Skocz do zawartości

Ogromna prośba o pomoc w korekcie EI


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, 

zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w ogarnięciu nawożenia EI

na początek trochę danych:

Akwarium 140L

Był restart zbiornika (zmiana podłoża ze zwykłego żwiru) 10 dni temu.

Obecnie zbiornik oparty jest na bazie ziemi ogrodowej, utrzymywanej przez żwirek z poprzedniego startu i zasypany piaseczkiem.

Ziemia ogrodowa od 2 do 6cm, żwirek 1cm, piaseczek 2cm 

 

Nawożenie : 

- CO2 - bimbrownia 2 x 2L reaktor w jedną 1L oczyszczalnię, dyfuzor z kostki lipowej podłożonej pod mechanika 

- Macro

sole : 

K2SO4 9g na 100ml, dziennie 10ml

MgSO4 50g na 100ml, dziennie 3ml

Fosforu i Azotu nie daję, bo utrzymuje się na poziomie 30:3 dzięki rybkom

- Micro - Gotowiec BlueLine 2ml dziennie (Fe 0.05 ppm) 

- Ti (3/4 kropli na tydzień po podmiance)

 

Woda z kranu ma Ca 62mg/l, Mg 6mg/l według dostawcy. Do podmiany uzupełniam więc Mg do 15mg/l i potasem 

 

Parametry (dzień po podmianie wody) : 

- PH : 6.8 (JBL kropelka)

- KH : 9 (zoolek kropelka)

- GH : 14 (zoolek kropelka) 

- Fe : 0,1 (JBL kropelka)

- NO2 : 0,05 (JBL kropelka)

- NO3 : 25 (Sera kropelka)

- PO4 : 2 (Zoolek kropelka)

 

Obsada zwierzęca z poprzedniego startu w całości : 

- Kakadu 1+2 (plus własny narybek) 

- Mieczyki 2+4 (plus własny narybek) 

- Neony Innesa 20 

- Zbrojnik 2 złote + 2 niebieskie 

- Gurami mozaikowe 1+1 

Parę Helenek i parę Amano 

(Przyrost zwierzaczków kontrolowany wydawaniem) 

 

Obsada roślinna : 

- Echinodorus Ozelot Red 

- Echinodorus Bleherae 

- Cryptocoryne Wendtii Brown 

- Cryptocoryne Willisii 

- Glossostigma elatinoides 

- Rotala rotundifolia 

- Rotala walichii 

- Ludwigia repens 

- Ludwigia peruensis 

- Ludwigia super red 

- Bacopa monimieri 

- Anubias barteri 

- Abubias nana 

- Christmass Moss 

- Cladophora aegagropila 

- Eleocharis Acicularis 

- Egeria densa 

- Riccia fluitans 

 

Osprzęt : 

- Mechanik Aquael Fan 3+ 

- Kubeł JBL e901 z ponad litrowym prefiltrem zasypany bioceramiką (1.2l) + lawa wulkaniczna (2L) + póltora kosza gąbki z zestawu. 

- Grzałeczka z termostatem 100w 

- Oświetlenie 2x18 T8 + 2x24 T5 

 

Problemy : 

4-5 dni temu zauważyłem, że liście lidwigii zaczęły się skręcać, więc podniosłem magnez i odpowiednio potas. 

Obecnie daję 15ml roztworu Potasu i 6ml roztworu magnezu dziennie. 

Niestety nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów i dziś rano liście wyglądają już mega skręcone. Do tego echinodorus ocelot wykazał sporą nekrozę. Rotala Rotundifolia zaczęła kłaść się w poprzek, a młode liścia na stożkach wzrostu się pofałdowały. 

Poniżej zdjęcie ogólne baniaka (z wczoraj) i poszczególne roślinki z problemami (z dzisiaj, niestety robione już komórką)

 

O dziwo fotosynteza idzie pełną parą, wszystko ładnie bombluje, przyrosty całkiem spore (moczara po 3-4cm dziennie, ludwigie po 1-2cm, rotalka okrągłolistna 1-2cm)

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Bardzo proszę o pomoc i wytknięcie mi gdzie się pierdyknąłem w przeliczeniach lub obserwacjach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w ogarnięciu nawożenia EI

 

 

Niby prosta metoda, a jednak...

 

 
Był restart zbiornika (zmiana podłoża ze zwykłego żwiru) 10 dni temu

 

 

Jeszcze nie dojrzało akwarium - mogą dziać się cuda

 
Obecnie zbiornik oparty jest na bazie ziemi ogrodowej, utrzymywanej przez żwirek z poprzedniego startu i zasypany piaseczkiem.
Ziemia ogrodowa od 2 do 6cm, żwirek 1cm, piaseczek 2cm 

 

 

Taka cienka warstwa przykrywająca ziemię może stanowić problem. Tzn. mogą przedostawać się nawozy z ziemi do słupa wody w sposób niekontrolowany.



 
K2SO4 9g na 100ml, dziennie 10ml

 

 

Potas, K+ 2,88 dziennie 20,17 tygodniowo

 

 

MgSO4 50g na 100ml, dziennie 3ml

 

 

magnez, Mg+2 1,06 dzennie 7,40 tygodniowo

 

 

 

Fosforu i Azotu nie daję, bo utrzymuje się na poziomie 30:3 dzięki rybkom

 

Nie dzięki rybkom tylko:

-azot jest wynikiem dojrzewania akwarium i jeszcze skoczy do ponad 50mg/l za ok. 11 dni

-fosfor jest uwalniany z podłoża

 

 

 

- Micro - Gotowiec BlueLine 2ml dziennie (Fe 0.05 ppm) 

 

Nie przeginaj. Rośliny jeszcze nie zaaklimatyzowały się.

 

 
Woda z kranu ma Ca 62mg/l, Mg 6mg/l według dostawcy. Do podmiany uzupełniam więc Mg do 15mg/l i potasem 

 

Nie wiem czy to dobrze lać tyle magnezu.

 

 


Parametry (dzień po podmianie wody) : 
- PH : 6.8 (JBL kropelka)
- KH : 9 (zoolek kropelka)
- GH : 14 (zoolek kropelka) 
- Fe : 0,1 (JBL kropelka)
- NO2 : 0,05 (JBL kropelka)
- NO3 : 25 (Sera kropelka)
- PO4 : 2 (Zoolek kropelka)

 

komentarz:
 
No2 - wykrywalny poziom to efekt dojrzewania akwarium, zostanie przetworzone no2-->no3
po4 - już pisałem
gH- na wzrost tego parametru ma wpływ magnez, który lejesz dodatkowo.
 
 

Problemy : 
4-5 dni temu zauważyłem, że liście lidwigii zaczęły się skręcać, więc podniosłem magnez i odpowiednio potas. 

 

 

To raczej efekt kombinacji przy K - Mg. Po co lejesz aż tyle potasu (20mg/l na tydzień). W świeżym akwarium nie ma takiego zapotrzebowania. Jeśli przegniesz z potasem spalisz rośliny.

 

 

Ps. Zamieściłeś post na wielu forach.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka cienka warstwa przykrywająca ziemię może stanowić problem. Tzn. mogą przedostawać się nawozy z ziemi do słupa wody w sposób niekontrolowany.

Dosypuję jeszcze stopniowo to co wpadło w żwirek, także stopniowo się zwiększa.

 

 

Nie przeginaj. Rośliny jeszcze nie zaaklimatyzowały się.

Żeby doprecyzować - 0.05 ppm z 2ml. 1ml podnosi 0.025 na 100l.

 

 

To raczej efekt kombinacji przy K - Mg. Po co lejesz aż tyle potasu (20mg/l na tydzień). W świeżym akwarium nie ma takiego zapotrzebowania. Jeśli przegniesz z potasem spalisz rośliny.

Leje sporo potasu, bo żabienice przed restartem wykazywały ewidentne niedobory. Większość roślin pochodzi sprzed restartu, tylko rotalki i jeden gatunek ludwigii dokupiony na restart. Poza tym większość wody pochodzi ze starego układu. Widzę, że akcja zaburzyła równowagę, bo pojawiło się NO2, ale czy aż tak, żeby wracać z nawożeniem do zera i zwiększać stopniowo? Tej masy roślinnej trochę jednak jest. 

 

Póki co obciąłem K i Mg odpowiednio do 5ml i 2ml. Zrobiłem też podmiankę 40% żeby trochę zniwelować ewentualne nadmiary.

 

Dziwi mnie tylko, że rośliny wykazują objawy niedoboru jednocześnie magnezu i potasu. Przedawkowanie potasu, owszem wpływa na niedobory magnezu i odwrotnie. Ale czy przedawkowane równomiernie nie powinno być w miarę OK ?

Edytowane przez remigiuszl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosypuję jeszcze stopniowo to co wpadło w żwirek, także stopniowo się zwiększa

 

 

 

Piasek zawsze pójdzie na dno.

 

 

 

 

Leje sporo potasu, bo żabienice przed restartem wykazywały ewidentne niedobory. Większość roślin pochodzi sprzed restartu, tylko rotalki i jeden gatunek ludwigii dokupiony na restart. Poza tym większość wody pochodzi ze starego układu. Widzę, że akcja zaburzyła równowagę, bo pojawiło się NO2, ale czy aż tak, żeby wracać z nawożeniem do zera i zwiększać stopniowo? Tej masy roślinnej trochę jednak jest.

 

 

Restart rządzi się swoimi prawami. Zaczynasz od zera. Rośliny muszą się zaaklimatyzować. Musisz zacząć od mały dawek a nie z grubej rury, Być może popaliłeś stożki i teraz rośliny będą stały.

 

 

Dziwi mnie tylko, że rośliny wykazują objawy niedoboru jednocześnie magnezu i potasu. Przedawkowanie potasu, owszem wpływa na niedobory magnezu i odwrotnie. Ale czy przedawkowane równomiernie nie powinno być w miarę OK ?

 

Jakie są objawy ? Przy dawkowaniu Mg i K nie bierzesz pod uwagę twardości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie są objawy ? Przy dawkowaniu Mg i K nie bierzesz pod uwagę twardości wody.
 

W pierwszym poście napisałem o twardości kranówki i zawartości Ca według tego co podają wodociągi.

Objawy również napisałem w pierwszym poście.

Co do stożków to padły w dwóch łodygach rotali rotundofolii. Ściąłem, żeby poszły bokiem. Reszta stożków zdrowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...