Skocz do zawartości

Brązowy nalot na roślinach i kamieniach?


Grzesiek75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Czytam na róznych forach odnośnie nurtującego mnie problemu w moim akwarium, ale nie mogę dojśc do jednoznacznej odpowiedzi?!

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- ok 2 miesiące temu.
2.Litraż i wymiary akwarium - 112l 80x40x35
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- Sun Glo T8 20W 4200k Day Light, Diversa T8 18W Opti Natural.
4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 7 do 20-21
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa ziemia ogrodowa, czarny żwirek bazaltowy, granulacja  1-3mm,

6.Filtracja - HW302 ceramika + zeolit, 24h/dobę
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny
8.Ozdoby (jakie)- Korzeń x2
9.Rośliny (ile,jakie)- nuzaniec, moczarka, żabienica zwartka, rogatek. ok 30 szt.
10.Ryby - obsada (jw.)- brak
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 2 podmiany ok 30%,
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-  Carbo w płynie x2 dawki/dzień,
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-  brak
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - JBL paskowe, wszystko w normie,
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Nie robione!
16.Okno na przeciw akwarium (poludniowy zachód) przymukane do połowy roleta tak aby nie świeciło za mocno słońce na akwarium.

 

Na roślinach i na kamieniach przy szybie pojawił się brązowy nalot, rośliny dodatkowo zaczęły lekko gnić.

post-22607-0-07046800-1426180742_thumb.jpg

post-22607-0-59863000-1426180751_thumb.jpg

post-22607-0-77055000-1426180763_thumb.jpg

post-22607-0-64016300-1426180767_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 7 do 20-21

Za długo. Maksymalny czas oświetlenia dojrzałego zbiornika, to 10h.

 

 

6.Filtracja - HW302 ceramika + zeolit, 24h/dobę

Usuń zeolit jak najprędzej. Zamiast niego, daj więcej ceramiki

 

 

 

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 2 podmiany ok 30%,

2 podmiany w ogóle, na tydzień, na miesiąc?

 

 

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - JBL paskowe, wszystko w normie,

Tzn? Podaj wyniki.

 

 

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Carbo w płynie x2 dawki/dzień,

Daj więcej Carbo i już dawno powinieneś wprowadzić potas. Kulki g-t, pod korzenie.

 

Obstawiam, że zbiornik cały czas dojrzewa, a to co jest u Ciebie, to okrzemki. Normalny objaw dojrzewającego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długo. Maksymalny czas oświetlenia dojrzałego zbiornika, to 10h.

 

 

Usuń zeolit jak najprędzej. Zamiast niego, daj więcej ceramiki

 

 

 

2 podmiany w ogóle, na tydzień, na miesiąc?

 

 

Tzn? Podaj wyniki.

 

 

Daj więcej Carbo i już dawno powinieneś wprowadzić potas. Kulki g-t, pod korzenie.

 

Obstawiam, że zbiornik cały czas dojrzewa, a to co jest u Ciebie, to okrzemki. Normalny objaw dojrzewającego zbiornika.

2 podmiany od początku, pewnie tu zawaliłem?!

wyniki:

Cl 0

pH 7,2

KH 6

GH >7 nie wiem czy dobrze odczytałem?

NO2 0

NO3 10

 

Jak akwarium jest na ziemi to te kulki też stosować?

Dawki potasu i Carbo tak jak podają na opakowaniach czyli 1 dawka: Carbo 1=50l, K=40l

czy zastosować oprócz ceramiki jakieś inne wkłady. Przy starcie wlałem 10l z akwa kolegi, a po ok. 1 miesiącu wymieniałem wkłady w filtrze i wlałem do niego bakterie. Czy zaciemnić pokój? Przy wywalaniu zeolitu dać na nowo bakterie?

Dzięki za odp!

Edytowane przez Grzesiek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak akwarium jest na ziemi to te kulki też stosować?

Upsss, o ziemi mi jakoś umknęło :rolleyes: .

 

 

2 podmiany od początku, pewnie tu zawaliłem?!

Przede wszystkim 30% to ciut za dużo. 20-25% max.

 

 

Dawki potasu i Carbo tak jak podają na opakowaniach czyli 1 dawka: Carbo 1=50l, K=40l

Na start rośliny potrzebują tych pierwiastków, więc carbo i potasu dałbym delikatne więcej niz podaje producent. U mnie się zawsze sprawdzało.

 

 

czy zastosować oprócz ceramiki jakieś inne wkłady

Ceramika, to najlepszy wkład. O innych wkładach poczytaj w sieci, powinny być stosowane tylko w pewnych sytuacjach...

 

 

Przy starcie wlałem 10l z akwa kolegi, a po ok. 1 miesiącu wymieniałem wkłady w filtrze i wlałem do niego bakterie.

Woda z dojrzałego zbiornika, zawsze na +, ale wymiana wkładów na -. Filtr dojrzewa od nowa.

 

Przy wywalaniu zeolitu dać na nowo bakterie?

Nic nie dawaj. Natura zrobi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi andy102, zacznij od korekty oświetlenia (czy aby "zupełnie przypadkowo" te glony nie występują w miejscach najbardziej oświetlonych)?

Sama ceramika w filtrze wystarczy.

Carbo i potas możesz spokojnie potroić dawkowanie. Prawdopodobnie przyda się też makro.

Regularne podmiany co tydzień i powinno być dobrze.

Glony nie robią się od słońca, tylko od nieprawidłowości w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to okrzemki to raczej z braku światła wbrew wszelkim glonom, nie nadmiaru ;)

To by były brunatnice. ;)

Przez zeolit w filtrze  akwarium dojrzewa, bo podczas startu pobierał on wszystkie związki azotowe i się to trochę przeciągneło.

W żadnym moim dojrzałym baniaku nigdy nie uświadczyłem okrzemek, ponad miesiąc temu restartowałem 90L (sam piach i czysta RO, oświetlenie jakiś tam 1 pasek led), był lekki nalot okrzemek ale już znikneły. :)

 

Edit:

 

Przy tym świetle mech tajwan padł, wąkrotka padła, gdyby to była wina oświetlenia to okrzemki by się utrzymały.

Ciągnie przy nim jako tako żabienica i sagittaria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem się do powyzszych sugesti i czekam na efekty. Mam jeszcze kilka pytań:

-z roślin wydobywają się bańki- dobry, czy zły objaw,

-wymieniając wkład z zeolitem wylałem z filtra wodę, ale wlałem do niego wodę z akwarium, miałem zostawić tą starą,

-zauważyłem, że woda robi się  delikanie żółtawa/pomaranczowa,

-na wlocie filtra w koszyczku umiesciłem gąbkę z dużymi porami,

-deszczownia pod wodą i strumien wody skierowany pod kątem na szybę,

-czy ceramika ma być "naładowana" na maxa w kosze, czy może być luźno,

-czy podawać chelat żelaza dla roślin?

 

Zauważyłem jeszcze, że po podaniu Carbo pojawiają się na "brązowych" kamyczkach małe bąbelki?!

Edytowane przez Grzesiek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...