Skocz do zawartości

akwarium dla laika - prośba o pomoc AQUAEL LEDDY SET 60


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Zapewne było już kilka takich wątków, ale mam nadzieję, że znajdę tutaj pomoc i dobrą radę…

 

Chciałabym założyć akwarium nie większe niż 54 l. Wiem, że akwarium potrzebuje wiele uwagi i poświęcenia czasu, niemniej chciałabym je mieć, cieszyć się nim, ale bez zbytniego angażowania czasu na sprzątanie i pielęgnację – chodzi mi o taki zestaw akwarium, rybek, roślinek, który nie będzie wymagał cotygodniowego sprzątania, wymiany wody, itp. Żeby nie było wielkiego ryzyka powstawania glonów – żeby było łatwe i piękne (o ile się tak da).

 

Miałam kilka lat temu akwarium 100 l i niestety miałam notoryczny problem z glonami, pomimo czyszczenia ścianek, wymiany częściowej wody i małej ilości rybek – około 2 skalary, 2 welony, 4 glonojady, 4 gupiki oraz tylko 2 roślinki. Oświetlenie było zapewnione przez świetlówkę. Do tej pory nie wiem dlaczego glony tak często powracały pokrywając wszystko – wszelkie kamienie, ściankę 3 d, korzenie, po oczyszczeniu akwarium, wymianie 50 l wody, akwarium było brudne po tygodniu. Co więcej nie stało w pokoju nasłonecznionym, przy oknie. Wyglądało to nieestetycznie. Co więcej akwarium czyściłam takim skrobakiem z ostrzem co niestety rysowało akwarium, a potem glony wchodziły w te rysy i były praktycznie nie do usunięcia. Nie pomagały wszelkie aplikowane środki polecane w sklepach zoologicznych.

 

W związku z tym proszę o wszelkie rady, które pozwolą mi dobrać akwarium, sprzęt oraz wyposażenie i mieszkańców tego akwarium.

 

Wstępnie zainteresował mnie zestaw startup aquael leddy set pap-60 – 60x30x30. Czy to dobry wybór?

Jeśli chodzi o akwarium to czytałam też o akwariach ze szkła optiwhite – czy warto je kupić , czy łatwiej się czyści, czy ma to jakieś znaczenie?

 

O z akwariami wypuklonymi – czytałam, że proste są lepsze – potwierdzacie?

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie uwagi.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chciałabym założyć akwarium nie większe niż 54 l. Wiem, że akwarium potrzebuje wiele uwagi i poświęcenia czasu, niemniej chciałabym je mieć, cieszyć się nim, ale bez zbytniego angażowania czasu na sprzątanie i pielęgnację – chodzi mi o taki zestaw akwarium, rybek, roślinek, który nie będzie wymagał cotygodniowego sprzątania, wymiany wody, itp. Żeby nie było wielkiego ryzyka powstawania glonów – żeby było łatwe i piękne (o ile się tak da).

Da się ale wymaga to jednak zgłębienia trochę wiedzy. Proponuje przeszukać Google pod hasłami "akwarium Low Tech" "Low Tech według Diana Walstad" itp. Tego typu akwaria jeśli są założone jak głosi teoria uchodzą za najmniej obsługowe.

 

 

 

Miałam kilka lat temu akwarium 100 l i niestety miałam notoryczny problem z glonami, pomimo czyszczenia ścianek, wymiany częściowej wody i małej ilości rybek – około 2 skalary, 2 welony, 4 glonojady, 4 gupiki oraz tylko 2 roślinki.

Fatalna obsada, mało roślin... nic dziwnego że były w akwarium problemy ;)

 

 

 

Wstępnie zainteresował mnie zestaw startup aquael leddy set pap-60 – 60x30x30. Czy to dobry wybór? Jeśli chodzi o akwarium to czytałam też o akwariach ze szkła optiwhite – czy warto je kupić , czy łatwiej się czyści, czy ma to jakieś znaczenie?

Zestaw całkiem niezły, chociaż zestawy z zasady mniej się opłacają. Lepiej kompletować zestaw samemu z lepszych elementów w tej samej lub wręcz niższej cenie.

 

 

 

O z akwariami wypuklonymi – czytałam, że proste są lepsze – potwierdzacie?

Lepsze proste ze względu na obserwowanie, profilowany przód zakrzywia obraz co z czasem zaczyna drażnić ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zabierzesz się za zakupy poczytaj sporo o tym co chcesz/planujesz mieć. Wiedza się przyda aby od początku nie popełnić wielu błędów.

Kolega wyżej dobrze radził Ci zagłębienie się w wiedzę o low techach :)

 

Polecam też linki:

http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

 

czytając o low tech zauważyłam, że filarem tych akwariów jest duża ilość roślin. i tu chyba jest problem...

 

dobierając rośliny, rybki chciałabym aby moje akwarium wyglądało mniej więcej tak jak na załączonych zdjęciach..

 

mało roślin, akwarium jasne i skromne... czy takie akwarium ma rację bytu? 

 

najbardziej podoba mi się akwarum nr 4 - czy ktoś mogłby mi powiedzieć jak taki efekt osiągnąć - w szczególności co to są za roślinki i jakie rybki będą mogły tam spokojnie życ? co to za żwirek?

 

Nie chciałabym wyjść na osobę która czeka na gotowe, ale jeśli nie byłby to problem to zapewne doświadczonym akwarystom zajmie to chwilę aby rozpoznać i wymienić roślinki i inne rzeczy użyte do tych aranżacji - o co serdecznie proszę :)

 

proszę również o wskazanie ilości i możliwości wpuszczonych rybek do takiego 60 l akwarium - najbardziej chciałabym rybki małe - neonki, mieczyki (nie pamiętam jak się nazywają te malutkie pomarańczowe rybki oraz te w paseczki  - są na zdjęciu nr 1) - czy to dobry mix? 

 

z góry bardzo dziękuję.

 

pozdrawiam serdecznie,

marta

 

 

Witaj. Na forum wymagana jest dbałość o pisownię, zaczynaj zdania z wielkiej litery.

Obsadę dobiera się nie tylko pod litraż/wymiary zbiornika, ale też biorąc pod uwagę parametry wody. Poszczególne gatunki mają indywidualne wymagania.

Dział poświęcony dyskusjom na temat wyboru obsad: http://forum.superakwarium.pl/forum/27-obsady-zbiornik%C3%B3w/

Encyklopedia ryb: http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/

/ Luna

post-22550-0-57086200-1425459352_thumb.jpg

post-22550-0-43229000-1425459354_thumb.jpg

post-22550-0-35401000-1425459355_thumb.jpg

post-22550-0-44023600-1425459356_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem piękny wywód ale coś się wy.........ło i k..... wszystko zniknęło więc k..... muszę od początku. Postaram się w skrócie.

 

1. Jeśli kiedyś miałaś akwarium i teraz znowu chcesz - to witaj w klubie - prawdziwe hobby jest na całe życie. KUPUJ!!!! najwyżej pożałujesz - ale i tak to będzie lepsze niż, żałowanie że nie kupiłaś.

 

2. Poczytaj - najlepiej stare książki z lat 70 80 i może 90. Ja ostatnio kupiłem książkę współczesną typy "akwarium dla żółtodziobów" i byłem załamany zawartością merytoryczną. Wiadomo świat poszedł do przodu - ale akwarium to tak samo jak 50 lat temu - zbiornik woda rośliny ryby, oświetlenie grzałka i filtr - i obecnie możesz kupić dużo lepsze filtry no i grzałki - ale pozostałe porady które, są w starych książkach są nadal aktualne.

 

3. Zbiornik - nie chcesz dużo pracy ??? kup duże akwarium - im większe tym mniej pracy (zakładanie bardziej pracochłonne ale tylko trochę) - obecnie chcesz kupić 60 daj się przekodnać do 90 - 120 :) nie pożałujesz.

Swoją drogą dobrze że nie chcesz kupić 30 bo byśmy musieli Ciebie do tej 60 przekonywać. Ty na starcie jesteś na poziomie takim, że do w miarę rozsądnego jest już nie daleko.

 

4. Glony - czyszcząc poprzednie akwarium tylko pozbywałaś się skutków - jeśli przyczyna była nadal - czyszczenie nic nie dawało.

 

Jeśli weźmiesz jedno z tych akwariów z twoich zdjęć i zaistnieją w nim warunki do rozwojów glonów - to po 3 tygodniach jest zielone - jeśli weźmiesz zielone akwarium i poprawisz w nimi warunki po 2-3 miesiącach będzie wyglądało jak to ze zdjęcia.

 

Welonki ????? co by tu napisać, żeby kogoś nie urazić ??? powiem tyle zawsze mi się kojarzyły z syfem.

 

5. nie kupuj drobnego piasku do akwarium.

 

6. kup więcej roślin - one będą się żywić tym co twoje rybki nabrudzą. - akwarium będzie ładniejsze.

 

7. kup dobry filtr - dobry filtr czyści lepiej niż ten gorszy. - nie myśl że im filtr czystrzy tym lepiej - na filtrze - nawet takim gąbkowym tworzy się flora bakteryjna, dzięki której woda jest czysta. Filtr czyść w wodzie z akwarium (odlej trochę do wiaderka) - nigdy pod kranem z chlorowaną wodą - bo ona zabija te bakterie.

 

8. równowaga - jeśli chodzi o ilość ryb - nie przerybiaj akwarium, nie ma to jak 30 litrów 40 ryb w tym 5 welonków. Ja w 100 litrach nie trzymał bym więcej niż 20 rybek - bez welonków oczywiście.

 

To na razie tyle - mam nadzieję, że chodź trochę pomogłem - szkoda że mój poprzedni tekst się....... bo było tego więcej i byłem dużo mniej zdnerwowany jak to pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisałem piękny wywód ale coś się wy.........ło i k..... wszystko zniknęło więc k..... muszę od początku. Postaram się w skrócie.

Wybacz ale strasznie agresywnie nastawia mnie sam początek posta do Twojej osoby. Po co te kropki? Po co w ogóle te epitety w domyśle?

 

 

 

Zbiornik - nie chcesz dużo pracy ??? kup duże akwarium - im większe tym mniej pracy (zakładanie bardziej pracochłonne ale tylko trochę) - obecnie chcesz kupić 60 daj się przekodnać do 90 - 120

Tu się nie zgodzę. Jeśli koleżanka będzie zakładała klasyczne akwarium to przy większym akwa czeka ją jednak więcej pracy (większe akwa = więcej wody do podmian). Nie mówię, że tej pracy będzie dużo więcej ale jednak będzie. Byćmoże miałeś na myśli to, że większe akwa łatwiej utrzymać?! Łatwiej utrzymać w nim biologię i stabilne parametry ale sprzątać trzeba i tak i tak :)

Jeśli mowa o LT to tak jak pewnie autorka posta czytała. Wymaga to sporej ilości roślin na start. Muszę przyznać, że akwaria LT są naprawdę urokliwe i mają to coś w postaci dużej ilości zieleni :) Zastanów się martini1988 :)

 

 

 

Welonki ????? co by tu napisać, żeby kogoś nie urazić ??? powiem tyle zawsze mi się kojarzyły z syfem.

Tu się zgodzę. Welony potrzebują dużego akwa bo to spore ryby i sporo brudzą. Min 200l + porządna filtracja.

 

 

 

nie kupuj drobnego piasku do akwarium.

Dlaczego odradzasz? Rozwiń myśl.

Piasek daje większe możliwości co do obsady. Ryby denne jak i pielęgniczki wymagają piasku na dnie! I wygląda naturalnie :)

 

 

 

kup dobry filtr - dobry filtr czyści lepiej niż ten gorszy

Dobry czyści lepiej niż gorszy :) Cała prawda i tylko prawda :) Nic dodać nic ująć :)

Kolega ma rację. Filtr to serce akwarium i nie warto na nim oszczędzać.

 

proszę również o wskazanie ilości i możliwości wpuszczonych rybek do takiego 60 l akwarium - najbardziej chciałabym rybki małe - neonki, mieczyki (nie pamiętam jak się nazywają te malutkie pomarańczowe rybki oraz te w paseczki - są na zdjęciu nr 1) - czy to dobry mix?

Obsadę dobiera się pod parametry jakie masz/jesteś w stanie zapewnić w swoim zbiorniku :)

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dziękuję za odpowiedzi :) 

 

co do filtra - jaki Waszym zdaniem jest ten dobry albo nawet najlepszy filtr do takiego 60 l akwarium ???

(pozostanę jednak przy pomyśle 60 l, przynajmniej na razie) - tak jak pisałam miałam 100l i sobie nie radziłam - być może nie przez wielkość ale z niewiedzy ale jednak jak nie wyjdzie mi z 60 l to latwiej będzie mi się poddać - chociaż tego bym nie chciała :) 

 

Generalnie byłabym wdzięczna za wskazanie listy roślinek które sprawdzą się w takim akwarium 60 l i listy ze wskazaniem ilosci rybek które będą się czuły dobrze w takim a nie innym środowisku zapewnionym przez roślinki?

 

wiem, że mogę o tym czytać czytać ale nie ma to jak jasna informacja od doświadczonych "akwarystów"  ale jednak żadne opracowanie nie wskaże mi tak naprawdę ile czego powinno być, żeby parametry były dobre :)

 

Proszę pomóżcie  :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale strasznie agresywnie nastawia mnie sam początek posta do Twojej osoby. Po co te kropki? Po co w ogóle te epitety w domyśle?

 

Ojjjjj bo bardzo się zdenerwowałem - pomyśl, piszesz bo chcesz pomóc - starasz się, i widzisz że to co napisałeś jest dobre - poświęcasz na prawdę sporo czasu i nagle takie booom (czytaj: "...!!!") i nie ma nic - to co napisałem później to było takie na kolanie - nie jestem zadowolony z tego - bo porównuję to do myśli które miałem wcześniej - dużo lepsze. no ale trudno.

 

Sorry za te epitety ALE JA NIE MAM AKWARIUM W DOMU!!!! nie mam jak się wyluzować - ale to, że nie mam nie znaczy że nie będę miał. Dlatego też jestem na tym forum. Ten post jest moim drugim, pierwszy ten z epitetami był pierwszy - napisany tuż po założeniu konta. :)

 

 

 

Łatwiej utrzymać w nim biologię i stabilne parametry ale sprzątać trzeba i tak i tak :)

 

Dokładnie to miałem na myśli - stabilniejsze parametry to mniejszy syf w akwarium więc tego sprzątania jest mniej. Poza tym im akwarium większe tym lepsze - ładniejsze ..... Prawda?????

 

 

 

Dlaczego odradzasz? Rozwiń myśl.

 

Piasek odradzam ze względu na rośliny - chodzi mi o  bardzo drobny piasek - w sumie najładniejszy i najbardziej efektowny, ale łatwiej w nim o procesy gnilne.

 

 

 

co do filtra - jaki Waszym zdaniem jest ten dobry albo nawet najlepszy filtr do takiego 60 l akwarium ???

 

W sumie to jak kupisz ten zestaw Aquel Leddy 60 (kup większy :P ) to tam będzie filtr!! czy dobry - nie wiem. Jaki Ci doradzić ??? nie wiem!!!!! ALE

 

Jest pewna zależność - im droższy filrt tym lepszy - wiadomo, że wydawanie 700 złotych na filr który jest przeznaczony do zbiorników 500l do akwarium 60 litrowego (kup większe :)) nie ma sensu - ale kupienie najlepszego filtra do akwarium 60l (kup większe!!!) ma sens. Niech będzie coś więcej niż tylko gąbka, niech będą jakieś 2-3 "warstwy".

 

 

 

tak jak pisałam miałam 100l i sobie nie radziłam - być może nie przez wielkość ale z niewiedzy ale jednak jak nie wyjdzie mi z 60 l to latwiej będzie mi się poddać - chociaż tego bym nie chciała :)

 

Kochanie kup większe a się nie poddasz!!! U ciebie jest tak, że przed założeniem szukasz informacji - to mi się podoba - uwież mi, że najgorsze co może być to kupienie rybek roślinek przywiezienie do domu a następnie "mamo popilnuj mi rybek skoczę po akwarium" to jest 99% przyczyn niepowodzeń. U Ciebie zachowana jest odpowiednia kolejność.

 

 

 

Generalnie byłabym wdzięczna za wskazanie listy roślinek które sprawdzą się w takim akwarium 60 l i listy ze wskazaniem ilosci rybek które będą się czuły dobrze w takim a nie innym środowisku zapewnionym przez roślinki?

 

Rybko - to ma być Twoje akwarium - i to Ty masz wiedzieć co się Tobie podoba - wybierz się do sklepu zoologicznego - poglądaj rybki i wybierz takie jakie się Tobie podobają następnie sprawdź czy ich wymagania są zbliżone - dobierz do tego roślinki które Ci się podobają i mają w miarę podobne upodobania i bingo!!!! mamy to!

 

 

 

wiem, że mogę o tym czytać czytać ale nie ma to jak jasna informacja od doświadczonych "akwarystów" ale jednak żadne opracowanie nie wskaże mi tak naprawdę ile czego powinno być, żeby parametry były dobre :)

 

Tak jak napisałem - najgosze jest najpierw założyć akwarium a potem jak wystąpią problemy szukać informacji gdy jest już za późno. POLECAM

Moje akwarium H. Frey

 

do kupienia na allegro za 4 złote!!! Tam jest wszystko - nie wymagam że będziesz sama chodować rozwielitki po lekturze tego porodnika - no chyba że sam będziesz chciała :P ale będziesz miała na prawdę obszerną podstawową wiedzę.

 

Napisz na priwie swój adres podeślę Ci książkę, też taką ze "starej szkoły" mam 2 takie same - więc chętnie Ci odstąpię.

 

Co do nieszczęsnych parametrów - dobry filtr rośliny i nie za dużo rybek i będzie ok! uwierz mi!!!

 

Pozdrawiam.

 

To jest forum publiczne nie piaskownica, więc na przyszłość radzę powstrzymać emocje. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ojjjjj bo bardzo się zdenerwowałem - pomyśl, piszesz bo chcesz pomóc - starasz się, i widzisz że to co napisałeś jest dobre - poświęcasz na prawdę sporo czasu i nagle takie booom

Liche usprawiedliwienie no ale luzik :) My tu nie o tym w sumie.

 

 

 

Dokładnie to miałem na myśli - stabilniejsze parametry to mniejszy syf w akwarium więc tego sprzątania jest mniej.

Co ma syf do parametrów wody?

 

 

Poza tym im akwarium większe tym lepsze - ładniejsze ..... Prawda?????

Niekoniecznie. Spotkałem akwa po 1000l, w których nie było nic ciekawego. Są też takie po 30l bardzo ładnie urządzone. Gabaryty nie mają tu znacznia.

 

 

W sumie to jak kupisz ten zestaw Aquel Leddy 60 (kup większy ) to tam będzie filtr!! czy dobry - nie wiem. Jaki Ci doradzić ??? nie wiem!!!!! ALE

FIltr z zestawu będzie za słaby. Z tego co wiem to w takim zestawie będzie FAN-1.

Polecałbym jakiś mały kubełek (minikani 120 lub coś podobnego) jeśli oczywiście fundusze na to pozwalają.

 

 

Jest pewna zależność - im droższy filrt tym lepszy - wiadomo, że wydawanie 700 złotych na filr który jest przeznaczony do zbiorników 500l do akwarium 60 litrowego (kup większe ) nie ma sensu - ale kupienie najlepszego filtra do akwarium 60l (kup większe!!!) ma sens. Niech będzie coś więcej niż tylko gąbka, niech będą jakieś 2-3 "warstwy".

Powiem Ci kolego, że te porady są tak konkretne, że ja bym nie wiedział co zrobić :) Droższe jest lepsze, a tańsze jest gorsze - trafne stwierdzenia ;)

 

 

Piasek odradzam ze względu na rośliny - chodzi mi o bardzo drobny piasek - w sumie najładniejszy i najbardziej efektowny, ale łatwiej w nim o procesy gnilne.

Nie zgodzę sie z tym. Bardzo wielu akwarystów z tego forum (i z innych pewnie też) z powodzeniem stosuje piasek jako podłoże. Pod piasek daje się oczywiście jakieś pałeczki nawozowe/kulki giliniano torfowe lub coś takiego aby rośliny miały "papu" od korzeni i wszystko rośnie bez problemów :) Sam stosowałem najdrobniejszy piasek i miałem dzicz w 30l akwa :) (link do mojego akwa w podpisie). Daj piasek, a będzie naturalnie i praktycznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłby mieć w akwarium 60l lub 100l jedną rybę? 

....

Co z odpowiedzią na moje pytanie????

Wydaje mi się, że sprinterr nie bardzo wie co napisał i dlaczego mu to pytanie zadajesz. Jednak żeby nie wprowadzać autora w błąd - ryby zawsze dobiera się pod względem wymagań parametrów wody i litrażu, a nawet rodzaju podłoża. Są ryby, które wymagają odpowiednio dużo przestrzeni do pływania i mogą być przy tym samotnikami, więc oczywiście, że można mieć jedną rybę w 60 lub 100-litrowym akwarium. Są też takie, które nawet w pojedynkę w takich akwariach nie powinny mieszkać ze względu na swoje wymagania. 

 

A więc nie powinniśmy patrzeć ogółem, że taki litraż to tyle rybek, że na to 100 litrów to najlepiej 20 rybek itd. Dobranie ryb to przede wszystkim wymagania ryb i ich charakter. Autor mógłby wręcz zrozumieć, że może wpuścić do 100-litrowego zbiornika 20 Skalarów lub Welonów, co jest dla ryb mocno krzywdzące. 

 

Pomagając początkującym lepiej wypowiadać się dostatecznie jasno, bo łatwo wprowadzić w błąd.

 

 

Odnosząc się do meritum sprawy wybrałbym takie rozwiązanie: 

- akwarium używane z OLX gdzieś w okolicy. Celowałbym w długość 80cm, a więc 112 lub 128 litrów. W sklepie cena nie powinna przekroczyć 100zł

- oświetlenie - belka 2x20W, na allegro 140zł, również można poszukać używanej ( http://olx.pl/oferta/belka-oswietleiowa-do-akwarium-atman-80cm-CID103-ID8YbG1.html#2ba894e53epierwsze z brzegu, długo nie szukałem, nie wiem czy aktualne, ale da się kupić coś zadowalającego i zaoszczędzić)

- filtr kaskadowy lub kubełkowy

- jako podłoże zwykły piasek z atestem i kulki gliniano-torfowe pod rośliny

 

Cenowo jest na pewno drożej, ale mając trochę cierpliwości można sporo zaoszczędzić szukając używek w dobrym stanie. Lepiej zrobić raz a porządnie niż później żałować. 

 

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że kupiłem akwarium 54-litrowe z pokrywą. Teraz żałuję, że nie kupiłem większego. Większe akwarium to bardziej stabilne parametry wody i większe możliwości dobrania obsady, z której będzie się zadowolonym. W międzyczasie modyfikowałem oświetlenie, co pochłonęło mnie grubo ponad 100zł (w mniejszych lub większych ratach) i zdałem sobie sprawę, że w tej cenie mogłem mieć belkę oświetleniową i brak jakichkolwiek problemów. Przez to, że mam pokrywę nie mogę założyć filtra kaskadowego i męczę się z dwoma filtrami wewnętrznymi w środku akwarium, co nie wygląda zbyt estetycznie i zabiera miejsce w akwarium. Każda oszczędność i nieprzemyślana decyzja ciągną się dalej i dalej. 

 

Jeśli chcesz zostać przy mniejszym litrażu - celuj w 60x30x35 czyli 63 litry (5cm wyższe od 54). Ja tego nie zrobiłem i również żałuję. 4cm zabrało podłoże, 3cm zabrała pokrywa i pozostała śmieszna wysokość "właściwa" 23cm. Wizualnie bardzo kiepsko.

Edytowane przez mrkojiro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jako podłoże zwykły piasek z atestem

Ten piasek polecam przebadać testami na wodzie RO bo ja dwa razy z rzędu u dwóch firm trafiłem taki który podnosi mi ph i twardości. Czytałem sporo opinii, że jest ok a po teście sie mocno zdziwiłem. ph z 6.0 na 7.5 skoczyło. Piasek do piaskownic z atestem ok ale jednak najpierw przetestować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten piasek polecam przebadać testami na wodzie RO bo ja dwa razy z rzędu u dwóch firm trafiłem taki który podnosi mi ph i twardości. Czytałem sporo opinii, że jest ok a po teście sie mocno zdziwiłem. ph z 6.0 na 7.5 skoczyło. Piasek do piaskownic z atestem ok ale jednak najpierw przetestować :)

To prawda, powinienem o tym wspomnieć. Niby piach to piach, a jednak zdarza się, że zatwardza wodę. Najłatwiej chyba sprawdzić octem czy nie zawiera niechcianych przez nas związków. Ale to chyba z każdym podłożem tak jest, że lepiej przetestować przed wsypaniem do akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

 

powracając do mojego "problemu", spójrzie proszę czy piniższa konfiguraja i sprzęt będzie "działać" ? czy coś pomnęłam? o czym powinnam jeszcze pamiętać/kupić? czy wybrałam dobry filtry - jak tak to które z nich jest lepszy , czy liczba i gatunki rybek oraz roślinek są ok - proszę o wszelkie uwagi i komentarze, za które z góry bardzo dziękuję...

 

 

1.       Akwarium Optiwhite proste 60x30x35 63l/6mm

http://www.clarias.pl/akwarium-optiwhite-proste-60x30x35-63l6mm-p-4654.html

 

2.       Oświetlenie ledowe Aquael LEDDY TUBE 6W 6500k - do 50tyś. godzin pracy

http://www.clarias.pl/aquael-leddy-tube-6w-6500k-do-50tys-godzin-pracy-p-5982.html

 

3.       Pokrywa 60X30cm LEDDY TUBE 6W - Aqua4Start Aquaszut

http://www.clarias.pl/pokrywa-60x30cm-leddy-tube-6w-aqua4start-aquaszut-p-199.html

 

4.       Filtr :

 

Filtr wewnętrzny Aquael Fan Mini Plus - do 30-60l - 260l/h

http://www.clarias.pl/filtr-wewnetrzny-aquael-fan-mini-plus-do-30-60l-260lh-p-111.html

 

albo

 

Filtr Turbo 500 Aquael - POTRÓJNA FILTRACJA - DO AKWARIUM do 150L

http://www.clarias.pl/filtr-turbo-500-aquael-potrojna-filtracja-do-akwarium-do-150l-p-772.html

 

5.       Grzałka

GRZAŁKA z termostatem AquaT 75W, 40-80L

http://www.clarias.pl/grzalka-z-termostatem-aquat-75w-40-80l-p-4939.html

 

6.       Podłoże

 

BIEL:

1.       Piasek –EBI Piasek super biały 5kg - piasek do akwarium

http://www.clarias.pl/ebi-piasek-super-bialy-5kg-piasek-do-akwarium-p-6534.html

albo

JBL SANSIBAR WHITE 5kg - Bardzo drobne podłoże, 0,1-0,4mm

http://www.clarias.pl/jbl-sansibar-white-5kg-bardzo-drobne-podloze-0-1-0-4mm-p-7183.html

 

CZERWIEŃ

2. ICHTHYO TROPIC GRUNT BIOAKTYWNY 1-4mm 3l worek O18.06.14

http://www.clarias.pl/ichthyo-tropic-grunt-bioaktywny-1-4mm-3l-worek-o180614-p-6208.html

albo

JBL MANADO 1,5L SPECJALISTYCZNE PODŁOŻE DO AKWARIUM 10L

http://www.clarias.pl/jbl-manado-1-5l-specjalistyczne-podloze-do-akwarium-10l-p-482.html

 

RIVER:

  1. JBL SANSIBAR RIVER 5kg - Drobne podłoże, 0,4-1,4mm      

http://www.clarias.pl/jbl-sansibar-river-5kg-drobne-podloze-0-4-1-4mm-p-7186.html

 

7.   Rośliny   

 

1. Roślina IN VITRO - Pogostemon helferi MAŁY KUBEK

 

http://www.clarias.pl/roslina-in-vitro-pogostemon-helferi-maly-kubek-p-6961.html

 

2. Roślina IN VITRO - Hygrophila corymbosa stricta DUŻY KUBEK

http://www.clarias.pl/roslina-in-vitro-hygrophila-corymbosa-stricta-duzy-kubek-p-4466.html

 

3. Roślina IN VITRO - Pogostemon erectus DUŻY KUBEK

http://www.clarias.pl/roslina-in-vitro-pogostemon-erectus-duzy-kubek-p-4963.html

 

4. Mech Mini Pelia - Riccardia Graeffei (koszyk) - Roślina akwariowa

http://www.clarias.pl/mech-mini-pelia-riccardia-graeffei-koszyk-roslina-akwariowa-p-7267.html

 

5. Roślina IN VITRO - Lobelia sp. MINI DUŻY KUBEK

http://www.clarias.pl/roslina-in-vitro-lobelia-sp-mini-duzy-kubek-p-6509.html

 

6. Roślina IN VITRO - Eleocharis acicularis DUŻY KUBEK

http://www.clarias.pl/roslina-in-vitro-eleocharis-acicularis-duzy-kubek-p-4461.html

 

8. OZDOBY

 

1. Korzeń

2. Skały MEYER CZERWONY JASPIS KAMIEŃ                                  

 

9RYBKI

 

1. Mieczyk Hellera – 5 sztuk

2. Neon czerwony – 5 sztut

3. Tęczanka Boesemana – 5 sztuk

4. Brzanka sumatrzańska – 5 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna z powyższych ryb nie nadaję się do akwarium 60cm. Poczytaj jakie mają wymagania ryby, które Cię interesują, a nie, bierzesz takie które Ci się podobają... Najlepiej na forumowej encyklopedii (nie w serwisie superakwarium) lub na SeriouslyFish.com.

O roślinach też poczytaj, bo możesz sobie nie dać z nimi rady. Tym abrdziej przy takim słabym świetle. 

 

Jak masz nie daleko jakiś budowlany to tam kup piach, wyjdzie dużo taniej. 

Jakieś dwukolorowe podłoża wyglądają brzydko (tutaj kwestia gustu) i nienaturalnie, w Akwarystyce powinniśmy kierować się dobrem ryb i próbować odwzorowywać ich naturalne środowisko, w naturze nie ma jakiś sztucznych barwionych żwirków. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czy rybki wymienione na poniższej stronie nadają sie do takiego akwarium w ilości 4 gatunki po 5 sztuk :

 

http://rybyakwariowe.eu/male-akwarium/page/2/

 

Na co w takim razie zwrócić uwagę przy doborze roślin - nie dam sobie rady bo są wymagają one nawożenia / przycinania czy o co chodzi ?

 

Pozdrawiam,

Marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na forumowej encyklopedii (nie w serwisie superakwarium) lub na SeriouslyFish.com.

 

Polskich stron używaj TYLKO do skopiowania łacińskiej nazwy. 

 

Na takie akwarium przyjmuje się ławicę (ok 12szt) + parka/harem mniejszych większych ryb i coś na dno jeśli jest piach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jakie masz lub będziesz miała parametry wody. Bez tego nie dobierzemy odpowiedniej obsady. Wystartuj z akwa, poczekaj aż dojrzeje a później coś dobierzemy :) W dziale z roślinami na forum jest lista roślin cieniolubnych. Wybierając spośród nich raczej nie natrafisz na problematyczne gatunki :)

 

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy odpowiadają na temat obsady, a ja odniosę się do poprzedniego zapytania w punktach 1-9. Nie będę cytował całości ze względu na duży format wątku.

 

 

1. Akwarium Optiwhite proste 60x30x35 63l/6mm

 

2. Oświetlenie ledowe Aquael LEDDY TUBE 6W 6500k - do 50tyś. godzin pracy

 

3. Pokrywa 60X30cm LEDDY TUBE 6W - Aqua4Start Aquaszut

 

4. Filtr 

 

5. Grzałka

 

6. Podłoże

 

7. Rośliny   

 

8. OZDOBY                        

 

9RYBKI

 

1. Jeśli nie szkoda Ci pieniędzy na akwarium Opti, to proszę bardzo. Jeśli jednak zamierzasz kupić takie akwarium, a oszczędzać na filtrze czy grzałce, to jest to mocno nietrafiony pomysł. Nie jestem pewien czy zauważysz jakąś ogromną różnicę pomiędzy zwykłym akwarium, a opti. Wydaje mi się, że różnica ta uwidacznia się przy mocnym oświetleniu dopiero. 

 

2. i 3. Nie wiem jak sprawuje się konkretnie to oświetlenie ledowe w podanym litrażu. Pewnym jest natomiast, że chcesz wydać ponad 100zł na pokrywę + oświetlenie, za co możesz mieć belkę oświetleniową 2x15W (130zł na allegro). Odsłonięte akwarium da Ci możliwość zamontowania filtra kaskadowego, który nie zajmie Ci miejsca w akwarium. Ja żałuję, że kupiłem akwarium z pokrywą. Ty nie musisz. Lepiej uczyć się na błędach cudzych niż na swoich. Chyba, że koniecznie chcesz mieć akwarium zasłonięte i tylko takie Ci się podoba, to kup z pokrywą.

 

4. Filtr. Najlepiej kubełkowy. Rozwiązanie najdroższe, ale filtr to serce akwarium. Przy zasłoniętym akwarium kaskady nie zamontujesz (co byłoby rozwiązaniem tańszym i skutecznym), a montaż filtra wewnętrznego zajmie sporo miejsca i nie będzie wyglądać zbyt pięknie.

 

5. Grzałkę kup markową. Najlepiej Eheim Jager, lub chociaż Aquael jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy. Tańsze, chińskie grzałki lubią się psuć, nie trzymać zadanej temperatury. Lepiej kupić dobrą grzałkę i zapomnieć o jej istnieniu.

 

6. O podłożu wszystko zostało powiedziane. Piach. Popatrz na galerie użytkowników. Przeważa piasek i wygląda to najlepiej, najbardziej naturalnie i jest przy tym najlepszym rozwiązaniem dla ryb.

 

7. Co do roślin, to nigdy InVitro nie miałem. Nie wiem jak się przyjmują. Kupowałem natomiast rośliny w sklepie i stwierdzam, że są tam hodowane na ilość i duża ich część nie chce się w akwarium przyjąć (inne warunki). Najlepiej rośliny kupić od innego akwarysty prywatnie (olx, allegro), z wycinki. Chyba, że ktoś miał styczność z roślinami InVitro to niech się wypowie.

 

8. Ozdoby ok. Ważne, że naturalne. 

 

9. O rybkach też już zostało powiedziane. Kup testy wody (PH, GH, KH) i dopiero wtedy można dobrać obsadę. Możesz ewentualnie poszukać na stronie wodociągów jakie parametry ma woda. Oczywiście nie zwalnia to z kupna testów, ale można wówczas zrobić jakiś mały zarys obsady, myśleć w jakimś bardziej konkretnym kierunku. Tak czy inaczej rybki to ostatni element układanki i będą mogły zamieszkać w nowym domu dopiero 3 tygodnie po zalaniu zbiornika. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuje za wszelkie uwagi.

 

 

Mam watpliwości apropo filtra - co to znaczy filtr kubełkowy ? Jaki model proponujecie do tego typu i wielkości akwarium?

 

Oświetlenie ledowe - warto / lepsze/ gorsze niż świetlówki ? Prośba o wypowiedzenie sie kogoś kto ma ledowe ?

 

Co do obsady ok - kupie testy i mam nadzieje ze wtedy mi pomożecie :-) pH gh kh to wszystkie o których powinnam pamietać ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam watpliwości apropo filtra - co to znaczy filtr kubełkowy ? Jaki model proponujecie do tego typu i wielkości akwarium?

Sam mam akwa 54l, a w  nim kubełek aquaela minikani 120. Sprawuje się bardzo dobrze (chodzi na ok 70-80% mocy). Plusem kubełków jest czyszczenie ich :) Odbywa się raz na pół roku albo i raz na rok :)

 

 

Oświetlenie ledowe - warto / lepsze/ gorsze niż świetlówki ? Prośba o wypowiedzenie sie kogoś kto ma ledowe ?

Posiadam również w 54l oświetlenie ledowe. W standardzie było tylko 6W ledów co niestety po przetestowaniu na roślinach było stanowczo za mało. Dołożyłem do tego dodatkowe oświetlenie diversa 7,2W i roślinki (cryptocoryne wendetti brown, microsorium thin leaf, nurzaniec azjatycki, annubias nana) radzą sobie dobrze. Wyglądają i rosną zdrowo. Wiadomo, że przy takiej ilości światła nie doświadczy się bardzo szybkiego wzrostu ale mi na tym nie zależy. Ważne by rosło :)

 

 

Co do obsady ok - kupie testy i mam nadzieje ze wtedy mi pomożecie pH gh kh to wszystkie o których powinnam pamietać ?

Do tego zestawu na "start" przydałyby się jeszcze no2 i no3. Bardzo przydatne testy przy dojrzewaniu zbiornika jak i przy ewentualnych problemach, chorobach. :)http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-doświadczenia-i-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...