Skocz do zawartości

chory neonek


zarybkowana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewien problem. 

Kilka dni temu zauważyłam na główce jednego z moich neonów białą narośl. Nie wiem co to może być. Neonek jest u mnie w akwarium (50l.) już 2 miesiące, dołączył razem z 3 innymi (pozostałe są zdrowe). Nie robiłam żadnych gruntownych zmian w akwarium, nie sadziłam nowych roślinek, nie dodawałam żadnych nowych specyfików.  Parametry wody nadal są takie same, karma również nie była zmieniana (TetraPro Energy). Czy ktoś z was wie co to może być? Z bliska wygląda jak białe bąbelki. Rybka nie zmieniła zachowania dalej jest tak samo żywiołowa, nie straciła apetytu. Dołączam zdjęcie (z góry przepraszam za jakość trudno było uchwycić moment gdy się nie ruszała)

 

1. Litraż zbiornika.

50 l

 

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.

założony rok temu 
 

3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas.

filtr włączony cały czas 

Filtr kaskada VERSAMAX FZN-1 4. Gatunki i ilość ryb. 6 neonów innesa 3 błyszczyki 2 kiryski karłowate 

zbrojnik niebieski

 

5. Ilość i rodzaj roślin.

żabienica amazońska

moczarka kanadyjska

mech jawajski

i parę innych (nie pamiętam nazw)

 

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

GRZAŁKA ELITE 50W Z TERMO - REGULATOREM 
 

7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

TetraPro Energy karma

preparaty dodawane przy podmanie wody-zdjęcia

 

8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

ph-6,5

twardość 10
 

9. Temperatura w zbiorniku.

28 stopni
 

10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).

podmiana wody czyszczenie filtra raz na 2 tygodonie

odmulanie raz na 3 tygodnie
 

11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane).

u neonka wystąpiła biała narośl na głowie

od paru dni
12. Zdjęcie chorej rybki.

 

 

post-22411-0-63437700-1423581726_thumb.png

post-22411-0-47279400-1423586252_thumb.jpg

Edytowane przez zarybkowana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jednoznacznie określić, czym jest ta narośl.

Może to być zmiana rakowa, a wtedy - niestety - nie do wyleczenia, chyba, że podejmiesz się samodzielnego usunięcia tego "czegoś" (jeśli ma kształt maliny, to poszukaj info na temat brodawczaka)

Może to jednak równie dobrze być coś o podłożu bakteryjnym, lub grzybiczym. Wtedy kąpiele w nadmanganianie potasu, lub w którymś z ogólnych leków (np. FMC Zoolek)

Leczenie w osobnym zbiorniku.

Szkoda, że prosisz o pomoc dopiero przy tak dużej zmianie na pyszczku neona. Teraz to już może być zaawansowane stadium, bez możliwości wyleczenia.

 

Kilka uwag: nie wiem co to są za ryby "błyszczyki". Natomiast ten neon na zdjęciu to nie neon innesa, tylko czerwony i masz dla nich za małe akwarium (rosną większe niż neony innesa). Dla kirysków to raczej za wysoka temperatura, którą masz w zbiorniku.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :) Faktycznie źle napisałam chora rybka to neon czerwony. Wcześniej pisałam jeszcze na innym forum akwarystycznym.  Tam również powiedziano o kąpielach w nadmanganianie potasu. To coś naprawdę szybko się rozwinęło kwestia dosłownie paru dni. Nie jestem pewna co mam teraz zrobić oczywiście kąpiele stosuję, ale boję się czy  faktycznie nie jest już za późno. Mam jednak nadzieję, że wyzdrowieje.

 

Co do uwag: Błyszczyk to inna nazwa tetry cesarskiej. Kiryski są u mnie już bardzo długo i myślę, że nawet jeśli temperatura jest trochę za wysoka (przediał jest chyba między 22 a 27 stopni) to są już przyzwyczajone. Szczerze mówiąc byłam przekonana, że wszystkie moje neony to no neony innesa (o takie poprosiłam w sklepie) teraz patrząc do akwarium zobaczyłam różnicę: 4 to neony innesa a 2 czerwone. Przepraszam za ten błąd mam akwarium dopiero od roku i nie umiem odróżnić od siebie tak podobnych rybek.

Edytowane przez zarybkowana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...