Skocz do zawartości

Misiak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium: 220x55x60
Oświetlenie: belka Power LED 1W, 65 sztuk (55 białych, 5 czerwonych i 5 niebieskich), chłodzona wodą
Filtracja: 6 korpusów narurowych (2 mechaniczne z gąbką 45ppi, 4 biologiczne w tym 2xFBF) napędzane pompą Grundfos ALPHA2 L 25-60, do tego hydroponika w pokrywie
Ogrzewanie: ciepło z oświetlenia + grzałka 250W
Podłoże: piasek do piaskownicy
Rośliny: anubiasy i mikrosorium
Obsada:

15x Pterophyllum scalare
30x neon czerwony
3x aequidens metae (samiec i dwie samice)

10x corydoras paleatus
5x L104 panaque maccus
5x yasuhikotakia sidthimunki
3x platydoras armatulus
2x agamyxis pectinifrons
1x orinocodoras eigenmanni

 

Fotka:

post-17977-0-45939300-1423519116_thumb.jpg

 

Film:

 

Uwagi mile widziane.

Edytowane przez Misiak
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o parametrach.

W sumie akwarium chodziło na kranówce do czasu ataku krasnorostów i wtedy obniżyłem twardości do GH:6 KH:4 i pH staram się utrzymać poniżej 7. Poza tym NO2: 0 i NO3: 10

L104 czasami widzę, ale bardzo bardzo żadko, za to często ich kupki :P

W hydroponice jest już więcej roślin m.in. skrzydłokwiat. Zdjęcie było robione w listopadzie. Teraz po prostu nie mam czym zrobić, bo zwykły telefon nie ogarnia tej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary akwa naprawdę niezłe :) Ławica skalarów fajnie się prezentuje chociaż według mnie ciekawiej wyglądałyby w jednakowej kolorystyce. No i nie pasują mi gabarytowo te dużę pielęgnice aequidens metae. Zaśmieciłbym troche dno liśćmi może :) No ale to Twoje akwa i Tobie ma się podobać. Ogólnie bardzo przyjemne dla oka :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości jak masz rozwiązaną kwestie podmian wody w tak dużym baniaku? Nie zapychają Ci się często te filtry? Coś z tego jest Twojej produkcji czy całego gotowca kupiłeś? O cenę postawienia takiego baniaka z grzeczności nie zapytam, choć nie powiem żebym nie była ciekawa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podmian mam (na fotce po prawej stronie) zielony zawór i tam podłączam wąż szybkozłączką, a drugi koniec węża sru do wanny. Jak już odleje się tyle wody ile chcę (najczęściej nie więcej niż 50-100 litrów) to ten sam wąż w łazience podłączam pod bieżącą wodę i napełniam akwarium prosto z kranu. Przy takim litrażu tyle kranówki nie robi żadnej krzywdy.

Ostatnio tylko podmieniałem wodę ro ze względu na krasnorosty, ale to też wąż do pompy a pompa w baniaku z ro.

 

Taki miałem plan żeby nie latać z wiadrami, butelkami i nie chlapać wodą dookoła i na razie się sprawdza.

 

Filtr zapychał się jak w korpusach mechanicznych był sznurek 100 mikronów. Wtedy po tygodniu takie sznurki były do wymiany bo całkowicie się zapychały. Teraz jak jest gąbka to spokojnie dwa tygodnie pracuje filtr bez spadku przepływu.

 

Filtrację robiłem sam tzn. klejenie rur, skręcanie całej instalacji itd.

 

Gdyby kogoś interesowało jak i co robiłem to zapraszam TU (nie bijcie jeżeli takie coś podchodzi pod reg punkt 4.2)

 

A co do ceny to żadna tajemnica. Zmieściłem się w 3000zł. Sam robiłem podstawę pod akwarium, filtrację, oświetlenie i pokrywę z hydroponiką żeby było taniej i przyjemniej :D

A tu szczegóły:

 

Akwarium: 1100zł z dowozem pod dom.
Podstawa pod akwarium: 190zł (w tym ytong 80zł, zaprawa, dwie płyty 25mm i styropian)
Filtracja: 906zł (tu mogłem zaoszczędzić na pompie, jednak energooszczędność i trwałość były równie ważne)
- pompa Grundfos ALPHA2 L 25-60: 470zł
- zawory kulowe, nyple, śrubunki itp: 153zł
- rury pvc, kolanka, klej itp: 100zł
- korpusy narurowe: 120zł (korpusy, wkłady sznurkowe, puszki zasypowe itp.)
- wkłady filtracyjne + napowietrzanie: 63zł
Oświetlenie: 250zł (w tym diody, profile aluminiowe i chłodzenie wodne)
Pokrywa: 195zł (samo pcv, klej został z klejenia filtracji)
Grzałka: 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie czegoś takiego samemu to na pewno wielka frajda :D Ja mam chęci wielkie ale kobiecymi rączkami to nie jest tak łatwo, wszystko ciężkie, na hydraulice się nie znam, pewnie coś bym przekręciła, niedokręciła itd. męska ręka potrzebna,a  niestety moją męską połówkę akwarystyka nie jara ;) Widzę,że początkowo miał być sump? Kiedyś miałam taki filtr narurowy przed kubełkiem-aby działał jak mechanik ale niestety strasznie szybko się to zapychało i zmniejszał się przepływ. Pamiętam,że wkład był właśnie sznurkowy, może to tego była wina. Widziałam kiedyś takie rozwiązanie z filtrami narurowymi ale przy znacznie mniejszym akwarium, niestety tam czyszczenie czegoś takiego co tydzień wiązało się z destabilizacją zbiornika, jak widać przy dużych baniakach problem znika -  żywy dowód na to,że duże baniaki są lepsze dla początkujących niż małe ;) Akwarium rozumiem,że masz w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być sump, ale napaliłem się na narurowca i na tym stanęło.

Na hydraulice też się nie znam, robiłem to pierwszy raz :)

 

Gdybym był kobietą to kupiłbym dwa większe kubełki, trochę przepłacił, ale było by to samo, albo i lepiej.

 

Ja w swoim filtrze czyszczę tylko dwa korpusy mechaniczne (płuczę gąbki) raz na tydzień, reszty nie dotykałem od startu akwarium.

 

Akwarium stoi u mnie w mieszkaniu w bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piękny litraż :D  Pierwszy film bardzo przyjemnie się ogląda, zwłaszcza zbliżenia na akwarium. Jakby się siedziało w pokoju u ciebie ;)

Ryby spokojne jakby w hydroponice nie rośliny pokojowe, a zakazane rosły :P

Neony zawsze takie przyczajone? 

Niewielka ilość roślin, jak na taki litraż, moim zdaniem na plus - nie zabiera miejsca rybom.

No i nie zazdroszczę podmian ;) Sama nuda :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neony zawsze takie przyczajone?

 

One tak mają gdy się kręcę przy baniaku. Inne ryby jakoś się niczego nie boją a neony jak tylko się pojawię to się zbijają w kupę. Młode są, może dlatego. A tak jak się nie ruszam to często pływają w mniejszych grupach po całym akwarium.

 

 

 

Nie są zbyt hałaśliwe?

 

Nic nie słychać. Ani filtrów, ani pompy. Pompa co jest bezgłośna, słychać ją dopiero gdy przytknę do niej ucho. Oczywiście cały czas planuję zamontować tam drzwiczki.

 

 

Z co do tych podmian. Nie ma tak że nie latam z wiaderkami. Czasami trzeba odmulić, czasami dolać wodę ro bo od kranówki skoczy twardość i też troszkę polatam, ale jak trzeba tylko odświeżyć trochę wodę to wygląda to tak jak na filmie :)

Edytowane przez Misiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Nie korciło cię żeby popływaćtam z nimi? :D Piękne akwarium, u mnie zajmowało by połowę miszkania. :P

 

Korci, ale za duży urosłem :P

 

Te żuczki to chyba mączniki. Karmię ich larwami ptaszniki.

 

Tak. Larwami karmię wszystkie ryby raz w tygodniu. Mniejszym rybom kroję, większe sobie radzą z całymi. Tylko dzień po karmieniu pływa sporo niestrawionych "skorupek" :D

Czarne dorosłe żuczki podawałem pierwszy raz.

 

Takie spa to by mi się przydało :D

To boli :P

Szczególnie gdy ściągam syfek i nie widzę jak kosiarka podpływa i mi kosi włosy na ręce :D

Edytowane przez Misiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja karmię od kiedy mam skalary, tylko małymi porcjami (1 mącznik na skalara). Te większe skalary wciągają larwę w całości, mniejszym muszę kroić.

Bardzo im one posmakowały, z resztą wszystkim rybom. Sumy to za nimi szaleją po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...