Skocz do zawartości

Jaki kubełek wybrać? Aquael, chińczyk?


tomo321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Na dniach będzie zastrzyk gotówki więc dojrzewa myśl o zakupie kubełka. Akwarium o pojemności 126l, obsada mała. Obecnie filtr diy, działa dobrze, ale poza tym, że zajmuje miejsce w akwarium to wygląda jak wygląda. 

 

Do rzeczy. Po przekopaniu połowy internetu, licznych forów (czy poprawnie licznych forum) mam coraz większy mętlik.

Wybrór chciałbym ograniczyć do paru modeli o czym za chwilę. Warunki brzegowe:

- filtr zewnętrzny, kubełkowy

- umiarkowany koszt w relacji do jakości, wydajności oraz energochłonności

- możliwość rozbudowy (tu przy aquaelach)

- zapas wydajności, mocy na wypadek zmiany zbiornika na większy, lub zwiększenia obsady

- regulacja mocy, żeby nie mieć pralki (ale to już chyba standard)

 

Podam teraz w obrębie jakich filtrów chciałbym dokonać wyboru:

- Aquael Midikani 800 - jeden z moich faworytów, krajowy producent, fajna wydajność i zapas mocy, lecz cena trochę chyba za wysoka jak na razie dla mnie (koszt w necie około 220 zł)

- Aquael Multikani 800 - drugi z moich faworytów, zalety jak wyżej, chociaż dedykowanie tego filtra do zbiorników 320l to chyba przesada, cena zakupu początkowego filtra bardzo niska, ale dokupując dwa dodatkowe kubełki cena zbliżona do Midikani (filtr 120 zł, wkłady po około 30 zł, na miejscu w akwarystycznym - rozważam ze względu na serwis i reklamacje zakup na miejscu 150 zł)

- Aquael Minikani 80 i 120 - chyba za małe, ale podpowiedzcie, cena zakupu zbliżona do Midikani, taka wersja minimalistyczna

- HW 302 - temat rzeka, dużo pozytywnych jak i negatywnych opini, najniższa cena zakupu przy jednocześnie dużej deklarowanej wydajności oraz dużo miejsca na media, jednak to chińczyk a ja chyba jednak skłaniałbym się do zakupu polskiego 

- Aquael Unimax 250 - tu już raczej za drogo, a nie widzę dużego przyrostu wydajności czy jakości.

 

Dodam jeszcze, że najbardziej mnie interesuje Multikani 800, ze względu na to, że mogę go wystartować za 150 zł, a później rozbudowywać. Zapraszam do dyskusji, najmilej widziana krytyka. 

 

Chyba, że jeszcze coś podobnego ale innego producenta. Poruszajcie się w podobnym zakresie cenowym.

Edytowane przez tomo321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z konkretnym modelem midikani 800 ale tak jak piszesz wydaje się od dobry do tego litrażu. Sam posiadam minikani 120 w akwa 54l i u mnie jest ustawiony na ok 70% mocy. Fitr mam od roku i wszystko jest ok. Wiem, że sugierujesz sie ceną ale pamiętaj, że filtr to serce akwarium i nie ma co na nim oszczędzać. Lepiej poczekać pare miesięcy a kupić coś porządnego. Chytry traci dwa razy :) Jak już zakupisz filtr to pamietaj, żeby dojrzewał razem z tym co teraz masz i dopiero po ok 3 tygodniach możesz odłączyć stary a ten zostawić :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam MiniKani 120 i w akwarium 116l LT dawał radę przy małej obsadzie. Co do serwisu to szybko i sprawnie działają. Obecnie mam JBL 1501 i też daje rade :-P. Musisz pomyśleć co chcesz chodować czy zależy Ci na rybach czy raczej to będzie akwarium roślinne. Lepiej jednak mieć zapas w filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium towarzyskie raczej roślinne, z małą obsadą rybna, jakieś krewetki, chociaż  to się pewnie zmieni (zamierzam uruchomić typowe krewetkarium). Zapas filtra ma być na okoliczność zwiększenia obsady i/lub zmiany zbiornika. Zakup filtra na dłużej. Więc wraz ze wzrostem wiedzy może się okazać, że będę zakładać np. akwarium biotopowe malwi/tanganika. 

 

Poza tym zapas wydajności filtra da pewnien komfort, obecnie diy filtr działa dobrze, jest wystarczająco wydajny, ale już nie da się go podkręcić bez zmiany cyrkulatora, a to wiadomo kolejny wydatek. 

 

Wiem, że sugierujesz sie ceną ale pamiętaj, że filtr to serce akwarium i nie ma co na nim oszczędzać. Lepiej poczekać pare miesięcy a kupić coś porządnego. Chytry traci dwa razy :)

Dlatego rozważam zakup multikani i rozbudowywać go, początkowy wydatek nie jest duży, a w późniejszym czasie dokładać tylko kolejne pojemniki z mediami. 

Edytowane przez tomo321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego zbiornika idealny byłby filtr o którym nie myślisz czyli jbl e901.

Możliwości rozbudowy może nie ma , ale do takiego zbiornika aż nadto wystarczy .

Cena może i sporo wyższa , ale w stosunku jakości do ceny nie ma chyba sobie równych , tak jak wspomiano wcześniej lepiej na filtrze nie oszczędzać i od razu kupić z wyższej półki.

Edytowane przez mrokalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pojemność filtra w przypadku tych jbl jest równoznaczna z pojemnością wkładów filtracyjnych? 901 ma 7,6l pojemności filtra, ile pojemności mediów będzie?

Czy to jest właśnie przewaga tego filtra nad wyżej wspomnianymi przykładami przeze mnie?

 

Będzie to pierwszy mój kubełek i chcę go dobrać dobrze, żeby być zadowolony, ale i też mieć skuteczny i sprawny filtr. 

Edytowane przez tomo321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL z tego co czytam na stronach ma 4,7l na media filtracyjne. Midikani 800 ma 4x1,7l więc wychodzi w sumie trochę więcej na media. Trochę mocniejszą pompę ma JBL. Rekomendowane wielkości akwariów dla tych filtrów trochę się różnią. Midikani (120-250). JBL (90-300). Nie mam doświadczenia z tymi filtrami dlatego ciężko mi poradzić ale chyba JBL jest lepszy jakościowo. Po opiniach widać, że posiadacze JBL e901 są zadowoleni.

 

Edit: z tego co zauważyłem to Midikani ma pompę oddzielnie. Takie samo rozwiązanie jest w minikani 120 i przyznam, że wygodniej byłoby gdyby pompa była wewnątrz filtra jak to jest w JBL.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

900l/h ale w rzeczywistości jest 450l/h

Przeważnie producenci podają wartość przepływu na pustym filtrze. Wkładając do niego media filtrayjne wiadomo, że ten przepływ znacznie spadnie no i do tego po jakimś czasie dochodzą zabrudzenia :) Trzeba wziąć to pod  uwagę obliczając przepływ filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem na chacie, ale nie wiem czy widziałeś.

Zapewne wspominałem o nich jako o nowości (bo nawinęły mi się jakoś na oczy). O ile wewnętrzne mogą być całkiem spoko, o tyle tym "kubełkom"? "baniaczkom"? nie wróżę kariery. Prawdopodobnie skończą jak multikani, pomyłka inżyniera. Jeśli już to postawiłbym na sprawdzone rozwiązania: unimax, midi/minikani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...