Skocz do zawartości

Pierwsze podejście do akwarystyki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej będę robił pierwsze podejście do akwarystyki, podstawowe tematy przeczytałem co nie co wiem, ale wiadomo, że jak każdy chce mieć maksimum wiedzy przed początkiem stąd kilka pytań

 

Akwarium z pokrywą kupić gotowe w sklepie typu kakadu itd? Byłem dziś się dopytać mają straszliwe ceny około 500 zł za 120l

Kupić używane Akwarium na tablicy np?

Pójść do szklarza zrobić na zamówienie takowe akwarium, samemu przygotować oświetlenie.

Kolejnym pytaniem będę chciał mieć roślinki w moim akwarium, coś tutaj doczytałem się o tych CO2 całych i czy jest to obowiązkowe, można tego uniknąć albo jakoś zastąpić, bądź czy roślinka będzie sobie żyła bez tego. 

Filtry, grzałka itd. Z tym dam sobie radę 

Kwestia stylu marzy mi się akwarium w bardzo jasnej kolorystyce tak aby wydawało się, że woda jest czysta i klarowna wchodząca w niebieski kolor 

Co do Rozrabiaków które będą się poruszać

4 labidochromis ceruleus i 4 melanochromis johanii do tego Glyptoperichthys gibbiceps

 

Ewentualnie co proponujecie jeszcze dodać za fajne rybki, zależy mi na kolorowych cieszących oko rybkach :)

Jakie proponujecie roślinki?

Co do podłoża myślę, że z obi użyje po prostu jakiegoś bardzo jasnego piasku bądź kupie w sklepie zoologicznym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie co do gotowych zestawów to -> w 9/10 przypadków są one składane w idei LT - mało światła, mało nawozów, mały wzrost wszystkiego... a cena to tak jak napisałeś...
Ja bym kupił sam zbiornik (w sklepach różnią się cenami, u mnie w jednym sklepie 120l to 150zł a w innym - bardziej w centrum - 300zł.). Jako pokrywę to tafla szkła od szklarza (trzeba utrzymywać w czystości) i lampę sobie dobierzesz (ok 50w na 120l pozwoli na normalny wzrost roślin bez używania techniki CO2 - wystarczy sam węgiel w płynie). Ja bym tak poszedł.
Co do pokrywy to są też sklepy robiące pokrywy pod zamówienie w fajnych cenach, ty wybierasz jakie światło - taniej niż gotowce.(do mojego przyszłego 240l kosztuje 250zł).

 

Nawożenie będzie potrzebne (najlepiej osobno fosforany, azotany(tych raczej się nie używa często), potas, żelazo, pierwiastki śladowe...) no i coś pod piasek (polecam kulki GT lub ferrosticks firmy Azoo, ale są nawet tabletki nawozowe - zależy od sklepu).

Wodę można traktować solami akwariowymi przy podmiankach (są właśnie niebieskie oraz ciemniejsze) ale nie mam z tym doświadczenia - ja robię w zbiornikach herbatę:P Glonów nie muszę oglądać.

 

Klarowność wody to zadanie mediów filtracyjnych (np włóknika lub wata perłowa).
Tyle mogę teraz powiedzieć bo do pracy lecę ale pamiętajmy, że każdy podpowie coś trochę innego i nie ma jednego sposobu na prowadzenie takiego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to wielkość zbiornika. Jeżeli jest poniżej 2 metrów długości to już na samym początku odpada Gibbiceps. Ta ryba osiąga duże rozmiary. Poza tym reszta ryb to pyszczaki. Te ryby potrzebują zasadowej wody i nie da się ich połączyć z innymi. W malawi raczej niewiele roślinności. Jak chcesz akwarium zarośnięte roślinnością, to nie ten kierunek doboru ryb. Sprawdź jaką masz wodę, potem poszukaj ryb, które w wodzie o takich parametrach czują się najlepiej. Możesz też wybrać sobie ryby i do nich dostosowywać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj też o podłożu, bo jak chcesz taniej to ziemi zwykła ogrodowa i na to piasek lub drobny żwirek 1-3mm poczytaj zainteresujesz się, podłoże jest bardzo istotne.

Co do akwarium to poszukaj używanych za te 500zł będziesz miał akwarium z szafką i cały osprzęt w cenie, filtra szukaj raczej kubełkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woad w żadnym wypadku nie masz racji :)

 

Piasek piasek i tylko piasek :) 

 

Ledowe oświetlenie zrobie sobie sam, jestem elektrykiem :), tak samo jak dziś zrobiłem za 200 zł 60l akwa do tego musze tylko jeszcze oświetlenie i jest super :) Filtr jednak wole kaskadowy aby nie zajmował miejsca w akwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...