Skocz do zawartości

Zbiornik 60l ph7,5, twardość 17 dh


darkopolo1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Proszę o pomoc w doborze obsady.

 

Parametry wody (podane na stronie wodociągów)

ph 7.5

twardość 17 dh

azotyny < 0,007

azotany  0,66

żelazo 0,060

 

 

1.Zbiornik 60 litrów 60x30x33

2. Filtr Aquel turbo 500 z gąbką oraz ceramiką

3 Podłoże JBL aquabasis plus

4. Na to pójdzie żwirek lub piasek kwarcowy w zależności od obsady.

5. Grzałka 50w

6. Rośliny jeszcze nie dobrane 

 

Szukając na forum znalazłem taką oto przykładową obsadę :

 

10x neon innesa

1+1 pielęgnica ramireza

6x kirysek panda

 

Zastanawiam  się nad pielęgnicami  do których w razie czego oczywiście dam piasek.

Obawiam się trochę o rośliny przy piasku (o czym często jest napisane na forum)

Czy moje obawy są uzasadnione?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz nieodpowiednią wodę dla neonów, ramirez (o kiryskach nie jestem na 100% pewien, więc się nie wypowiem). Te ryby lubią kwaśniejszą i bardziej miękką wodę. Druga sprawa, że nawet gdybyś taką wodę miał to nie pogodzisz ich pod względem temperatury - neony innesa to ryby subtropikalne, temperatura dla nich to maksimum 23*C, dla ramirez minimum to 24/25*C.

Jeżeli zamierzasz mieć jakiekolwiek ryby denne (jak np. kiryski), czy kopiące w podłożu (jak np. ramirezki), których naturalnym zachowaniem jest przesiewanie piasku przez skrzela w celach higienicznych piasek jest absolutną koniecznością.

 

O rośliny przy piasku się nie bój - wystarczy dać pod ich korzenie kulki/pałeczki/korki nawozowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to co proponujecie. Przeglądałem, szukałem i muszę przyznać, że ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Z pielęgnic chyba zrezygnuję (po rozmowie z Panem ze sklepu ;)  , a także dam sobie spokój z piaskiem. Podłoże będzie w formie żwirku 2-4. Rybek nie musi być dużo, lecz chciałbym, aby miały dobre warunki zarówno pod względem współtowarzyszy jak i odpowiedniej wody.  (Aktualnie studiuję książkę Moje Akwarium Hansa J. Maylanda. Może tutaj znajdę odpowiedź? Kto wie?) Jestem początkujący w tym temacie więc wszelka pomoc mile widziana. 

 

Moje typy to:

 

Tetra cesarska, neon innesa ,neon czarny, danio pręgowany, danio lamparci, prętnik karłowaty, gupik pawie oczko, gupik endlera, kirysek pigmej,kirysek karłowaty. 

 

Nie wiem tylko jeszcze co wybrać i  ile sztuk.

 

 

Edytowane przez darkopolo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień nie dostałeś odpowiedzi i już obraza? Wszyscy Użytkownicy mają też swoje prywatne życie i nie mają obowiązku udzielać pomocy natychmiast, a w wolnej chwili. Z drugiej strony widać, że mało czytałeś o rybach, które wymieniłeś.

Tetra cesarska -> za mały zbiornik.

Neon innesa -> masz nieodpowiednie parametry.

Neon czarny -> za mały zbiornik.

Danio pręgowany -> za mały zbiornik (to bardzo ruchliwe ryby)

Danio lampraci -> j.w.

Prętnik karłowaty -> jakbyś troszkę zbił parametry to OK.

Gupik pawie oczko -> OK

Gupik endlera -> OK

Kirysek pigmej -> nie miałem tej ryby. ale z tego co czytam w sieci to parametry masz w skrajnie górnej granicy, więc wypadałoby je troszkę obniżyć.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...