Skocz do zawartości

Korzeń Sosny Bagiennej


Saru
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Do mojego akwarium ponad rok temu zakupiłem korzeń. Wszystko było dobrze, miałem małą przeprowadzkę akwarium było zlikwidowane na czas około 6 miesięcy i korzonek wysechł. Czas by wszystko odkurzyć, wkładam korzeń, żeby się moczył i oczywiście pływa. Myślę sobie, pięknie teraz mam 6 miesięcy czekania aż mi z powrotem zatonie. Znalazłem opinie na internecie, że wygotowanie go w wodzie z roztworem soli może ewentualnie przyśpieszyć proces, więc dziś godzinkę się pogotował.

Zdziwiłem się bo w domu zaczęło śmierdzieć drzewem iglastym a z korzenia wydobywała się prawdopodobnie żywica. Po wygotowaniu nadal pływał, ale już teraz pod wieczór choć nadal niestabilnie to już jednak tonie.

 

Oszukałem aukcje na której zakupiłem ten korzeń i okazało się, że to faktycznie drzewo iglaste. Sosna bagienna. Korzonek wyraźnie pachnie teraz żywicą. Na razie się moczy i akwarium nie startuje, ale martwię się czy będę mógł go wpuścić do akwarium bez obaw o życie krewetek. Czy powinienem jeszcze w pewien sposób go preparować?

 

Tutaj przykładowa aukcja osoby od której kupowałem korzonek:

http://allegro.pl/korzen-do-akwarium-zestaw-3emz-gurami-1-natura-i5061114341.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie brałem korzenie sosny bagiennej z tego samego źródła. Facet zna się na preparowaniu korzeni. Przez 5 lat w zbiornikach nie miałem żadnego problemu, a korzenie były nawet z crystalami. Niepotrzebnie go tylko gotowałeś, bo tylko żeś rozpuścił żywicę, w normalnej temperaturze akwariowej żywica się nie rozpuszcza w wodzie i nie ma wpływu na życie w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzenie iglaste można wykorzystać w akwarystyce bez szkody, czytałem to forum od kilku miesięcy i odradzano kilka razy, nie rozumiem tego, miałem w akwarium korzenie zwykłej sosny przez kilka lat i o wiele lepiej wyglądały po latach niż lipowe, dębowe. olchowe i inne liściaste.

Masa tu stereotypów, pytanie czy pozwollicie mi z nimi walczyć?

Żywica drzew iglastych nie jest rozpuszczalna w wodzie, więc dlaczego może zaszkodzić w akwarium? Bardziej zaszkodzą drzewa liściaste, bo ich garbniki i czasem nawet substance trujące łatwiej wymieszają się z wodą.

BTW. i ja się śmieję? Śmieszne są niektóre rady. Każdy by się śmiał.

Edytowane przez weder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Masa tu stereotypów, pytanie czy pozwollicie mi z nimi walczyć?

 

Bardziej zaszkodzą drzewa liściaste, bo ich garbniki i czasem nawet substance trujące łatwiej wymieszają się z wodą.

 

Śmieszne są niektóre rady. Każdy by się śmiał.
Jeśli zamierzasz z nimi walczyć tworząc nowe i wypisując jakieś wyssane z palca mądrości, to dziękujemy, obejdzie się.

Twoje forum śmieje się z naszego forum, nasze z wzajemnością szydzi z Twojego. Proponuję układ, albo śmiejemy się wspólnie, albo każdy zabiera swoje łopatki i wraca do swojej piaskownicy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywica drzew iglastych nie jest rozpuszczalna w wodzie, więc dlaczego może zaszkodzić w akwarium? 

A no dlatego, że nigdy nie ma tak, że coś się w czymś nie rozpuszcza. Żywica jest po prostu słabo rozpuszczalna, ale zawiera fenole, które w wodzie rozpuszczają się trochę lepiej niż jej inny składnik - terpeny. Jak powszechnie wiadomo fenole są silnymi truciznami. Uwalnia się ich jednak na tyle mało, że przez okres roku, czy kilku lat nie powinny zaszkodzić. Nie wiem jak ma się sprawa ze świeżym drewnem iglastym, bo tamto aż ocieka żywicą.

 

 Bardziej zaszkodzą drzewa liściaste, bo ich garbniki i czasem nawet substance trujące łatwiej wymieszają się z wodą.

 

No widzę, że zapowiada się rewolucja :) A może jakieś źródło? Pomijając oczywiście ryby z tangi, malawi, nadmiar garbników przy niektórych rybach, to uważam to za kompletną bzdurę. Sam leczyłem mieczyka garbnikami, a do tej pory ma się świetnie, a jak wiadomo nie żyją one w wodach bogatych w garbniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żywica jest po prostu słabo rozpuszczalna, ale zawiera fenole, które w wodzie rozpuszczają się trochę lepiej niż jej inny składnik - terpeny

Substancje fenolowe znajdują się zarówno w drewnie iglastym jak i w drewnie liściastym. Najwięcej tych związków jest w kambium i korze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...