Skocz do zawartości

Ciemny nalot i ginące rośliny


lysy13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moze wam uda mi się pomóc w tej kwestii. Jak w temacie na roslinach pojawił się ciemny nalot zarówno na lisciach i łodygach a takze zauwazylem zanikanie roslin. Rośliny przestały rosnąć, nie mają kolorów jak należy i poza tym liście niektórych roslin są podziurawione. Nawet młode liscie, które wypuszczają rosliny są już od razu dziurawe i cieniutkie. Przez pierwsze 1,5 roku dzialania akwarium rośliny rosły bez żadnych dodatków. Regularnie co 2 tyg. musialem przycinać, bo rozrastaly się bardzo szybko. Niestety od ok pól roku wszystko się pogorszylo i rośliny zamiast rosnąć giną. O co chodzi. Stosowałem już wszystkie mozliwe nawozy: żelazo, węgiel, potas, makro, nawóz podstawowy a od niedawna zacząłem stosować CO2. Proszę o pomoc. Poniżej zalączam kilka zdjęć jak wyglądają w tej chwili moje rośliny. Czekam na wasze opinie.

 

 

Regulamin 6.1 - pisownia. Na forum dbamy o poprawną pisownię.

andy102

post-15553-0-76031000-1424691131_thumb.jpg

post-15553-0-88141100-1424691158_thumb.jpg

post-15553-0-16373600-1424691175_thumb.jpg

post-15553-0-49961700-1424691191_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mało info podajesz, żeby cokolwiek można było zdiagnozować. Jakie oświetlenie, jak wyglądają podmiany, parametry wody itd.

Najlepiej jak opiszesz dokładnie zbiornik wg http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. W takim razie po kolei:

 

* akwarium 126 l ( 27 cm*42 cm*80 cm )

 

* oświetlenie - OPTI NATURAL 2x18W

 

* zbiornik działa już 2,5 roku, restart zrobiony we wrześniu 2014

 

* woda podmieniana systematycznie co dwa tyg. w ilości 1/3 zbiornika. Parametry wody:

- GH 300 ppm ( 16,8 dh )

- KH 720 ppm ( 40 dh )

- pH 7,5-8

- NO3 80

-NO2 0,5 niestety nie posiadam testów pozostałych parametrów

 

* przy każdej podmianie wody stosuję sól akwarystyczna i zapobiegawczo preparat Ichtio

 

* lampy UV nie używam

 

* w akwarium "grzebię" w zależności od sytuacji. Jak wypadnie roślina z podłoża żeby ją wsadzić z powrotem, kamieni, korzeni i innych dekoracji nie przestawiam. Dno czyszczę przy każdej podmianie wody

 

* grzałka z termostatem. Temp. ustawiona na 26 st. C

 

* Co do nawozów:

-nawóz podstawowy + makro  w dawkach 2,4 ml dziennie

- węgiel organiczny w dawce 4 ml dziennie

 

* CO2 bimbrownia ( od ok miesiąca ). Proporcje zacieru:

-1 l wody

-4 szklanki cukru

-10 dkg drożdży

 

* ryby:

- skalar 2

-neon 6

-kosiarka 4

-gupik 4

-mieczyk 4

Ryby nie chorowały. Wszystko z nimi jest w jak najlepszym porządku

 

* rośliny posadzone na początku startu zbiornika. W pierwszym 1,5 roku regularnie przycinane. W pewnego czasu zamiast rosnąć giną

 

* podłoże: żwirek z substratem FLORAPOL. Warstwa ok 5 cm

 

*filtr AQUAEL gąbka do 450l/h

 

* ryby karmione dwa razy dziennie małymi porcjami. Pokarm zróżnicowany.

 

To chyba tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

oświetlenie - OPTI NATURAL 2x18W

Ilość W jest ok, ale jego barwa pozostawia wole do życzenia, zmień na coś 6500 K np. Philips 865.

 

 

 

woda podmieniana systematycznie co dwa tyg. w ilości 1/3 zbiornika.

Chyba trochę za rzadko, patrząc na wynik testu na NO3. Zwiększ do podmiany raz na tydzień.

 

 

 

przy każdej podmianie wody stosuję sól akwarystyczna i zapobiegawczo preparat Ichtio

 

 

Ryby nie chorowały. Wszystko z nimi jest w jak najlepszym porządku

Coś mi się nie wydaje, inaczej byś nie faszerował ryb ryb przy każdej podmianie tymi prochami.

Obsada ogólnie do poprawy.

 

 

 

*filtr AQUAEL gąbka do 450l/h

Załatw sobie jakąś kaskadę, bo taka filtracja jak na 120 L to cienizna.

 

No więc podsumowanie:

 

 

zbiornik działa już 2,5 roku, restart zrobiony we wrześniu 2014

 

 

podłoże: żwirek z substratem FLORAPOL. Warstwa ok 5 cm

i coś z opisu substratu:

 

Nawóz zawieraja żelazo, potas i wiele innych niezbędnych składników pokarmowych w łatwo przyswajalnej formie, nie zawiera azotu i fosforu.

I tu sam sobie spokojnie możesz wyciągnąć wnioski czego brakuje roślinom. Piszesz, że nawozisz :roll: tylko czym?

 

 

Działa minimum 3 lata.

Często producenci trochę to naciągają. :)

 

To chyba tyle. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje to brunatnice plus odrobina szanstrajów. 

Niepotrzebnie lejesz ichtio, Ty też łykasz zapobiegawczo penicylinę codziennie?

Woda okropnie twarda, nie wiem czy przez tą sól co dajesz, czy masz tam jakieś muszle. 

Skalary nie nadają się do tej objętości baniaka. 

Masz też problem z azotanami. NO3 80 to o wiele za dużo, pewnie z tego powodu masz glony.

Ponadto żabienica daje oznaki niedoboru potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej twardości wodę mam z wodociągów. W jaki sposób mogę zmniejszyć jej twardość. Próbwałem wczesniej z przegotowaną wodą. Ale też nic nie dalo. Poza tym w przegotowanej wodzie  nie ma potrzebnych pierwiastków w dostatecznej ilosci. Nie wiem już co mam robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz  po co stosujesz sól akwarystyczną przy każdej podmianie ? czytałeś co  jest napisane na soli akwarystycznej ?

 

 

 

Co to parametrów wody to tragedia ...ph masz ja k do malawi ,NO3 za wysokie max 25mg w zbiorniku z roślinami powyżej jest już szkodliwe .

 

Nie monitorujesz PO4 a to ważne przy roślinkach  PO4 na poziomie 1-2mg pozwoli zbić NO3  roślinki je zjedzą .

 

NO2 również wysokie jak 1,5 roczne akwa to ta wartość duża... powinno być zero .

 

Jak chcesz zbić PH to mieszaj wodę RO z kranówą i taką mieszanką rób podmiany lub inwestuj w butle co2  .

 

 

Tak jak Mapet pisał  filtracja tragedia ...  myśl o jakiejś kaskadzie np FZN2 lub kubełki Minikani /ikola czy Chińczyk HW302.

 

Co do nawożenia  to Potas codziennie +fosfor

 

Ustabilizuje stosunek PO4 do NO3 i roślinki zaczną  odbijać .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Sól akwarystyczna ( informacja z etykiety ) - usuwa zmetnienie wody, hamuje rozwój pierwotniakow. Stosować przy każdej podmianie wody.

* pH - na poziomie między kwaśnym a zasadowym. Myślalem, że jest ok. W takim razie jaki poziom pH bedzie dobry i jak do niego doprowadzić

* Rzeczywiście nie monitorowalem PO4. Muszę w takim razie zakupić testy do mierzenia poziomu

* NO2 praktycznie bliskie zero

* niestety nie posiadam filtra RO więc tutaj będzie problem.

* filtr działal od poczatku i dawal radę, ale pomysle nad kaskadą.

* potas i fosfor bedę podawal

 

Zobaczymy co to wszystko da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sól akwarystyczna służy do odkażania ,a poczytaj dokładniej etykietkę musi być tam informacja NIE STOSOWAĆ PRZY FILTRACJI BIOLOGICZNEJ .

 

Jak już chcesz podawać sól profilaktycznie to zwykłą kamienną NIEJODOWANĄ .

 

Zmętnienie wody zniknie jak będzie odpowiednia ilość bakterii nitryfikacyjnych  i odpowiednia filtracja.

 

Ph w twoim przypadku powinno byc w granicach 6,5-7.2, przy tak twardej wodzie tylko chyba RO nie wiem czy CO2 z butli zbije aż tak bardzo twoje PH ,można dać szyszki olchy,liść dębu ale to zabarwi Ci wodę na herbatkę a ph zbije nieznacznie .

Poczytaj o  sposobach zbicia pH jest tego trochę

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamowielm zgodnie z waszymi sugestiami kaskadę AQUAEL. Będzie na jutro. Zaraz zabieram się do podmiany wody. Nie mam mozliwosci montowania filtra RO więc chciałbym do podmienianej wody dodać wodę destylowanej. Na forum znalazlem wpisy, że przez dodanie destylki mozna spowodować zmniejszenie twardości. Sęk w tym, ze nie bardzo wiem w jakich proporcjach. Jak mozecie pomóc w tej sprawie bedę w dzięczny. Standardowo będę podmieniał 1/wody. W moim przypadku będzie to ok. 30l wody. Co o tym myślicie. Zaczynam tez stosowanie potasu i fosforu codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką tą kaskadę kupiłeś  model ? FZN2/3 ?

 

Bez testów na PH  nic nie zdziałasz z RO bo na oko to możesz sobie lać .Ph trzeba zbijać powoli nie możesz zrobić dużego skoku od razu bo to się odbije na zwierzętach szybko .

Wodę do podmian mieszaj w wiadrze i  taką wlewaj do akwa  najlepiej jak byś na początku  ustabilizował sobie PH na 7.2-7.5 i tak dobieraj proporcje w wiadrze aby uzyskać taką wartość wtedy wlej do akwa

 

Co do nawozów ,Potas możesz podawać 2ml /dziennie  z fosforem ostrożnie bez testu na PO4 łatwo o nieszczęście ,przedawkujesz i wysyp glonów .

PO4 max 1,5-2 przy czym NO3 musisz utrzymać na poziomie 10-25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaskada FZN2. Człowiek w sklepie mowił, że do mojego zbiornika będzie dobry. Pisze, że jest dedykowany do zbiorników 40-200 L.

Jezeli chodzi o dolewanie wody destylowanej to chcę wlasnie mieszać ją w wiadrze z kranówka i dolewać do akwarium. Nie wiem tylko w jakich proporcjach mieszać. ale jak piszesz będę chyba musial pomału, spokojnie dolewać i starać się zbijac systematycznie pH. Pewnie zajmie mi to trochę czasu, ale mam nadzieję, ze wkońcu dam rade jakoś to wszystko przywrócić do takiego stanu zeby zaczęlo wyglądać ładnie i spełniać swoją funkcję

 

 

Dbaj o pisownię.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...