Jump to content

Stare akwarium na ziemi ogrodowej


zaq
 Share

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Jestem w trakcie zmiany akwarium na większe, tzn. z 240L na 450L i chciałem zapytać o kilka rzeczy. Od początku. Tyle ile mogłem wypuściłem wody ze starego akwarium do wiader filtry w jednym pojemniku z rybami cały czas chodzą. Mam dylemat ze żwirem (część i tak już włożyłem do nowego zbiornika), tzn. w 240 pod żwir dawałem ziemię ogrodową i teraz nie wiem czy jak wypłukałem ten żwir to mogę go ponownie użyć w nowej 450? Czy muszę go wygotować, czy w ogóle nie nadaje się do ponownego użycia? Czy w ostateczności na włożony, wypłukany żwir nałożyć nowy ze sklepu, czy mogę zalewać wodą od razu? Czy "stare" filtry plus około 50L wody z 240 wystarczy aby od razu przełożyć ryby?

Zaznaczę, że akwarium 240 litrów chodziło 9 miesięcy.

Najbardziej zależy mi na tym żwirze, czy mogę go wkładać, czy nie - chciałbym żeby ktoś wypowiedział się na temat tego żwiru. Aha jeszcze jedno, jak wypłukałem żwir i włożyłem go do nowego akwarium to na spodzie żwir był wymieszany z gliną, która pozostała ze stosowanych kulek GT. Czy to będzie szkodzić rybkom, czy będzie brudzić wodę po zalaniu, czy po jakimś czasie woda się wyklaruje?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli przysypiesz stary żwir (nawet nie do końca wypłukany - pozostałości gilny i ziemii ogrodowej) nowym żwirem to nie będzie miało to wpływu na obsadę czy wodę. Jednak moim zdaniem tak duże akwarium powinno dojrzewać od nowa. Cykl azotowy będzie krótszy niż w akwa gdzie filtry i woda są zupełnie świeże jednak jeśli musisz wpuścić ryby do tego baniaka to musisz kontrolować no2 i no3.. Lepiej byłoby gdyby ryby znalazły dom na te 3 tygodnie gdzieś indziej. Największe złoże bakterii było w podłożu które wypłukałeś i tym zabiłeś bakterie.

Zamiast żwiru polecałbym dać piasek na dno (taki do piaskownic z markietu budowlanego z atestem) i pod niego kulki gt i będzie ładnie wszystko rosło, a  przy okazji nie ograniczysz sobie obsady (ryby kopiące i denne). :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nie, żwir odpada. Aranżację zachowam taką, jaka jest. Na żwirku postawię dwa korzenie podparte kamieniami scenery oraz piach oddzielę też tymi kamieniami. Na piachu postawię trzy mniejsze korzenie. Co do obsady to docelowo planuję neonki czerwone, około 6szt. skalarów, 3+5 pielęgnice kakadu, około 10szt kirysków i 4szt. mieczyków. Jak coś do poprawy do proszę o uwagi, postaram się do nich dostosować:). Jeżeli chodzi o piasek na całej powierzchni to proszę żebyście mnie nie namawiali, ponieważ tego nie zmienię, a z moich obserwacji wnioskuję, że kiryskom nie jest najgorzej jeżeli część podłoża jest ze żwiru, a część z piachu. Miałem tak w mniejszym akwarium i wszystko było OK.

Za wszystkie cenne rady i wskazówki z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jeżeli chodzi o piasek na całej powierzchni to proszę żebyście mnie nie namawiali, ponieważ tego nie zmienię, a z moich obserwacji wnioskuję, że kiryskom nie jest najgorzej jeżeli część podłoża jest ze żwiru, a część z piachu

Spoko masz racje plaża z piasku im wystarczy do tego aby przesiewały go przez skrzela :) Bardziej bym Cię namawiał na piasek ze względów estetycznych :) Moim zdaniem takie akwa wygląda naturalnie. Łączone podłoża mi osobiście nie leżą :)

Obsadę dobiera się pod parametry wody. Jakie masz u siebie? Tak czy inaczej mieczyki nie pasują do tej ekipy :)

Link to comment
Share on other sites

Aha, OK. Parametry wody na teraz nie pamiętam wszystkich, ale Ph 6,4-6,5; No2 0; reszty nie pamiętam. Wiem, że miałem problem z dość wysokim (ale dopuszczalnym o ile takie jest) No3.

 

Jest oddzielny temat dotyczący Obsady w akwarium. Zachęcam do założenia tam tematu, a nie pisaniu o niej w tym temacie ;) Krzysiek1702

Link to comment
Share on other sites

OK. Ale jak ktoś zapytał to chciałem tylko odpowiedzieć, m.in. dlatego że w założonych chyba dwóch tematach nikt nie udzielił odpowiedzi na moje pytania. A nie wierzę, że żaden z użytkowników tego forum nie ma wiedzy nt. zawarty w moich pytaniach. Tematyka nadal jest taka jak na początku, tzn. dotyczy żwirku, pod którym była ziemia ogrodowa i czy ten żwirek nadaje się do nowego akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Skoro i tak zamierzasz go użyć, to owszem, nadaje się. Trzeba go tylko wypłukać. Tylko trochę lepiej niż Ty to robisz.

 

jak wypłukałem żwir i włożyłem go do nowego akwarium to na spodzie żwir był wymieszany z gliną, która pozostała ze stosowanych kulek GT. Czy to będzie szkodzić rybkom, czy będzie brudzić wodę po zalaniu, czy po jakimś czasie woda się wyklaruje?
Z pewnością nie wypłukałeś tego żwiru. Wody Ci szkoda? Jeśli w ten sam sposób zamierzasz wypłukiwać ziemię to sobie daruj i od razu kup nowy.

Ja glinę z kulek wypłukałem z piachu, nie wiem jak można tego nie zrobić przy żwirze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...