Skocz do zawartości

63l po restarcie


Zapaleniec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

   Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, przedstawiam wam moje nowe, stare akwarium. Po tym jak nie potrafiłem sobie poradzić z plagą krasnorostów a moją faunę pochłonęła ospa postanowiłem zrobić restart i zacząć wszystko od początku :) Chcę ukierunkować się na jeden, maksymalnie dwa gatunki, szukam czegoś małego i stadnego, najlepiej żeby dorosły osobnik nie przekraczał 3 - 3.5 centymetrów długości. Bardzo podoba mi się Bystrzyk Amandy i chyba na tym pozostanę, pytanie tylko jak liczne stadko mógłbym trzymać w moim akwarium :)

Baniaczek zalany 28.02.2015r 

Poniżej kilka podstawowych informacji oraz zdjęć, jak wyglądało to krok po kroku :
 

- Akwarium "proste", 63l, grubość ścianek 8mm, Wymiary 60x35x35

- Filtr zewnętrzny HW - 302

- Grzałka Elite 100W

- Podłoże żwir 3 mm, mieszanka bazaltu.

 

 Fauna:

- ?????

Flora:
- Ludwigia Natan

- Bacopa Crenata

- Bacopa Australis

- Limnophilla Sesiliflora

- Hemigraphis Exotica

 

Nawożenie:

- CO2 z bimbrowni

- nawóz Sera Florena

- Pod roślinki kulki GT
 

Oświetlenie:

1x aqua-glo 15w T8

1x flora-glo 8w T8

Zalanie 28.02 :
post-4551-0-57739100-1425566703_thumb.jpg

Woda wyklarowała się :) :
post-4551-0-75422600-1425566753_thumb.jpg

Stan na dzień dzisiejszy, strasznie cieszę się, że roślinki nabierają kolorytu i powoli rosną :)
post-4551-0-80176300-1425566810_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dobrania obsady potrzebne będzie podanie parametrów wody PH, GH i KH. Musisz dobrać ryby pod swoją wodę lub skorygować wodę pod wybrane ryby :) Tu możesz poczytać o rybach i ich wymaganiach" http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/  Szkoda,że na dno zamiast ostrego bazaltu nie wybrałeś zwykłego piasku, bazalt wykluczył Ci ewentualne posiadanie niektórych ryb np. kirysków czy pielęgniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam, że nie podałem od razu parametrów wody, choć pomiary zrobiłem od razu :) Te, które teraz wam przedstawiam to pomiary wykonane równo tydzień po zalaniu akwarium, proszę o podpowiedź, co ewentualnie jest nie tak i jak w miarę szybko to korygować :)

Cl2 0mg/l , Ph 7,6, KH 10, GH 8, NO2 1mg/l , NO3 10mg/l

Wybrałem bazalt ponieważ od razu założyłem sobie, że pielęgnic nie chcę mieć a na kiryski mam za mały zbiornik :)
Mile widziane wszelkie słowa krytyki :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego!

Trochę umoczyłeś z tym bazaltem, bo na kiryski czy piskorki akwarium jest w sam raz.

Woda też nie jest zbyt twarda, według tabel jest nawet miękka. Za wysokie jest jedynie pH. Pasowało by je zbić, tylko nie mam pomysłu jak. Chyba, że interesują Cię ryby typu gupiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest niedojrzałe więc na korygowanie trochę za wcześnie ale myślę,że dobrze,że zrobiłeś pomiary teraz bo będziesz mógł sprawdzić za kilka tygodni jak akwarium już dojrzeje,czy ten bazalt nie zatwardza Ci wody. Osobiście nie miałam nigdy bazaltu ale kilka razy czytałam,że jest z nim właśnie taki problem, będziesz miał okazję to sprawdzić. Pamiętaj,że aby wpuścić ryby NO2 musi mieć 0. Na małe kiryski nie masz za małego akwarium ale bazalt niestety je już wykluczył.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwować oczywiście będę wszystkie parametry, tak jak wspomniałaś zwrócę również uwagę na to czy bazalt zatwardza mi wodę :)
Mam teraz mały problem, otóż na bazalcie pojawia się brązowy nalot (Jak gdyby jakiś glon), z którym nigdy się nie spotkałem, jest to dziwne, ponieważ występuje on tylko na podłożu, na roślinkach ani korzeniu nie ma nawet śladu. Czy może to być spowodowane dojrzewaniem akwarium? Jak można sobie szybko z tym poradzić ? Postaram się jeszcze dzisiaj po podmianie wrzucić kilka zdjęć :)
Problemem dla mnie jest również to, że na tafli wody zbiera mi się kożuch bakteryjny, czy to duży problem ? Jak sobie z nim radzić ?

piczu14, dnia 07 Marz 2015 - 11:26, napisał:

"(...)Chyba, że interesują Cię ryby typu gupiki."

Niestety, akurat ten gatunek w ogóle mnie nie interesuje :)

 

Edytowane przez Zapaleniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie okrzemki, normalka przy dojrzewaniu, nic nie rób, spokojnie czekaj. Co do kożucha to daj deszczownicę nad taflę wody, tak aby woda o nią uderzała - rozbije go. Zauważyłam,że sporo rzeczy chcesz zrobić szybko, pamiętaj, że w cierpliwość w akwarystyce jest na wagę złota ;)

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem tak jak kazałaś :) Powoli mi to paskudztwo znika z czego jestem bardzo zadowolony :) Dzięki za radę bo pewnie gdyby nie Ty to wymyśliłbym coś głupiego i namieszał jeszcze bardziej :) Pracuję troszkę nad moją cierpliwością i może w przyszłości to zaowocuje :P Deszczownicę ustawiłem nad taflę wody i po bakteriach nie ma już śladu. Jeszcze raz DZIĘKI !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Siemka :D Długo nic nie pisałem więc nadszedł czas najwyższy na małą aktualizację :)

A więc, dzisiaj, po dokładnie 34 dniach od zalania akwarium pojawili się pierwsi mieszkańcy, a dokładnie 5 otosków :) Jak na razie są troszkę przepłoszone i zdezorientowane nowymi okolicznościami w jakich przyjdzie im żyć :)
Parametry wody na dzień dzisiejszy : CL2: 0mg/l  NO3: 0mg/l NO2: 0mg/l GH: 8  KH: 12 pH: 7.4   
Nie wiem czy stężenie NO3 nie powino być wyższe, jeśli tak to jak je podwyższyć ?

 

 

Aklimatyzacja maluchów, postanowiłem zrobić to bez pośpiechu, tak jak się należy :)
post-4551-0-27577800-1427973008_thumb.jpg


A tutaj już w akwarium, poznają swój nowy dom :)
post-4551-0-11960000-1427973066_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz lać tylko sporo demineralki, ale nie na raz. Szkoda, że wprowadziłeś ryby, bo mógłbyś zastosować kwas do zmniejszenia KH. Do zbicia pH jak najbardziej szyszki olchy, torf, liście dębu itp. ale przy tej twardości węglanowej i dodawaniu garbników pH nawet nie drgnie, a jeśli już to bardzo niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, postaram się jak najszybciej zadziałać w tym kierunku :)
Mam jeszcze jedno pytanie. które mnie bardzo nurtuje, czytałem sobie wczoraj troszkę więcej o nowych mieszkańcach mojego akwarium i wyczytałem, że podstawą ich diety są glony, jednak w akwariach jest ich zbyt mało żeby mogły się tylko nimi wyżywić. Kupiłem więc specjalne wafelki dla zbrojników, przeczytałem również, że żerują one w nocy toteż wrzuciłem 4 wafelki na noc. I co ? I wstaję rano a wafelki nie tknięte :( Macie jakiś pomysł na dokarmianie ? Może jakieś parzone warzywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...