Jump to content
Sign in to follow this  
lysy13

Wzmocnienie komody pod akwarium 240L

Recommended Posts

Witam. Jak w temacie. Opisywałem już w innym poście mój problem, ale jeszcze raz ponawiam temat. Tym razem jednak spróbuję dokładniej opisać sprawę i proszę o rady.

Przymierzam się do zmiany akwarium z posiadanego do tej pory 112l na 240l. Aktualnie akwarium stoi na komodzie, która ponad dwa lata daje sobie radę. Jednak akwarium 240l + podłoże + sprzęt i pozostałe rzeczy to ciężar ok 300 kg. Tak więc sporo. Najprościej byłoby, kupić szafkę dedykowana konkretnie pod takie akwarium, ale nie chcę dakladać kolejnego mebla. Zresztą nie posiadam na tyle dodatkowego miejsca. Po przemyśleniu sprawy postanowiłem, że wzmocnię posiadaną komodę tak żeby można było spokojnie i bez obaw postawić na niej akwarium 240l. Wymiary komody (zdj.1):

-wys: 86 cm

-szer: 140 cm

-gł: 39

Ścianki boczne i gór (blat) zrobione z płyty o grubości 2 cm, ścianki środkowe dzielące komodę i spód zrobione z płyty o grubości 1,5 cm. Pod spodem komodę wzmacnia poprzeczka na całej długości. Tył (plecy) to zwykła płyta (zdj. 2 - czarne linie oryginalne płyty komody). 

Mój pomysł na wzmocnienie komody jest następujący: Na blat dodatkowa deska grubości 2 cm (czyli w sumie góra to już 4 cm), do obu ścianek bocznych również deski o grubości 2 cm (czyli razem grubość obu boków także 4 cm), do dwóch pionowych desek dzielących komodę w środku także deski o grubości 2 cm (w sumie grubość ścianek dzielących komodę to 3,5 cm), spód podobnie ( po połączeniu dwóch desek grubość 3,5 cm), na tył również deska 2 cm na całą powierzchnię od ziemi do samej góry. Dodatkowo pod spodem jeszcze na całej szerokości dodatkowe 2 poprzeczki. Myślałem jeszcze o podłożeniu na szerokości w miejscach gzie są pionowe deski dzielące komodę dodatkowych klocków (dla pewności). Zdj. 3 (białe linie to wzmocnienia dodatkowymi deskami komody). 

Po całej operacji wymiary komody przedstawiały by się następująco:

-wys: 90 cm

-szer: 144 cm

gł: 41 cm

Co myślicie. Czy tak wzmocniona komoda wytrzyma obciążenie akwarium 240l? Oczywiści wszystko łączone na konfirmaty. Proszę o opinie i sugestie.

post-15553-0-95568400-1426279848_thumb.jpg

post-15553-0-59396600-1426281744_thumb.jpg

post-15553-0-33677500-1426281887_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Co myślicie. Czy tak wzmocniona komoda wytrzyma obciążenie akwarium 240l? Oczywiści wszystko łączone na konfirmaty. Proszę o opinie i sugestie.
 

 

Powinna wytrzymać. Po zalaniu akwarium będziesz musiał obserwować przez kilka dni czy coś się dzieje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod środkowymi płytami daj nóżki z regulacją i idealnie wyrównaj poziom blatu, bo jak widać na zdjęciu klocki się nie do końca sprawdziły i się trochę wygiął.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinie. Tak pomyślalem, że na blat lepiej może dać płytę wiorową klejoną (blat kuchenny) i może zamiast desek od środka wzmocnić kątownikami perforowanymi stalowymi. Koszt tańszy a i chyba wytrzymalość większa. jak myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×