Skocz do zawartości

Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc gh ?


fanderix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Temat wałkowany na milion sposobów na forach, ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc gh. Co zrobić, aby odpowiednio zbilansować ph, gh, kh, aby były one na stabilnym poziomie. Używam wody RO i dodaję odpowiednio mineralizatora oraz trochę sody aby podnieść kh.
Chcę uzyskać następujące parametry:
Ph 6,5
Gh 6,5-7
Kh 1-2

Do wody RO najpierw dodaję sody oczyszczonej (czystej bez ulepszaczy spożywczych) to podnosi mi kh do 1-2 (ph dochodzi wówczas do poziomu 6). Następnie dodaję mineralizatora (V6 – wcześniej dodawałem mosura mineral plus, ale mi się skończył) i dodaję tyle aby uzyskać Gh 6.5-7 d. Niestety jak wówczas mierzę ph to wynosi ono już 7,5.
Próbowałem dodawać aquacid do wody (zbijałem nim PH tak do 6,4), ale po pierwsze zbijało kh do 0, po drugie mocno podnosiło PO4, po trzecie i tak jak po 2 dniach robiłem test parametrów w baniaku z przygotowaną do podmian wodą to ph przekraczało 7 (no i pozbywałem się kh). Powoli mnie to przerasta :)

Z góry dziękuję za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AquaArt Shrimp minerals (opcja droższa - 10zł za 100ml) oraz Seachem Equilibrium (wg mnie taniej w przeliczeniu na zużycie) podnoszą GH bez dotykania KH/pH.

SM na 10L dasz 7ml to podniesie GH do ok7.

Eq dasz 3ml (mierzone objętościowo - sam sprawdziłem na sucho w menzurce)  i da taki sam efekt.

 

Do podnoszenia KH używam Seachem Acid Buffer oraz Alkaline Buffer - 1ml Alk + 0,5ml Acid daje mi KH 3 przy pH 6,8 - 7. Dawkę możesz sobie zmienić:

Określasz ile Alkaline buffer chcesz dać (jakie KH ma być osiągnięte - na stronie kalkulator) i przeliczasz ile Acid Buffer do tego dać by ustabilizować pH na wybranym poziomie wedle tabelki:

Acid:Alkaline ->pH

1 : 0,5  ->5

1 : 1   ->6

1 : 1,3  ->6,5

1 : 2   ->7

Na stronie i produktach ładnie napisane jak i co robić

 

Wiem, że [teoretycznie] można to taniej załatwić ale mnie zapas po 300g obu bufforerów oraz Equl kosztował 75 zł i starczy na wieki.

 

Coś od siebie:

Też męczyłem się z różnymi środkami i skaczącym pH do 8 - 8,5 po daniu mineralizatora (bo podnosił zarówno GH jak i KH a KH wpływa wstępnie na pH), miałem markowe, sklepowe mieszanki i AquaArt Hydro Mineral... dopiero po przejściu na Seachem problem z głowy.

Co ważne jeżeli będziesz brał inne produkty innych firm - czytaj na etykietkach (najczęściej tej uwagi nie ma w tłumaczeniach na PL!) czy produkt nie jest na bazie fosforanów - jak tak się dałem wkopać... to co opisałem powyżej u mnie działa i jest łatwe do dodawania. Pewnie są produkty innych firm o podobnym działaniu ale ja trzymam się tego co mam.

W razie czego napisz na priv jeżeli bardziej interesuje cię powyższe.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...