Jump to content

Póldziobek karłowaty Dermogenys pasillus


splend
 Share

Recommended Posts

Półdziobek karłowaty Dermogenys pasillus

 

240px-Dermogenys_pusilla_by_OpenCage.jpg

 

Rodzina: Póldziobcowate ( Hemirhamphidae )

 

Występowanie: południowo-wschodnia Azja

 

Długość: samce do 7 cm, samice do 9 cm

 

Dymorfizm płciowy: samce są mniejsze i smuklejsze, a ich pierwsze promienie płetwy odbytowej są przekształcone w narząd kopulacyjny.

 

Usposobienie: są to ryby dość płochliwe. Samce tego gatunku są dość wojownicze i zaciekle mogą walczyć ze sobą. W stosunku do innych gatunków ryby te na ogól nie przejawiają agresji.

 

Akwarium: ze względu na płochliwość tych ryb akwarium powinno być częściowo zarośnięte. Ryby te przebywają w przypowierzchniowej części zbiornika pomiędzy pływającymi roślinami. Przy hodowli półdziobków karłowatych nie zalecane jest pokrywanie powierzchni wody wgłębką wodną gdyż roślina ta tworzy na powierzchni wody gęsty kożuch co znacznie utrudnia tym rybom dostęp do powierzchni wody. Dla kilku rybek wystarcza akwarium 112 l. Nie musi być ono wysokie z racji tego że ryby te przebywają w przypowierzchniowej warstwie wody. Ryby te lubią wodę o twardości 5 - 15 GH i pH 6,5-7,5. Temperatura wody 23 - 26*C.

Wskazane jest dodanie do wody soli oczywiście niejodowanej w ilości 1 łyżeczka na 10 l wody.

 

Rozmnażanie: u tego gatunku następuje zapłodnieni wewnętrzne. Ciąża trwa około 8 tygodni po czym samica wydaje na świat do 40 młodych. Maleńkie rybki zaraz po urodzeniu kierują się ku powierzchni wody gdzie chowają się wśród pływającej roślinności. Dobrze karmione dorosłe ryby na ogól nie zjadają swego potomstwa. Pierwszym pokarmem narybku powinny być larwy solowca i oczlików. Kiedy rybki nieco podrosną możemy im podawać najdrobniejsze rozwielitki. Można również próbować odchować młode na odpowiednio rozdrobnionym pokarmie suchym jednak wtedy wzrost rybek jest znacznie spowolniony.

 

Pokarm: ryby te pobierają pokarm przy powierzchni wody. Można im podawać muszki owocowe, larwy komarów, rozwielitki, oczliki, a także pokarmy suche. Wielu hodowców zaleca również podawanie dwa razy w tygodniu doniczkowców. Dieta półdziobków karłowatych musi być jak najbardziej urozmaicona co ma znaczący wpływ na zdrowie i płodność tych ryb.

 

Ciekawostka: z racji na waleczność samców ryby te podobnie jak bojowniki były używane w dawnym syjamie do publicznych walk..

 

Uwaga: z racji na silnie wydłużoną dolną szczękę ryb tych nie powinno się wyławiać z akwarium siatką gdyż łatwo można tą szczękę uszkodzić, która niestety już nie odrasta. Do wyławiania tych ryb należy używać specjalnej szklanej fajki.

 

Autor opracowania splend

Autor zdjęcia wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...