Jump to content

Restart akwarium

Recommended Posts

Przygotowuję się do restartu akwarium. Mam gotowy drobny żwirek, dwa korzenie i roślinki. Moje pytanie brzmi: czy w trakcie procesu dojrzewania akwarium ma być włączony filtr i światło?

Do tego zastanawiam się nad obsadą. Przypominam, że akwarium ma tylko 50l więc zaszaleć za bardzo nie mogę. Macie jakieś propozycje co może się znaleźć w moim zbiorniku? :)

Podczas dojrzewania musi być włączony filtr i światło. Na mediach filtracyjnych osiądzie dużo bakterii nitryfikacyjnych odpowiedzialnych za dojrzewanie zbiornika. 

Co do obsady to nikt nie jest w stanie Ci doradzić, dopóki nie poznamy parametrów wody (PH, GH, KH), ale na starcie wiadomo już, że odpadają wszelkie ryby denne i pielęgniczki (wymagają piachu). Pamiętaj, że wpuszczamy rybki do zbiornika dopiero kiedy będzie dojrzały (pomocne testy NO2, NO3).

O ile wodę masz stosunkowo miękką, to pH niestety dość wysokie. Przy tych parametrach w głowie mam tylko Gupiki Pawie Oczko i Zmienniaki Plamiste. pH jednak zawsze można zbijać. Co do tego niech wypowie się ktoś, kto ma w tym doświadczenie. Na pewno pomocne może być zmieszanie kranówki z wodą demineralizowaną już teraz, bez obsady, a w przyszłości podmianka wody właśnie taką mieszanką. Wtedy jednak twardość spadnie jeszcze bardziej. O ile spadnie pH - nie wiem. 

Czytałam, że można zapobiec zmiękczaniu wody przez jakieś ozdoby ceramiczne ale wydaje się to brzmieć jak mit :)

Czy woda demineralizowana to to samo co destylowana? :D

Ozdoby ceramiczne nie powinny znaleźć się w akwarium z trzech powodów: 

- mogą mieć ostre krawędzie i ryby mogą się pokaleczyć

- nie wiadomo czym były malowane itp. i mogą wydzielać szkodliwe substancje do wody

- wyglądają tandetnie i nienaturalnie

Woda demineralizowana i destylowana to w praktyce to samo, różnią się jedynie sposobem uzyskiwania. Możesz wymieszać pół na pół z kranówką i sprawdzić parametry. Możliwe, że uzyskasz lepsze i będziesz mieć większy wybór co do obsady. Na dłuższą metę jednak najbardziej opłaca się kupić filtr RO, który da Ci wodę jałową i sama, mieszając w odpowiednich proporcjach uzyskasz takie parametry jakie będziesz chciała, a wówczas wybór obsady będzie ograniczony jedynie litrażem lub podłożem. 

Ja na obniżanie pH stosuję aquacid pH-minus

Poeksperymentowalem i wyszło mi że ( w moim akwa 60l )

14ml preparatu obniżyło PH z 7.6 na 7.2

Stosując tego typu preparaty należy pamiętać, by nie zmieniać parametrów drastycznie (0,4 to znacząca zmiana) w wodzie, w której pływają ryby. Dla żywych stworzeń taka nagła zmiana może być zła w skutkach. Używając takich specyfików należy pamiętać by stosować je w wodzie dopiero przygotowywanej np do podmiany. To tak na chłopski rozum, ale myślę że warto o tym wspomnieć. 

Warto pomyśleć też o jakimś korzeniu. To 100x lepsze niż jakiekolwiek inne ceramiczne ozdoby a przynajmniej zmiękcza wodę. 

Można też pomyśleć o dozowaniu CO2 dla rozwoju roślinek, chyba, że nie planujesz umieszczać ich dużo, ale CO2 także wpływa na obniżenie PH. Zastosowanie dzwona i CO2 w małej butli ze sklepu akwarystycznego za ok 16zł będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup filtra RO/DI. Jednak to w sytuacji jeśli zamierzasz posadzić większą ilość roślinek, w przeciwnym razie odradzam CO2, bo potrujesz ryby.

Światła na początku nie świeć za dużo. Od kilku godzin dziennie sukcesywnie zwiększając, w przeciwnym razie może nastąpić atak glonów.

Filtry pełna moc.

Jeśli chodzi o rybki to nie wpuszczaj ich za szybko. Jeśli to będzie zupełnie nowe akwarium, mam na myśli wodę i podłoże to cykl azotowy potrwać może ok 3-4 tygodni. Podejrzewam, że nie używasz filtra kubełkowego, w którym są już dojrzałe media filtracyjne. Jeśli jednak taki sprzęt posiadasz z poprzedniej aranżacji to na pewno przyspieszy cykl azotowy. Przez ten czas możesz poczytać jakie gatunki ryb będą odpowiednie do Twoich warunków.

To teraz i ja się czegoś nowego dowiedziałem...  Nie wiem skąd taki wniosek, ale totalnie się z tym nie zgadzam.

Moim zdaniem możesz zagazować ryby.(Poddusić ,udusić)

P.S Duża obsada ,mało roślin plus duże ilości gazu które na samym początku produkuje bimbrownia , jeśli o niej mówimy.

Edited by kremol

To CO2 w takich śladowych ilościach zatruwa ryby?

Patrząc na to zdanie i czytając Twoją wypowiedź, to ryby sie zatruwają same podczas "wydychania" CO2.

P.S Duża obsada ,mało roślin plus duże ilości gazu które na samym początku produkuje bimbrownia , jeśli o niej mówimy.

Ktoś wspominał o dużych ilościach gazu i bimbrowni w tym temacie? Nie.

Zastosowanie dzwona i CO2 w małej butli ze sklepu akwarystycznego za ok 16zł będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup filtra RO/DI.

Dzwon daje bardzo małe rozpuszczanie. :)

I z tym że na dłuższą metę będzie to tańsze rozwiązanie też się nie zgodzę. :)

Dodatkowo ma wysokie KH więc sobie będzie gazować mogła tym dzwonem ile chce. :)

• Like 1