie zeru oznacza, że rośliny nie mają podstawowego papu, poza tym jeżeli podajesz samo Carbo to pewnie w ogóle mają mało składników odżywczych.

Dokup Macro i Micro, gotowce lub w solach.

Z niepokojących rzeczy dodam jeszcze, że w akwarium na roślinach i korzeniach osadza się dość gruby brązowy pył. Mam nadzieje, że krewetki sobie z nim poradzą.

Pewnie okrzemki.

Krewecie sobie z tym nie poradzą, ale pocieszające jest to, że okrzemki powinny same zniknąć po niedługim czasie.

No i

15 sztuk red cherry oraz parka crystal red

Gatunki o zupełnie odmiennych wymaganiach.

Nie da się z sukcesem hodować obu gatunków w jednym akwarium.

Mam carbo z aqua art więc dobiorę tez macro i mikro z tej firmy. Jeśli chodzi o crystale to muszą sobie dać rade biedaczyny. Survival of the fittest (dostałem je jako gratis).

Parametry wody zbiję trochę w dół bo planuje używać do podmianek wody z mojej studni głębinowej. Ma mniejsze PH i KH i GH.