Skocz do zawartości

Zdychające barwniaki


fiwus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do naprawdę znających się na temacie:
- od pewnego czasu walcze z jednym tematem - zdychające Barwniaki Czerwonobrzuche.

Mam w akwa również bardziej delikatne gatunki tj. kakadu, ramirezy i one żyją piękne (ikra co 2 tygodnie)

Barwniaki to moje ulubione ryby od wielu lat, jednak ostatnio co kupię parę sztuk to po kilku dniach (szczegolnie po nocy) zdychaja..

Akwa: 180l, roslinne, parametry: ph 7, no3 i no2 w normie, nh3 rowniez, kh 2 gh 10. pokarm zywy wodzien lub mrozona artemia.

 

Wczoraj wpuscilem ponownie pare sztuk. Od rana wszystko pieknie poludnie tez. Wieczorem samica zaczela sie chowac, tracila kolory i rano - zdechla.. co moze byc powodem? ostatnia podmianka 4 dni temi - woda ro (30%)

 

 

Dbaj o pisownię.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwniaki czerwonobrzuche to ryby w których diecie powinien przeważać pokarm roślinny, a pokarmy zwierzęce należy traktować jako uzupełnienie diety. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć co jest powodem padania tych ryb. Poczytaj o BLOAT jest to choroba pojawiająca się szczególnie u afrykańskich pielęgnic, może tutaj znajdziesz rozwiązanie swoich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukując przyczyn również natknąłem się na opis tej choroby, jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju. Posiadam delikatniejsze ryby (ramirez, kakadu) one mają się świetnie, a barwniaki... ledwo kupię parę dni, mija noc i leży martwy. Co do karmienia - karmię również tabletkami spiruliny wieczorem, które chętnie podjadały. W sklepie gdzie kupuje barwniaki, z tego samego miotu żyją im od paru miesięcy a u mnie? Co kupię to....

 

Proszę o pomoc :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie barwniak uchodzi za twardą rybę. Kiedyś już je hodowałem i z powodzeniem. Z tego co wiem sklep nie bada wody, nie stosuje podmianek RO więc ma bardzo twarda wodę (w naszych kranach prawie 31 stp. niemieckich).  W jaki sposób spróbować jeszcze raz? Może innego dostawcę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze coś ktoś podpowie. Ja powiem Ci że kiedyś hodując te ryby miałem je w parametrach bardzo zbliżonych do tych co Ty masz i było wszystko w porządku. Może faktycznie spróbuj kupić je gdzieś indziej i wtedy zobaczysz czy też  będą z nimi takie problemy. Ja bym tu obstawiał na problemy z aklimatyzacją, ale to jest tylko przypuszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no3 i no2 w normie, nh3 rowniez,

Co to znaczy w normie? Nie rozumiem tego terminu, jest test, jest wynik.

 

 

 

 

parametry: ph 7, kh 2 gh 10

 

 

Z tego co wiem sklep nie bada wody, nie stosuje podmianek RO więc ma bardzo twarda wodę (w naszych kranach prawie 31 stp. niemieckich).

A to Ty nie masz testów w domu żeby sprawdzić wodę w workach?

 

 

 

A w jaki sposób można przeprowadzić łagodną aklimatyzację?

Metodą kropelkową, ja się nie dziwie że ryby z takiego betonu wędrują do wody miękkiej i po jednym dniu wysiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja bym sprawdził dokładnie wodę w worku z akwarystycznego (parametry, głównie pH i twardość by były ważne). 

Druga rzecz to aklimatyzację bym przeprowadzał poprzez zbiornik kwarantannowy. Może coś co Ci zabija ryby siedzi cały czas w akwarium i bez restartu się nie obejdzie. 

Ryby ze sklepu wrzuć do niedużego zbiornika z wodą zbliżoną do sklepowej. Stopniowo podmieniaj na taką jak w akwarium i obserwuj. Jak woda w kwarantannie będzie już taka jak w akwarium (co zajmie pewnie kilka-kilkanaście dni) to podmień część wody nie na świeżą tylko na taką z akwarium i obserwuj tydzień. Jak nic się nie stanie to wpuść jakąś rybę z akwarium do kwarantanny i zobacz co się stanie. Jak po tym wszystkiem bedzie dobrze to wrzuc ryby już bez ceregieli do akwarium i obserwuj. Pamiętaj, że agresja cały czas pozostaje prawdopodobną przyczyną. 

pozdrawiam i powodzenia

 

Michał 

PS też lubę barwniaki i pewnie następne akwarium to bedzie jednak ponownie barwniakowa afryka :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...