Jump to content

Brązowe brzegi liści


zajaclol
 Share

Recommended Posts

Witam. Na początek PARAMETRY AKWARIUM:

- 60x30x30 (63l) 

- Oświetlenie T8 15W oraz T5 24W "Juwel Day", włączone od 10-22 (12h)

- Zrestartowane w grudniu 2014

- Woda podmieniana co tydzień 30% czasem może troche więcej, kranówka

- Parametry wody test z 24.02.2015, kropelkowe JBL (testy zrobione przed podmianą wody):

Temp: 25-26*C

KH: 8

ph: 7.5-8

GH: 10

NO2: 0.15 mg/l

NO3: 40 mg/l

PO4: 0,8-0,9 mg/l

Fe: 0,06-0,07 (dolałem żelazo po teście i dziś tj 25.02 ponowiłem test na Fe co dało wynik: 0,2 mg/l)

CO2: z tabelki wychodzi bardzo małe koło 5 mg/l

- Niecałe 2 tyg temu zakończyłem walkę z ospą ze średnim skutkiem, stosowałem podwyższenie temp do 29*C oraz Ichtio tropicala. Ryby wyzdrowiały ale bakterie ospy zostały ponieważ urodzony narybek gupika zachorował w kilka dni po narodzeniu, niektóre nawet już padły, pozostałe póki co przeniosłem do mini akwarium.

Z powodu glonów - chyba zielenice i okrzemki, wlałem dzień temu bakterie Sera Nitrivec, dla lepszego ustabilizowania.

- Odmulanie staram się co tydzień

- Nawozy: Stosowałem na początku z seri Aqua art tylko Carbo (codziennie 1 ml) i Classic (co tydzień 5-6 ml po podmianie + co 2-3 dni 1 ml) oraz Ferro Tropicala (3 ml po podmianie oraz co 2-3 dni 1 ml), w momencie nasilenia problemów z roślinami dokupiłem tydzień temu K+ (od tej pory codziennie 1-2 ml) oraz MacroRed (od tej pory codziennie 1-2 ml).

- Brak nawożenia CO2

- Obsada:

2x Gupik

2x Mieczyk

5x Kirysek pstry, 1x Kirysek albinos

1x Zbrojnik

7-8 sztuk tygodniowego narybku gupika

2x ślimak Helenka

 

Gupiki i mieczyki chorowały na ospę co wspomniałem wcześniej ale wyzdrowiały i obecnie w dobrej kondycji, narybek niestety po urodzeniu choruje na ospę i jest w kiepskiej formie przez to.

 

Rośliny:

Cabomba

Hydrocotyle (wąkrotka) chyba leucocephala

Eleocharis acicularis

Lobelia cardinalis mini

 

Roślin generalnie nie jest dużo, patrz foto.

 

- Filtr: filtr wewnętrzny Aquael Fan-1, wkład gąbka, włączony 24h

- Podłoże: żwir, niestety podłoże jałowe, staram się ratować obfitym wciskaniem kulek gliniano torfowych, korzeń mangrowca, rodzaj kamieni nie mam pojęcia ale w swojej historii przez ostatnie 15 lat służyły jako ozdoba akwarium

- Ryby karmie suchym, 2x dziennie, w ilości którą zjadają w ciągu 2 min

 

Foto:

 


 

-------------------------------------------------------------------

OPIS PROBLEMU:

 

Mój problem to marniejące rośliny, a zwłacza Hydrocotyle leucocephala (wąkrotka). Jej liście zaczynają pokrywać ciemniejsze małe plamki, okolice obrzeży a czasem całe liście stają się żółtawe, natomiast same obrzeża brązowawe do czarnych. Niektóre liście delikatnie się odkształcają, są nieco pofalowane, brzegi też potrafią się trochę podwinąć. Plątanina korzeni wąkrotki niegdyś biała, obecnie brunatna. Łodygi również brunatnieją/brązowieją. Mniej widoczne ty symptomy są na lobeli cardinalis, być może jest odporniejsza lub to dlatego że została później wsadzona, ale zaczynają się na tej roślinie pojawiać te same symptomy co na wąkrotce. Eleocharis również nie wygląda dobrze. Niektóre zdźbła brązowieją, żółcą się jakby usychały. Z tym że z eleocharisa większość tego brązu można zetrzeć palcem - tutaj raczej okrzemki albo inny glon. Z wąkrotki i lobeli nie idzie zetrzeć nic palcem, plamy i brązowe brzegi są w roślinie. Cabomba najbardziej pozytywnie. Poza drobnym nalotem z okrzemek czy innego glonu na czubkach ramion, rośnie dobrze. Pozostałe rośliny coś tam rosną ale marnie, ukorzeniły się ale rosną wolno, zwłaszcza lobelia choć chyba jej taka natura. Problem nasilił się chyba po dołożeniu oświetlenia. Wcześniej wąkrotka nie była o wiele ładniejsza ale gorzej rosła i miała mało liści a długą łodygę goniąc jak najszybciej w górę do światła. Obecnie przy lepszym świetle rozkrzewia się ładnie ale liście marnie wyglądają. Proszę o pomoc, ocenę i rady co zrobić aby rośliny były ładne. Przymierzam się już nawet do bimbrowni, ale tyle osób nie stosuje CO2 a rośliny mają piękniejsze nieraz niż u tych z instalacją. A przy okazji, co zrobić żeby pozbyć się do końca bakterii ospy, które nadal są w wodzie i zarażają biedny narybek. Czy jednorazowe podniesienie temp do 31-32 *C na np. 24h powinno załatwić sprawę? Bakterie zginą? Może jakieś inne rozwiązanie?

 

---------------------------------------------------------------------

 

Link to comment
Share on other sites

Sporo pracy przed Tobą.

1. Podłoże do wymiany. Daj piach, kiryski tego potrzebują. Przy okazji zameczki, muszelki i inne pierdółki też do usunięcia z akwa.

2. Obsada do wymiany. Mieczyki, zbrojniki to nie ten rozmiar akwarium.

3. Nawożenie do wymiany. Co tu nawozić? Odrobina carbo i potasu w zupełności rozwiąże sprawę.

4. Bąbelki do wyłączenia. A następnym razem chociaż przetrzyj szybę, żeby było coś widać.

5. Oświetlenie do korekty. Za długo i za mocno.

Biologię i tak masz wywaloną to możesz to zrobić od razu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Z podłożem może być kłopot ale jak na tym co mam nic nie wyrośnie to nie będzie wyjścia. Proszę o więcej informacji jaki ten piasek, skąd, ile itp. Co jest złego w zameczkach itp?

Obsada w takim razie jest do zrobienia. Wymienię mieczyki i zbrojnika na coś mniejszego.

Nawożenie ok. Rozumiem ze przestać całkowicie podawać mikro makro i fe?

Bąbelki juz wyłączone, wylot wody skierowałem do góry aby bardziej wzburzyć powierzchnię. Szyba jest zagloniona niestety, a zdjęcie z daleka spotegowalo negatywny efekt. Przy podmianie staram się ją czyscić na tyle na ile się uda.

Proszę o pomoc o ile wat i ile czasu zmniejszyć oświetlenie. Zrobić 10h czy jeszcze mniej?

Link to comment
Share on other sites

Piasek najzwyklejszy do piaskownicy. Ja używam kreisela 098 z Leroy Merlin. Nie zmienia parametrów wody. Co do zameczkow to one już mogą, ale nie muszą je zmieniać . Moim zdaniem ,podkreślam moim nie wyglądają po prostu naturalnie i ładnie. Najlepszymi ozdobami są korzenie,kamienie itp. 10 godzin to Max z oświetleniem. Szybę czyści zwykłą gąbka do zmywania, oczywiście służąca tylko do akwarium.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Czy te piasek ma jakieś wartości dla roślin? Czy jakoś go wzbogadzasz dodatkowo? Czy kiryski będą się dobrze na nim czuły? Jeśli zameczki i inne dodatki to tylko kwestia wizualna to zostaną bo mnie się podobają ;-) parametrów wody raczej nie zmieniają bo w akwarium mam je już z 7-8 lat. Proszę jeszcze o rozwianie pozostałych wątpliwości. Wybaczcie mój brak doświadczenia pomimo kilkuletniego stażu ale wczesniej byłem młody i głupi i nie traktowałem akwarium poważnie aż do teraz

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki. Zapytam jeszcze o to dlaczego w moim akwa procesy biologiczne w ogóle nie są ustabilizowane, pomimo że zbiornik ma już 3 miesiące? Czy można jakoś wzbogacić to podłoże oprócz kulek gf? Widziałem i czytałem że niektórzy dodają ziemie ogrodową na spód albo sypią jakieś nawozy w proszku? Jeszcze wrócę do kilku moich wcześniejszych pytań:

 

 

 

Rozumiem ze przestać całkowicie podawać mikro makro i fe?

 

 

co zrobić żeby pozbyć się do końca pasożytów ospy, które nadal są w wodzie i zarażają biedny narybek. Czy jednorazowe podniesienie temp do 31-32 *C na np. 24h powinno załatwić sprawę? 

 

Przepraszam za taką dociekliwość i dużo pytań, ale jak mam robić kolejny raz restart to już chce żeby tym razem było wszystko ok.

Edited by zajaclol
Link to comment
Share on other sites

1. No2 - wykrywalne- wskazuje na niewłaściwą filtrację. W jaki sposób czyścisz filtr ?

2. Skróć oświetlenie do 10h.

3. Być może za dużo lejesz nawozów. No3 powstaje z no2. Pewnie masz mało roślin i tyle im nawozów nie potrzeba.

4. W żwir możesz dać kulki G-T.

5. Podniesienie temp. wykańcza rośliny, ale ryby są ważniejsze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. No2 - wykrywalne- wskazuje na niewłaściwą filtrację. W jaki sposób czyścisz filtr ?

2. Skróć oświetlenie do 10h.

3. Być może za dużo lejesz nawozów. No3 powstaje z no2. Pewnie masz mało roślin i tyle im nawozów nie potrzeba.

4. W żwir możesz dać kulki G-T.

5. Podniesienie temp. wykańcza rośliny, ale ryby są ważniejsze.

1.W filtrze mam tylko gąbkę, raz w tygodniu czyszczę pod bieżącą wodą

2. Oświetlenie skróciłem nawet do 8h od dzisiaj, zobaczymy co się stanie z glonami i roślinami

3. Nawozy ograniczyłem od wczoraj

4. Kulki są od dawna

5. Wiem o tym, dla ryb też nie jest to korzystne ale chce się pozbyć przede wszystkim ospy. Ryby są zdrowe i nie chorują - nabrały odporności najwidoczniej. Jednak woda jest zakażona. Może oprócz podwyższenia temp powiedzmy do 30*C (bezpieczniejsza granica) zastosować jeszcze leczenie preparatem CMF. Doczytałem że podobno silniejszy niż ichtio który stosowałem wcześniej.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Zapytam jeszcze o to dlaczego w moim akwa procesy biologiczne w ogóle nie są ustabilizowane, pomimo że zbiornik ma już 3 miesiące?
Biologia jest rozwalona bo poszły leki. One nie są jak w reklamie: głupia woda trafia do żołądka a mądry syropek do płuc, jak kasują to wszystko: złe, dobre bakterie, nie wnikają. Do tego resztę wybijasz myciem filtra. Jeszcze jakieś pytania?

 

 

 

3. Być może za dużo lejesz nawozów. No3 powstaje z no2. Pewnie masz mało roślin i tyle im nawozów nie potrzeba.
Wróżbita Tomasz. Powinieneś na 0700 robić. Na zdjęcie byś spojrzał i widział, że są trzy rogatki na krzyż, kawałek elośka i hygrophili. Tam nie potrzeba żadnych nawozów, oprócz węgla.

 

Oświetlenie ogranicz do 10h, przy czym np. świetlówką 15W świeć 7 godzin, a 24W 4h.

 

Tak jak pisałem, biologi i tak nie masz, a chcesz ją jeszcze traktować chemią. Nic nie stoi na przeszkodzie po tej terapii wymienić podłoże. Moim zdaniem, jeśli tego nie zrobisz, za chwilę wrócisz z krasnorostami.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jakieś pytania?

 

Tak mnóstwo pytań :). Jak czyścić gąbkę filtra? W wodzie którą spuszczam z podmianki? 

 

Oświetlenie zrobię jak piszesz.

 

Co do podłoża, to nie wiem dlaczego zakładasz że tego nie chcę zrobić jak w poprzednich wypowiedziach dałem wyraźnie do zrozumienia że chcę ;) Tyle że co do podłoża już wszystko wiem. Chciałem się jeszcze dowiedzieć co zrobić z kulorzęskiem i zakażoną wodą. Zmiana podłoża zaowocuje w przyszłości dla roślin i kirysków ale nie sprawi że problem kulorzęska zniknie. 

Link to comment
Share on other sites

Wróżbita mówi:

1. Kulki rozwiążą problem nawożenia - będą stopniowo uwalniać nawozy.

2. Tak mało roślin nie ma, ale też nie można szaleć z nawozami.

3. Filtr czyścimy w wodzie z akwarium. Oczywiście po jej odlaniu - przy podmianie. Filtr czyścimy tylko wtedy aż się nam zapcha drastycznie. Czyścimy z większych śmieci. Drobne zostawiamy. Nie szorujemy. Szorowanie zabija bakterie = wykrywalne no2.

 

4. Do wody lub filtra dałbym węgiel aktywny aby wyłapać resztę leków. Węgiel chwilowo wyjałowi wodę ze wszystkiego. Węgiel na maks. 2 tyg. Później po wysuszeniu możesz wpakować do lodówki. Będzie pochłaniać zapachy :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za rady.

Co do kulek jak pisałem, są w podłożu pod roślinami.

Co do filtra, już na pewno nie popełnię więcej tego błędu

Co do węgla to się z nim wstrzymam jeszcze bo nie wiem czy nie będę musiał zastosować jeszcze jednej kuracji chemicznej jeśli samo podniesienie temp nie wystarczy na kulorzęska.

 

Na innym forum poradzono mi aby zwiększyć PO4 i Fe, czy zwiększenie fosforu nie spowoduje większego ataku glonów? Obecnie (mg/l) NO3 - 40, PO4 - 1, Fe - 0.2. Proszę o opinię.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Co do węgla to się z nim wstrzymam jeszcze bo nie wiem czy nie będę musiał zastosować jeszcze jednej kuracji chemicznej jeśli samo podniesienie temp nie wystarczy na kulorzęska.

Nie wiem ile leczyłeś, czym i czy poprawnie zrobiłeś kurrację , ale zarodniki kulorzęska są cały czas w wodzie (nawet w wakwarium w którym ryby nie chorują), jeżeli nie zapewnisz rybom odpowiednich warunków i wciąż będą pływały osłabione to ospa i tak wróci.

 

 

 

Na innym forum poradzono mi aby zwiększyć PO4 i Fe, czy zwiększenie fosforu nie spowoduje większego ataku glonów? Obecnie (mg/l) NO3 - 40, PO4 - 1, Fe - 0.2. Proszę o opinię.

Patrząc na całe Twoje akwarium to:

Na taką ilość światła jaką masz, jak nie zaczniesz podawać CO2 , to z glonami się nie pożegnasz i w takiej sytuacji masz dwa wyjścia,

1. Zacząć podawać CO2 (nie carbo czy inne zamienniki) oraz pierwiastki które wymieniłeś plus potas do tego jeszcze. Bawić się w testy, korekty.

2. Wyłączyć tą świetlówkę 15W i świecić tylko 24 W, NO3 zbić podmianami i cieszyć się akwarium.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niecałe 2 tyg temu zakończyłem walkę z ospą ze średnim skutkiem, stosowałem podwyższenie temp do 29*C oraz Ichtio tropicala.

 

W pierwszym poście opisałem pokrótce leczenie. Dodam że na czas leczenia dołożyłem napowietrzacz oraz stosowałem 20% podmianki co 3 dni. Obecnie ryby nie chorują, tylko narybek gupików który się urodzi.

Chciałbym im zapewnić odpowiednie warunki tylko nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Na tą chwilę wiem to:

- poradzono mi wymianę podłoża na piasek, do czego się przymierzam

- zmniejszyłem czas oświetlenia do 10h

- zacząłem podawać CO2 z bimbra

- zmniejszyłem trochę ilość podawanych nawozów, ale tutaj konflikt, jedni radzą zwiększyć inni zmniejszyć.

- toksyczne NO2 spada, po leczeniu ospy wzrosło ale powoli wraca do normy, z początkowego 0.15 spadło już na 0.05 mg/l

 

Za wszystkie rady od wszystkich bardzo dziękuję. Idę w dobrym kierunku? Co jeszcze mogę zrobić aby poprawić warunki dla ryb i roślin? 

Link to comment
Share on other sites

1. Masz 40mg/l no3 ? Zbij do 10.

2. Przy takiej ilości roślin daruj sobie dawkowanie fe. Lej symbolicznie - 0,05mg/l.

3. Po4 masz wystarczająco.

 

4. Aktualne podłoże to masakra, ale po co zmieniać na piasek dla samej zmiany ? Poczekaj aż będziesz robić restart. Przemyśl wszystko zaplanuj, kup. Nie jestem zwolennikiem ciągłych restartów.

Link to comment
Share on other sites

4. Aktualne podłoże to masakra, ale po co zmieniać na piasek dla samej zmiany ?

Dla samej zmiany?

 

Dla samych tych ryb to dobra decyzja:

 

 

5x Kirysek pstry, 1x Kirysek albinos 1x Zbrojnik

Też nie jestem zwolennikiem restartów, ale jak ma to pomóc rybom to dlaczego nie.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem kirysy na bazalcie. To nie był dobry pomysł. Żyły, nie miały wyboru. Niech kolega nabierze wprawy i wiedzy, a potem zrobi zaplanowany i przemyślany restart.

Jak wiesz że robiłeś dla nich źle to dlaczego namawiasz kogoś żeby nadal takie praktyki kontynuował?

Nabierze w prawy w czym? W roślinach czy męczeniu ryb?

Rośliny nie czują, ryby tak.

Twoje żyły bo nie miały wyboru, tutaj mogą żyć i mieć lepiej, sorry Tomek ale nie popieram takiej postawy.

Rośliny może i są ważne ale nie kosztem ryb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Masz 40mg/l no3 ? Zbij do 10.

2. Przy takiej ilości roślin daruj sobie dawkowanie fe. Lej symbolicznie - 0,05mg/l.

3. Po4 masz wystarczająco.

 

4. Aktualne podłoże to masakra, ale po co zmieniać na piasek dla samej zmiany ? Poczekaj aż będziesz robić restart. Przemyśl wszystko zaplanuj, kup. Nie jestem zwolennikiem ciągłych restartów.

 

Czym zbić NO3? Częstsze podmianki wystarczą czy to nie jest zbyt dobry pomysł przy niedojrzałym zbiorniku ? NO3 u mnie rośnie, dziś było ponad 50. 

 

Spokojnie, do restartu tym razem się przygotowuję. Zaopatrzę się w jakieś bakterie na start i w odpowiednie podłoże. Szukam jakiegoś kompromisu dla ryb i roślin. Sporo się naczytałem i chętnie kupiłbym coś lepszego. Co powiecie na temat aquabasis + mando z jbl. Podobno jest gładkie i odpowiednie dla kirysków, a i rośliny coś by z tego miały.

 

Na co jeszcze się przygotować i co zakupić przed restartem ?

Link to comment
Share on other sites

Co powiecie na temat aquabasis + mando z jbl. Podobno jest gładkie i odpowiednie dla kirysków, a i rośliny coś by z tego miały.

JBL Manado jest samo w sobie podłożem jałowym. Nie jest gładkie, a na pewno nie jest odpowiednim podłożem dla Kirysków. Jeśli wymieniasz podłoże, to zmień na piach + kulki g-t, lub ewentualnie jakiś substrat. Mógłby być nawet Aquabasis.

 

 

Zaopatrzę się w jakieś bakterie na start

Daj sobie z tym spokój. Zbiornik spokojnie dojrzeje bez takich wymysłów ;) . Zbędny wydatek.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

JBL Manado jest samo w sobie podłożem jałowym. Nie jest gładkie, a na pewno nie jest odpowiednim podłożem dla Kirysków. Jeśli wymieniasz podłoże, to zmień na piach + kulki g-t, lub ewentualnie jakiś substrat. Mógłby być nawet Aquabasis.

 

Czy używałeś tego podłoża? Jak pisałem sporo się naczytałem i opinie ludzi w internecie co do manado + kiryski są zupełnie odmienne od Twoich. Nie żebym się czepiał czy podważał Twoją wiedzę ale człowiek może czasem zgłupieć przy takich rozbieżnościach w informacjach...

Link to comment
Share on other sites

Czy używałeś tego podłoża?

Tak, miałem je prawie 2 lata. Na pewno nie jest to podłoże gładkie, zresztą możesz sam zobaczyć jak to wyglądało na fotkach w moim baniaku. Teraz mam piach - jak na razie strzał w dziesiątkę.

 

 

opinie ludzi co do manado + kiryski są zupełnie odmienne od Twoich

Uwierz, to nie tylko moje zdanie. Kiryski to ryby, które jako podłoża wymagają piachu i tylko piachu (temat wałkowany ostatnio wielokrotnie). Jest on im niezbędny.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki za informacje. Jest jeszcze coś istotnego o czym powinienem wiedzieć przy restarcie ?

 

 

"Fora na których użytkownicy wypisują w/w bzdury, omijaj z daleka  ;)"

 

Hehe spoko, tylko że takie informacje znalazłem niemal na każdym forum akwarystycznym, na tym także :P 

 

JBL Manado to dobry wybór, dla Kirysków raczej też.  :lol:

 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...