Skocz do zawartości

Zbiornik 300 L obsada


neo_82
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .

Jestem świeży na forum i nie ukrywam że w świecie akwarystyki również . Nie mniej jednak od dawna chciałem posiadać akwarium z rybami

Temat może wałkowany :) może nie ale jak każdy świeży i nie doświadczony  chciałby zobaczyć / usłyszeć na własne oczy / uszy

 

post-22582-0-99459200-1425912034_thumb.jpg

z całej mojej obsady najbardziej mnie zastanawiają 3 gatunki pod względem twardości

Gupik Endlera

Mieczyk Hellera

Molinezja Ostropyka

 

Czy jeśli "wypośrodkuje" ową twardość powiedzmy na poziomie 10 ºdGH nic się nie stanie z w/w trójką ?

 

Co ewentualnie może się dziać
 

Nie pytajcie jaka twardość jakie pH bo tego jeszcze nie wiem . Obecnie jestem z daleka od mojego akwarium i dopiero na początku kwietnia  będę mógł zakupić testery

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znamy parametrów wody więc narazie to tylko takie gdybanie :)

Na takie gabaryty akwa to polecam Ci może coś takiego:

http://forum.superakwarium.pl/topic/39967-250lcentral-america/page-2?hl=ameryka&do=findComment&comment=447460

Taki biotop to prawie nasza kranowa woda także jest to spore udogodnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko jeszcze sprostować3 ostatnie pozycje - to są ryby które chciałem zakupić ale prętniki chyba sobie daruje ze względu na temperture

 

Taki zestaw ryb marzył mi się od dzieciństwa .

 

Pytanie czy mogę mieć takie "narodowości" w zbiorniku

 

W niedalekiej przyszłości planuje drugie akwarium

I tu widzę 2 opcje

- albo 300 którą mam obecnie pójdzie do sypialni

-albo będzie nowe mniejsze w sypialni

raczej nie duże max 250 i ryby które "nie pasują" mogę przenieść do akwarium w sypialni

Edytowane przez neo_82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocja wspaniała  x 2
Bystrzyk Ozdobny nie pamiętam ale coś koło 6
Cierniooczek długonosy mułojad  x 1
Dysichthys coracoides – DREWNIAK  x 1
Gupik Endlera   x 8
Gupik Pawie oczko  ok 5
Gurami Mozaikowe  x 2
Kirysek Spiżowy x 1
Kiryśnik czarnoplamy  x 1
Mieczyk Hellera  x 4
Molinezja Ostropyska  Ostrousta  x ok 15
Neon Czerwony  x 9
Neon Innesa  ok 50
Razbora Klinowa max 10 nie pamiętam dokładnie
Zbrojnik Błękitny x 1
 


patrzałem na temperatury i nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź wyzej

 

Nie da się pogodzić parametrów dla tych wszystkich ryb
  skoro np jest zakres każdego z gatunków , które mam powiedzmy 25 - 28  ja mam 27 stopni . Wiec w czym tkwi problem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mając parametrów wody i tak kilka gatunków odpada z Twojego zbiornika.

 

 

 

Bocja wspaniała x 2

Duża ryba stadna (min 6 osobników). Za małe akwa dla tej ryby. 120cm dla szcześciu 25cm ryb to stanowczo za mało.

 

 

Cierniooczek długonosy mułojad x 1

Jak wszystkie ryby denne potrzebuje piasku na dnie. U Ciebie go nie ma.

 

 

Kirysek Spiżowy x 1 Kiryśnik czarnoplamy x 1

Kiryski to stadne zwierzęta. Wymagają piasku na dnie.

 

 

Zbrojnik Błękitny x 1

Z tego co na fotach widziałem masz Pterygoplichthys gibbiceps. Akwa za małe.

 

Nie jestem specjalistą od obsad ale masz bardzo nieuporządkowaną tą obsadę. Wybacz ale 27C to już masakra.

Neon Innesa to ryba lubiąca chłodniejszą wodę (23C). To samo tyczy się kirysków.

 

 

 

skoro np jest zakres każdego z gatunków , które mam powiedzmy 25 - 28 ja mam 27 stopni . Wiec w czym tkwi problem

To są skrajne temperatury dla ryb. Nie powinno się ich brać pod uwagę. Obniż temp chociaż o 1-2C.

 

Parametrów też nie da się pogodzić dla tych gatunków.

Chociażby gupiki i mieczyki wolą wodę twardszą i bardziej zasadową to już neony, razbory, kiryski, bystrzyki żyją w wodach miekkich i kwaśnych.

 

Bez parametrów ph, gh i kh nie ruszymy z obsadą. Przydałyby się też dane z No2 i No3 tak dla potwierdzenia jak prowadzisz akwarium :)

 

Bez obrazy kolego no ale trochę zupka Ci się zrobiła :)

 

Bardzo proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o pomoc koledze :)

 

Powodzonka życzę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o taką wypowiedź chodziło :)

 

A jeśli była by możliwość podzielenia  mieszkańców na 2 akwaria z czego te drugie było by powiedzmy 200 l

 

Jak podzieliłbyś mieszkańców ?


 

 

Jak wszystkie ryby denne potrzebuje piasku na dnie. U Ciebie go nie ma.

 a może byćciemny bardzo drobny żwir i wyspą z piasku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a może byćciemny bardzo drobny żwir i wyspą z piasku ?

Wyspa? Nie. Daj piach na całą powierzchnię. Robiąc wyspę ograniczysz niektórym gatunkom ryb powierzchnię żerowania i skupisz je wszystkie w jednym miejscu. To po pierwsze, a po drugie, piasek i tak z czasem wymiesza się z resztą podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a może byćciemny bardzo drobny żwir i wyspą z piasku ?

Ryby denne jak i pielęgnice wymagają piasku ze wzglęgów zdrowotnych. Przesiewając piach przez skrzela oczyszczają je. Wyspa jest jakimś rozwiązaniem tylko weź pod uwagę to, że ta wyspa po pierwsze z czasem zacznie zanikać (mieszać się), a po drugie czy to wygląda naturalnie? :) Akwarysta zakłada akwarium po to aby odwzorować kawałek natury w swoim domu :) Daj piasek po całości :)

 

Co do podziału obsady na dwa akwaria to nie będę się wypowiadał bo super specjalistą nie jestem :) Koledzy myśle, ze pomogą :)

 

Andy102 szybszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to stary żwir wylatuje z akwa.

To byłoby bardzo dobre posunięcie z Twojej strony :) Plus w pamięci :)

Piasek można dać taki do piaskownic z budowlanego z atestem (polecam jednak piasek przebadać testami czy nie podnosi ph). Tanie rozwiązanie ale najbardziej uniwersalne :) Pod piasek dajesz kulki gt i będzie dobrze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem jak niemowlę , które przyszło dopiero na świat - pierwszy raz się z tym spotykam :)

 

Chodzi Torbie o to

http://forum.superakwarium.pl/topic/5635-kulki-gliniano-torfowe-pytanie-do-przepisu/

http://forum.superakwarium.pl/topic/43046-kulki-gliniane-lub-g-t/

 

W pierwszym linku  kolega pisze że nie daje dodatkowych pierwiastków . Jak z tym jest dawać te żelazu przy takiej ilości roślin ?


Gdzieś na facebooku sprzedają owe kulki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o kulki glinanio-torfowe które można zrobić lub zakupić za niewielkie pieniądze.

 

Jeśli chcesz porady co do roślin to napisz temat w opowiednim dziale i opisz zbiornik według wzoru:

http://forum.superakwarium.pl/forum-5/announcement-3-jak-zadawać-pytania-na-forum-superakwariumpl/

 

Jeśli jesteś niedoświadczonym akwarystą to przydadzą Ci się informacje z ponieższego linku. Wiedza do przyswojenia przed restartem :)

http://forum.superakwarium.pl/forum-5/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

 

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele linków n ie działa

 

1 Skoro pokarm , obumarłe rośliny rozkłada się (w końcowej fazie) w NO3 to po co się stosuje butle z azotem czy tzw bimbrownie

 

2 Odnośnie http://forum.superakwarium.pl/topic/3884-jak-stworzy%C4%87-idealny-biotop-ryb-tu-masz-odpowiedz/temat ciekawy ale już mam ryby , rośliny (choć zabrałem się od złej strony)  i co teraz

 

 

3 Oświetlenie

którą T5 należało by wybrać http://www.lighting.pl/index.php?s_id=10&akcja=artykul&a_id=146&typ=5

T5 HO

T5 HE

T5 HO (Ra>90)

 

4 Patrząc na ten temat http://forum.superakwarium.pl/topic/1144-tematy-pouk%C5%82adane-wed%C5%82ug-wielko%C5%9Bci-zbiornika/nie do końca kumam ile moge trzymać małych ryb typu neon innesa + gloojad i kirys


Tak chodzi o kulki glinanio-torfowe które można zrobić lub zakupić za niewielkie pieniądze.

 

 

Ok dzięki

 

Nie doczytałem  ile takich kulek ? czy ilość  jest zależne od parametrów wody w akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Skoro pokarm , obumarłe rośliny rozkłada się (w końcowej fazie) w NO3 to po co się stosuje butle z azotem czy tzw bimbrownie

Butle z azotem? Pierwsze słyszę o zastosowaniu ich w akwarystyce. Azot w formie N2 jest przez rośliny nie przyswajalny (wyjątki to rośliny motylkowe, ale nie żyją w wodzie). Azot atmosferyczny asymilują jednak sinice, których w akwarium mieć nie chcesz. 

Stosuje się natomiast butle z CO2, bo jak wiadomo dwutlenek węgla jest roślinom niezbędny do fotosyntezy. Taką samą rolę spełnia bimbrownia tyle, że w znacznie mniej kontrolowany sposób. 

Azot w formie azotanów dostarczają, tak jak napisałeś, obumarłe rośliny, zwierzęta i resztki pokarmu (oczywiście po odpowiednim przetworzeniu przez bakterie) i wykorzystywany jest do syntezy białek. Przy wymagających roślinach, dużej obsadzie flory, mocnym oświetleniu trzeba dostarczać roślinom dodatkowo tych składników, bo bardzo szybko pochłaniają je z wody.

 

 

 

 

2 Odnośnie http://forum.superakwarium.pl/topic/3884-jak-stworzy%C4%87-idealny-biotop-ryb-tu-masz-odpowiedz/temat ciekawy ale już mam ryby , rośliny (choć zabrałem się od złej strony)  i co teraz

 

Staraj się oddać ryby, które masz, bo obsada w aktualnej formie jest absolutnie nie do przyjęcia. Raz, że nie zgrywają im się temperatury, dwa to pH i twardości, trzy to liczebność, cztery podłoże i pięć - jest ich za dużo na za małe akwarium.

 

 

Jakie parametry wody jesteś w stanie zapewnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butle z azotem? Pierwsze słyszę o zastosowaniu ich w akwarystyce. Azot w formie N2 jest przez rośliny nie przyswajalny (wyjątki to rośliny motylkowe, ale nie żyją w wodzie). Azot atmosferyczny asymilują jednak sinice, których w akwarium mieć nie chcesz. 

Fakt ale napisałem to tylko z braku wiedzy.

 

Azot w formie azotanów dostarczają, tak jak napisałeś, obumarłe rośliny, zwierzęta i resztki pokarmu (oczywiście po odpowiednim przetworzeniu przez bakterie) i wykorzystywany jest do syntezy białek. Przy wymagających roślinach, dużej obsadzie flory, mocnym oświetleniu trzeba dostarczać roślinom dodatkowo tych składników, bo bardzo szybko pochłaniają je z wody.

 

No takiej odp chciałem . Dziękuje

 

 

Staraj się oddać ryby, które masz, bo obsada w aktualnej formie jest absolutnie nie do przyjęcia

A podzielić to na 2 zbiorniki  się da ?

 

 

Jakie parametry wody jesteś w stanie zapewnić?

tzn ? nie znam języka w którym piszesz :):P Chodzi Tobie o twardości itp ?

 

Obecnie jestem zza granicą , do kraju przyjeżdżam 1 kwietnia

Piasek będzie , ktoś gdzieś radził by nawóz zastosować pod piasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw parametry. Potrzebna jest znajomość:

GH (twardość ogólna)

KH (twardość węglanowa)

pH

Zbadasz ją dostępnymi w handlu testami.

 

 

Co do obsady i rozdziały to będzie ciężko. 

1. Bocje i gibiceps za duże do 300l

2. Żyworódki wymagają twardej i zasadowej wody

3. Neony innesa wody chłodnej, 22-23st, miękkiej i kwaśnej

4. Reszta ryb to woda ciepła, miękka i kwaśna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neo zakup testy gh, kh (pakowane razem) - zoolek, i ph (dwa przedziały pakowane razem 4,5-9 i 6,0-8) - zooloek. No2 i No3 polecam JBL (droższe ale dokładne). Takie testy wystarczają naprawdę na długi czas i są niezbędne :)

 

 

Piasek będzie , ktoś gdzieś radził by nawóz zastosować pod piasek

Pod piasek (dokładniej pod korzenie roślin) dajesz kulki gliniano-torfowe i to jest nawóz :) Takie kulki uzupełnia się co 3-4 miechy. Ja daje na całości kulki w odstępach od siebie ok 4-5cm :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powoli dochodzimy do sensu . Wiem , że sam sabrałem się od d....y strony i teraz "wymagam" cudu . Przepraszam zrobiłem taki sam błąd kiedy kupowałem auto (wpierw kupiłem akwarium/auto a później wizyta na forum) hehe .

Przyjadę i pierwsze co to zestaw testerów oraz filtr nowy oraz nawóz

 

 

 

1. Bocje i gibiceps za duże do 300l

one znajdą nowego właściciela także traktujmy jakby ich nie było :)

 

 

2. Żyworódki wymagają twardej i zasadowej wody

Tu masz na myśli gupiki , mieczyki molinezje


Patrząc na opis rybek z tej strony Link usunięty. Regulamin 4.2. to różni się np temperaturą , którą ty podałeś a co kaman ?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...