Skocz do zawartości

[25] Gupikarium


Lesnik92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam 25 litrowe profilowane akwarium o wymiarach 40x25x25.

 

Filtracja: fan micro plus.

Podłoże to naturalny żwirek własnoręcznie odsiany.

Grzałki brak, gdyż mam odpowiednia temperaturę bez niej ~25 stopni.

 

Woda: dysponuję jedynie badaniami z wodociągów: twardość wody15 dh (stopni niemieckich) tw. weglanowa 275 mg CaO3/litr.

 

Oświetlenie: kupiłem gotową żarówkę led o mocy 4w o temp. barwowej 6500k. Mam z nią problem gdyż akwarium nie jest równo oświetlone co będzie widać na zdjęciu. Czy warto zamienić ją na świetlówkę kompaktową o takiej samej barwie o mocy 11W? czy akwarium będzie lepiej oświetlone?

 

Obsada:

4 gupiki (3 samce i samica której nie widać na zdjęciu)

świderki.

 

Rośliny:

kilkanaście sadzonek kabomby

5 żabienic

kilkanaście sadzonek hygrofilia polisperma.

 

Proszę o ewentualne porady i opinie.

Przepraszam za jakość zdjęcia, ale dysponuję jedynie aparatem w telefonie.

 

 

1348d95d7ab33add.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie trochę żwirek rzuca się w oczy. Przy takim litrażu lepiej byłoby zastosować drobne podłoże (piasek), które nie zmniejszałoby optycznie zbiornika.

 

Czy warto zamienić ją na świetlówkę kompaktową o takiej samej barwie o mocy 11W?

Moim zdaniem przy 11W będzie lepiej wszystko rosło. Znam takie rozwiązanie z doświadczenia bo znajomy miał także żarówkę ledową 4W i tylko duży henio przy tym mu rósł (reszta roślin bardzo słabo).

Obawiam się, że żabienice zarosną Ci zbiornik. Dałbym tu więcej roślin drobnolistnych aby optycznie nie zmniejszać akwa.

 

 

4 gupiki (3 samce i samica której nie widać na zdjęciu)

Małe akwa jak na gupiki. 3 chłopa na 1 pannę, będzie miała wesoło :). Zamień je może na gupiki endlera (są mniejsze). Daj z 6 samych samców i będzie kolorowo.

Kiedy zakładane akwa? Ile czasu dojrzewało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewało kilka dni. Wiem że to krótko, lecz na usprawiedliwienie dodam, że nie jest to nowy zbiornik, (miałem 3-letnią przerwę z akwarystyką) podłoże i filtr kiedyś już miało odpowiednią mikroflorę i podejrzewam, że jakieś przetrwalniki bakterii mogły tam być. Wnioskuje to po tym, że woda posiadała już zapach dojrzałego akwarium ;)

 

Co do żwirku, to faktycznie jest trochę gruby, ale raczej nie planuje zmieniać całego podłoża. Chcę jednak dosypać jeszcze troche drobniejszych kamyczków, bo po posadzeniu roślinek, na przód akwarium mi troche zabrakło. 

 

Z tymi roślinkami to i tak pewnie bedę kombinował. w planach mam dodanie jakichś drobnolistnych roślinek, zależy co uda mi się dostać w sklepie. Ciekawy też jestem przyrostu tego co już mam w akwa i tego, czy kabomba mi się utrzyma. kiedyś miałem z nią nieudany epizod (fakt ze zaczynalem wtedy przygodę z akwarium i miałem jedynie standardową żarówkę łezkę 25w) 

rybki chcę zostawić te, tym bardziej, że bardzo mi się podobają i nie miałbym co z nimi zrobić bo mam tylko jedno akwarium ;)

 

A żarówkę chyba jednak zamienię, wkurza mnie to nierównomierne rozłożenie światła (po prawej stronie przy filtrze jest wręcz ciemno), pal licho te 15 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium dojrzewało kilka dni. Wiem że to krótko, lecz na usprawiedliwienie dodam, że nie jest to nowy zbiornik, (miałem 3-letnią przerwę z akwarystyką) podłoże i filtr kiedyś już miało odpowiednią mikroflorę i podejrzewam, że jakieś przetrwalniki bakterii mogły tam być. Wnioskuje to po tym, że woda posiadała już zapach dojrzałego akwarium

Duży błąd. Nie wierzę, że akwa dojrzało w tak krótkim czasie. Poczytaj o cyklu azotowym. Nawet jeśli "coś" przetrwało tą 3 letnią przerwę to akwa potrzebuje swoje wystawć by biologia ruszyła tak jak powinna. Obawiam się, że z mieszkańcami może być nieciekawie niebawem.

 

 

Co do żwirku, to faktycznie jest trochę gruby, ale raczej nie planuje zmieniać całego podłoża.

Jeśli nie dasz pod korzenie jakiś kulek gt czy pałeczek nawozowych to bez papu roślinki nie będą rosnąć. Poczytaj o nawożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na początku chce tylko stosować carbo i kulki gt. także roślinki powinny mieć co jeść

Na początek przydałby się też potas.

 

Na Twoim miejscu oddał bym rybki na przechowanie gdzieś zrobił restart z innym podłożem jak i cierpliwie poczekał te 3 tygodnie chociaż aż akwa dojrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii nawozów zamówiłem taki oto zestaw http://allegro.pl/sh...item=5103321149Na początku chce tylko stosować carbo i kulki gt. także roślinki powinny mieć co jeść

A ja jeszcze dołożę do tego co napisał Aisulim, że w zestawie który zamówiłeś jest makro i mikro razem, jednocześnie w jednej butelce. Co zrobisz jak będziesz miał niedobór pierwiastków makro przy nadmiarze mikro? Lejąc wszystko na raz, nie rozwiążesz problemów. Lejąc takie gotowce, zawierające wszystko w jednym, łatwo o glonarium zamiast akwarium ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem restart.....

 

To podłoże faktycznie tu nie pasowało... Teraz jest żwirek bazaltowy najdrobniejszy jaki udało mi się dostać (chciałem bazaltowy piach, ale nie udało mi się go kupić, choć zjeździłem pół miasta)

 

Posłuchałem się was jeśli chodzi o oświetlenie, teraz mam żarówkę energooszcz. osram 12W. 6500K  650lm. Akwarium wygląda o niebo lepiej, jest równiej oświetlone, choć lewa strona i tak jest dużo jaśniejsza. Generalnie jestem bardzo zadowolony ze zmiany i sądzę, że roślinki też.

 

Zastanawiam się nad inwestycją w najprostszy filtr kaskadowy, choć trochę boję się wycinać dziurę w pokrywie. Warto się w to bawić? Dużym plusem tej zmiany byłoby zwiększenie miejsca w akwa i pewnie lepsza jakość filtracji bo teraz mam aquaela fan mikro.

 

Zastanawiam się też nad zamówieniem któregoś zestawu roślinek z allegro:

http://allegro.pl/mega-duzy-zestaw-roslin-srodkowy-plan-7gat-71-szt-i5134100291.html

http://allegro.pl/18-gat-zestaw-roslin-od-akwarysty-gratis-krewetki-i5151815764.html

http://allegro.pl/zestaw-roslin-latwych-w-uprawie-mech-8-gat-46szt-i5111645321.html

 

Czy jest sens bawić się w roślinki z in vitro, czy ktoś ma już jakieś doświadczenia z tymi roślinami?

 

Oto aktualny wygląd akwarium, niestety nie mam lepszego aparatu :-? :

aec6b2aae3b74bf6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz jest żwirek bazaltowy najdrobniejszy jaki udało mi się dostać

Szkoda, że nie wrzuciłeś czegoś drobniejszego bo ten i tak wygląda na gruby. No ale jest trochę lepiej.

 

 

 

mam żarówkę energooszcz. osram 12W

Myślę, że to dobry ruch.

 

 

 

Zastanawiam się nad inwestycją w najprostszy filtr kaskadowy

FZN-1 byłby znacznie lepszy od tego co masz teraz no ale wchodzi w rachubę przycinanie pokrywy. Zastanów się czy dasz radę to zrobić.

 

Użyłeś dojrzałej wody do restartu akwa? Widzę, że ryby juz pływają. Opisz jak zrobiłeś restart, krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem co zrobić z rybami tzn. komu oddać, więc pływają od restartu. Użyłem tej wody która miałem w akwarium  plus trochę świeżej. Restart wyglądał w ten sposób, że spuściłem wodę, wymieniłem podłoże (oczywiście je wypłukałem), Zalałem wodę i posadziłem rośliny. Później wpuściłem ryby.. Wiem, że się pośpieszyłem z ich kupnem, ale teraz jest już za późno. 

Roślinki puszczają już nowe liście tzn. każda z żabienic i kabomby. Hygrofilia też powoli rusza.

Co sądzicie o roślinkach z allegro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała aktualizacja. 
 
Nastąpiła mała zmiana aranżacji akwarium. Woda jest jeszcze trochę mętna za sprawą kulek g-t, które po włożeniu do wody długo kulkami nie pozostały  :wsciekly:
 
 Doszły dwie skałki, które udało mi się znaleźć samemu  ;-) Na tej większej przywiązałem kawałek mchu, a na mniejszej trochę hemianthusa. Był to jeden, mocno zwietrzały kamień, z którego udało mi się uzyskać dwa ciekawe odłamki. Kamień jest dla mnie dość wyjątkowy, bo w mojej okolicy ciężko o jakieś skałki o ostrych krawędziach, wszystko co leży na polach (a jest tego sporo) ma wygładzone krawędzie.
 
Doszły do mnie roślinki z allegro. Zamówiłem zestaw roślin trawnikowych. Jestem ciekawy czy te roślinki u mnie pociągną. Myślę, że oświetlenie 0.5 W/l daje mi na to jakieś nadzieje  ;-)
Zamówiłem :
Hemianthus callitrichoides Cuba
Pogostemon Helferi - Wodna Gwiazda
Eleocharis parvula - Sitownie drobne
Glossostigma elatinoides
Lilaeopsis brasiliensis
Echinodorus tennelus - Żabienica delikatna
Sagittaria subulata - Strzałka skrzydlasta
jakiś mech
Wszystko kosztowało 20 zł z przesyłką, za taką cenę nie ma co nawet myśleć o zakupach tylu roślin w zoologicznym.
Starczyło na obsadzenie całego dna. Do tego wymieniłem moje żabienice w zoologu na płatki tropicala w plastikowym pudełeczku i 3 sadzonki rotali. Mam nadzieję, że przynajmniej część z tych roślinek będzie dobrze rosła w akwarium. Czekam teraz na ich zagęszczenie. Pierwszy raz sadziłem roślinki pęsetą i byłem zaskoczony tym, o ile to jest łatwiejsze za pomocą tego prostego narzędzia :)
 
oto krótki poglądowy filmik, mam nadzieję, że zmiany idą w dobrym kierunku. Niestety nie dysponuję dobrym sprzętem foto/video...

 

 https://www.youtube.com/embed/pGkqHqs6T9s

 próbowałem różnych sposobów i niestety nie potrafię wkleić filmiku bezpośrednio na forum......

 

 
W międzyczasie spreparowałem korzeń, lecz jakoś nie pasował mi do akwarium i czeka na lepsze czasy. Dodatkowo nie podobało mi się barwienie wody przez drewno. Wiem, że ten efekt byłby tymczasowy, lecz pomimo kilkukrotnego gotowania i tygodnia moczenia korzeń dalej intensywnie barwił wodę,
79d76f55e53f1bda.jpg

Edytowane przez Lesnik92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki były kiepskie, po włożeniu w podłoże w ciągu kilku chwil się rozpadały. Największy syf zrobił się później, przy sadzeniu roślin, jak trafiałem na miejsce gdzie była kulka to wszystko unosiło się do wody i pięknie ją zmętniało. Dodam, że nie miałem wtedy jeszcze pęsety  :-|

 

Tak to teraz mniej więcej wygląda, mam nadzieję, że roślinki trawnikowe się zagęszczą...

 

aea72e855fdb08ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...