Skocz do zawartości

Glonojad padlinożerca!!!


tomaszklimek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W moim akwarium w ciagu jednej doby padły dwie molinezje które mialem od dwoch miesiecy, no i zauwazylem ze jeden z moich glonojadow (zloty) konsumuje te rybki, calkiem sporo zjadl. Karmie je tabletkami. Kolezanka mi powiedziala ze nie prawda jest ze glonojady jedza tylko glony i pokarm roslinny, potrafia tez atakowac ryby i je zjadac. Ona miala taka sytuacje ze po zakupie glonojada zaczely znikac rybki. Mam go od dwoch miesiecy, tak jak i reszte obsady. Ma okolo 4 cm. Pozostale glonojady nie przejawiaja zainteresowania padlina.

Czy moj glonojad moze uśmiercać ryby? Co powinienem z nim zrobic? Czy ktos sie spotkal z taka sytuacja?Proszę o rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownik

Witam.

Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby glonojad atakował inne ryby.

Zdarza się, że jak ryba zdechnie i opadnie na dno to glonojad rozpocznie konsumpcję.

Jednak na pewno ryby nie żyją przez glonojada. z inne przyczyny musiały zdechnąć.

Glonojad musi być dokarmiany, ponieważ same glony to za mało.

Najlepsze są pokarmy opadające na dno w tabletkach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby glonojad atakował inne ryby.

Glonojady bardzo często atakują inne ryby, gdy wpływają na ich teren, ale nigdy nie widziałem i nie słyszałem, aby zjadały rybki.

Może przyczepić się czasami do zdechłej rybki, ale padłe ryby natychmiast należy wyławiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja miałem glonojada (glonojad złoty/chiński nie wiem dokładnie jak się nazywał) nie tolerował obecności czerwonego mieczyka i ganiał go. Ale nie zagryzł go na śmierć.

 

Z moich obserwacji wynika że przeważnie sumowate mają tendencje do konsumowania padliny.

 

U mnie były aż 4 takie przypadki:

 

1. Jak miałem zbrojnika - miał może z 3 cm. Pewnego dnia zdechła mi razbora, jak ją znalazłem nieżywą na dnie był do niej przyssany ten zbrojnik i cały brzuch miała skonsumowany.

2. Kiedy w/w zbrojnik zdechnął, znalazłem go w kryjówce mojego giętkozęba - chociaż tu być może został przez niego uśmiercony bo mój giętek jest agresywny jak widzi jakiegoś intruza w swojej kryjówce.

3. Jak mój glonojad złoty zdechnął, zobaczyłem że był konsumowany znowu przez giętkozęba. Pewnie chciał go wrzucić na raz do pyska bo chwycił glonka za ogon i starał go sobie wepchać do gęby. :D

4. Jedna z moich razbor miała od kupienia jakiś uraz ogona. Niedługo potem zdechła i została w całości skonsumowana przez giętkozęba.

 

Kolega mi jeszcze opowiadał że również i kiryśniki są skłonne do padlinożerstwa ale nie miałem okazji jeszcze tego sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zlotego glonojada i on sie bardziej boi innych ryb niz one jego.a co do zjadania to nic dziwnego.moj kolega mial kolcobrzuchy i karmil je krewetkami.ryby czasem nie zjadlay krewetki do konca to jego glonojad(zbrojnik) zabieral sie za ta krewetke.nazwa glonojad nie ma za wiele wspolnego z natura tej ryby :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu jak miałam welony to glonojad faktycznie je atakował,szczególnie jak je karmiłam.Welony były duże i nie potrafiły uciec, więc miały uszkodzenia i glonojad musiał opuścić akwa i zamieszkać u mojej kuzynki.Jednak nigdy się nie spodkałam żeby zjadał inne rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

bardzo możliwe

jdnak pokarm który spada na dno zawiera białko

gonojady sa roslinożercami więc.....

np: mi samica glonojada gania 1 kiryska< mam tylko 1 kiryska>

mam idealne kamyczki dla kiryska

zjada mi odchodzi > mam ich sporo

same Ampulari nei daja rady

i kirysek potrzebny w moim akwa

maja wile miejsca

kompletnie nei wiem o co chodzi

po prostu nie lubi kiryska

 

 

 

 

 

 

lub broni młodych kture pływają po akwa choc kirys ich nie rusza.......

obserwój akwa to sie dowiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...