Skocz do zawartości

Ranna Pielęgniczka Agassiza


t.pawel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jest to mój pierwszy temat na forum, akwarium opiszę w osobnym temacie, tutaj zwracam się z pilną prośbą o poradę.

 

Odkupiłem kompletne akwarium z rybkami, 54l obsada:

- Labeo Bicolor;

- 2 x Skalar;

- 2 x Brzanka;

- 2x Pielęgniczka Agassiza;

- Glonojad.

 

Jestem w pełni świadomy, że większość ryb w tym akwarium wymaga większego zbiornika, ale tak jak napisałem jest to osobny temat.

 

Główny problem, to że najprawdopodobniej poprzedni właściciel przy próbie wyłowienia rybek zranił tą tytułową. Rybki akwarium mam zaledwie 5 dni, od razu gołym okiem zauważyłem rankę, ale bez dobrego powiększenia nie wyglądała ona groźnie i byłem pełen nadziei, że sama się zagoi.

 

Dzisiaj zauważyłem, że rana jest napuchnięta, a jeśli opuchliznę na małej rybce widać gołym okiem, musi to znaczyć, ze opuchlizna jest ogromna. Zrobiłem zdjęcie aby lepiej przyjrzeć się sytuacji i jestem przerażony... Obie Pielęgniczki są ok. 4cm długości, jednak ta ranna jest bardzo wychudzona, może to również znaczyć, że ryba jest ranna od dawna (w akwarium były tylko sztuczne rośliny). Rybka bardzo mało je, chowa się po kątach, inne ryby ją przeganiają.

 

gallery_22447_233_321656.jpg

 

Pytanie oczywiście brzmi czy i jak mogę rybie pomóc?

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim powinno się zapewnić rybie jak najbardziej odpowiednie warunki. Chodzi tu głównie o parametry fizyko-chemiczne wody. Ryby przebywające w nieodpowiednich warunkach są bardziej podatne na choroby, a te już chore znacznie trudniej wyleczyć.

 

Załóż tez temat w dziale obsady, bo to co masz w tej chwili w tym akwarium to jest - sorry - ale porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Tak wiem, że to jest porażka. Tak jak napisałem akwarium zostało odkupione (wybawione) od osoby dla której było najwyraźniej zwykłą zachcianką, źle zarybione, bardzo zaniedbane, ryby były karmione tylko jednym rodzajem płatków, zero naturalnych roślinek itd. Ostatnie parę dni czytam o posiadanych rybach, o tym jak się akwarium zaopiekować itd., odpowiedni temat również założę, dziękuję za propozycję.

 

Testy wody mam właśnie w drodze, zdaje się, że jutro kupię również zbiorniczek do odseparowania ryby - czy coś takiego pomoże? Jak wspomniałem rybka jest przeganiana i obawiam się, że nie przyjmuje przez to pokarmu. Powinienem kupić jakieś lekarstwo?

 

Mieszkam w Anglii, więc mogą tu być dostępne nieco inne środki czy też producenci. Znalazłem takie lekarstwo: API Melafix. W opisie podano, że leczy infekcje bakteryjne, wrzody i otwarte rany. Plan mam taki, aby do zawieszonego w akwarium zbiorniczka dodać roślinkę (przynajmniej w ciągu dnia) oraz lekarstwo. Jak taki zbiorniczek napowietrzyć?

 

EDIT: Znalazłem tabletki napowietrzające, domyślam się że to byłaby najłatwiejsza opcja napowietrzenia dodatkowego zbiorniczka.

Edytowane przez t.pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ nie mogę już edytować starego posta napiszę tylko, że podawanie rybce pokarmu pęsetą i aplikowanie lekarstwa nie pomogło, po mniej więcej tygodniu od założenia tego wątku rybkę musiałem poddać eutanazji. Była wycieńczona, myślę że jest to poza oczywiście raną wina tego, że przez długi czas przebywała w zdecydowanie za małym zbiorniku z większym osobnikiem swojego gatunku. Odezwałem się do poprzedniego właściciela, okazało się, że miał ich... kilka...

 

Głupota ludzka nie zna granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...