Skocz do zawartości

Restart 54l ( w stronę Low Tech )


ptick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czytając forum i szukając odpowiedzi na zagwostki natknąłem się na tematy związane z Low Tech. Po przeczytaniu wielu tematów, zdecydowałem się pójść w tą stronę. Tym bardziej, że zapowiadał się już restart akwarium. Dotychczasowa aranżacja, krótko mówiąc nie zachwycała. Choć była przemyślana, ponieważ ze względu na brak czasu, nie mogłem poświęcić tyle uwagi co trzeba aby dbać o baniak. Stąd minimalizm + anubiasy, które nie wymagały ode mnie wiele uwagi.

 

Obecna obsada, to:

Bojownik Syjamski - 1+2

Razbora Hengela (Rosbora hengeli) - 10

Ampularia - 2 (choć zostały już tylko skorupy)

 

Filtr to Mini Kani 120

Podmiany wody raz na tydzień lub dwa.

Światlówka standardowa 15W

 

Rośliny:

Anubias

 

 

 

Zachwyciłem się stylem Iwagumi. Jednak patrząc na wymagania Low Tech, raczej niekoniecznie się to uda ze względu na roślinność. Nie mniej jednak spróbuję coś w tą stronę pójść ale z większą ilością roślin.

 

W zamiarach:

Ziemia wymieszana z kulkami t/g plus keramzyt

Na ziemię czarny bazalt drobny

Plaża z żwirku

Skały z czarnego bazaltu

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae)

Ampularie

Krewetki

Filtracja zalecana jest mechaniczna, lecz myślę, że mogę wykorzystać obecny kubełek, ze względu na jego dojrzałość.

 

Roślinność dobiorę po wyborze aranżacji. Mam już trochę kamieni z czarnego bazaltu i prosił bym o pomoc w aranżacji. Ciężko wymyślić ciekawą aranżację w tak małym akwarium. Z obecnego baniaka mam korzenie oraz kilka innych odłożonych w razie potrzeby. Lecz nie wiem czy je użyć, zmienia to już styl. Dodatkowo zabierając miejsce, a ryby muszą mieć trochę miejsca.

Proszę wszystkich o porady i uwagi.

Na zdjęciach zamieszczam widok obecnego stanu w akwarium oraz zdjęcia skał, z których chciał bym zrobić wystrój.

 

post-17992-0-59131700-1423132643_thumb.jpg

post-17992-0-58696000-1423132650_thumb.jpg

post-17992-0-10985700-1423132656_thumb.jpg

post-17992-0-18605700-1423132660_thumb.jpg

post-17992-0-91807500-1423132663_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc po restarcie. Ziemia, drobny bazalt, jasny żwirek. Skały z czarnego bazaltu. 

Obsada to: 

Bystrzyk Amandy - 20szt. 

Red Cherry - xxszt. 

Ampularia - 2szt. 

 

Jeżeli chodzi o aranż, to nie do końca wyszło jak chciałem. Ale człowiek uczy się całe życie Wink.

Trochę z roślinności; kryptokoryny, pistia, anubiasy i inne... 

Docelowo anubiasy poprzyczepię do skałki. Może dorzucę jeszcze jakieś rośliny; zobaczymy. Poczekam jak się rozrosną te, co już zasadziłem. Używam też filtra MiniKani 120 i nie wiem jak się akwarium zachowa, ponieważ mam tam ceramikę i węgiel (oprócz włókniny i gąbki). W sumie niektórzy ziemię mieszają z węglem, więc zostawiłem. Co do ceramiki, to jest dojrzała, więc też zostawiłem. Poczekamy na efekty lub ich brak.

 

Teraz czekam i zobaczę jak się akwarium ustabilizuje. Jestem pełen nadziei. Zobaczymy co czas pokaże Smile 

Zastanawiam się, czy coś jeszcze nie dorzucić do obsady. Np. Brzanki Wysmukłej jakiś harem. Ale może zostanę przy tym co mam i krewetkach.

Jakie jest Wasze zdanie?

 

Pomyliły się koledze działy. Przenoszę do galerii. Mapet

 

I jeszcze jedna uwaga ode  mnie, wyciągnij ten węgiel z tego filtra pasuje on tam jak pięść do nosa i nie jest Ci potrzebny, zastąp go ceramiką. Mapet

post-17992-0-91722600-1423515188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A więc po restarcie. Ziemia, drobny bazalt, jasny żwirek. Skały z czarnego bazaltu. 
Obsada to: 
Bystrzyk Amandy - 20szt. 
Red Cherry - xxszt. 
Ampularia - 2szt. 
 
Jeżeli chodzi o aranż, to nie do końca wyszło jak chciałem. Ale człowiek uczy się całe życie Wink.
Trochę z roślinności; kryptokoryny, pistia, anubiasy i inne... 
Docelowo anubiasy poprzyczepię do skałki. Może dorzucę jeszcze jakieś rośliny; zobaczymy. Poczekam jak się rozrosną te, co już zasadziłem. Używam też filtra MiniKani 120 i nie wiem jak się akwarium zachowa, ponieważ mam tam ceramikę i węgiel (oprócz włókniny i gąbki). W sumie niektórzy ziemię mieszają z węglem, więc zostawiłem. Co do ceramiki, to jest dojrzała, więc też zostawiłem. Poczekamy na efekty lub ich brak.
 
Teraz czekam i zobaczę jak się akwarium ustabilizuje. Jestem pełen nadziei. Zobaczymy co czas pokaże Smile 
Zastanawiam się, czy coś jeszcze nie dorzucić do obsady. Np. Brzanki Wysmukłej jakiś harem. Ale może zostanę przy tym co mam i krewetkach.
Jakie jest Wasze zdanie?
 
Pomyliły się koledze działy. Przenoszę do galerii. Mapet
 
I jeszcze jedna uwaga ode  mnie, wyciągnij ten węgiel z tego filtra pasuje on tam jak pięść do nosa i nie jest Ci potrzebny, zastąp go ceramiką. Mapet

 

Nie miałem wiedzy na temat węgla we filtrze jak i ceramiki. Jak pisałem, czytałem, że niektórzy mieszają ziemię z węglem, stąd zostawiłem go we filtrze. Jeżeli chodzi o ceramikę, to też nie wiem czy może zostać ale nie musi, czy lepiej, żeby jej nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcia baniaka 2 dni po zalaniu. Bystrzyki jeszcze nieśmiało pływają po akwarium. Krewetki znalazły sobie miejsce i póki co siedzą w roślinach. Mało kiedy wychodzą.

Zastanawiam się czy nie dołożyć do obsady Proporczykowca z Kap Lopez.

post-17992-0-91265300-1423832298_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aranżacja bardzo fajna. Ładnie się prezentuje. Badasz No2 po tym restarcie? Czy poza dojrzałym filtrem użyłeś starej wody do restartu?

Nie badam No2, ponieważ podmieniam wodę co drugi dzień, jak to zalecają przy Low Tech. Poza dojrzałym filtrem nie użyłem niczego ze starego akwarium. Wodę wlałem świeżą odstaną, pochodziło tak na dojrzałym filtrze. Potem zacząłem wprowadzać obsadę oraz podmieniać wodę. Zastanawiam się nad wprowadzeniem do obsady Proporczykowca z Kap Lopez. Czegoś mi jeszcze brakuje w tym baniaku ale nie wiem czego. Będę dzisiaj w sklepie akwarystycznym, może dokupię jakieś rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie badam No2, ponieważ podmieniam wodę co drugi dzień, jak to zalecają przy Low Tech.

Z tego co ja czytałem o low techach to tam się wody nie podmienia zupełnie tylko dolewa co wyparuje. Specjalistą nie jestem od tego typu zbiorników więc się nie będę upierał jak coś.

Ja bym chyba nic nie dokładał do akwa ale to Tobie ma się podobać :) Co do proporczykowca to też Ci nie doradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja czytałem o low techach to tam się wody nie podmienia zupełnie tylko dolewa co wyparuje. Specjalistą nie jestem od tego typu zbiorników więc się nie będę upierał jak coś.

Ja bym chyba nic nie dokładał do akwa ale to Tobie ma się podobać :) Co do proporczykowca to też Ci nie doradzę.

Pierwszy tydzień podmianka wody, tak wyczytałem. Później, tak jak piszesz - dolewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Bardzo fajna aranżacja, na pewno jest ozdobą pokoju.

 

 

 

Zastanawiam się nad wprowadzeniem do obsady Proporczykowca z Kap Lopez

Jak wprowadzisz Proporczykowca to prawie na pewno możesz się pożegnać z krewetkami ;)

 

Co do podmian w LT to faktycznie jest jak mówi ptick, przez pierwszy tydzień (chociaż ja słyszałem/czytałem, że nawet miesiąc) robi się podmianki co 2-3 dni, a potem to już tylko dolewki a podmianki w razie konieczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie podmieniam ok 10l co drugi dzień. Zobaczymy jak się będzie baniak zachowywał. A co do obsady, to po prostu kusi mnie dołożenie coś do obsady. Brakuje tam czegoś. Myślałem nad Prętnikiem, ale tan to z pewnością wetnie wszystko co małe. Proporczykowiec niby najłagodniejszy z ryb, które bym dał w parce (o ile się nie mylę). Ludzie maja i Ramirezy z krewetkami, sam nie wiem. Nie da się pewnie wszystkie połączyć. porozglądam się jeszcze i posłucham mądrzejszych ode mnie :)

 

Widziałem zbiornik z taką samą obsadą, tyle, że była jeszcze Brzanka Wysmukła. Fajne połączenie ryb pomarańczowych i czerwonych.

Edytowane przez ptick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Stan baniaka na ponad 2 tyg. od zalania. Pierwszy tydzień podmiana co drugi, trzeci dzień. Teraz raz w tygodniu.

Rośliny chyba się przyjęły. Wystartowały Anubiasy i Pistia w pierwszej kolejności. Reszta na razie bez szału.

Bystrzyki Amandy nie koniecznie chcą pływać w ławicy a szkoda, bo wyglądają rewelacyjnie w grupie

 

Stan na dzień 27-02-2015

 

post-17992-0-02823300-1425074197_thumb.jpg

 

post-17992-0-58522500-1425074200_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fajnie to wygląda, ale od strony teoretycznej wyszła jakaś dziwna koncepcja.

Po pierwsze ziemia w zbiorniku ma być przede wszystkim podłożem dla roślin, żyznym zasobnikiem składników odżywczych. Bez dużej ilości roślin użycie ziemi jest nie do końca celowe.

Po drugie: jak słyszę o węglu w akwarium (przeważnie w filtrach), to najczęściej w kontekście "nie wiem po co on tam jest, więc niech będzie". Przyznam się, że też nie znam jego dokładnego wpływu na chemię wody w zbiorniku, ale najczęściej autorzy tych słów nie mają ładniejszych/zdrowszych akwariów...

Po trzecie: nie chciałbym być złym prorokiem, ale eksperyment zacznie przynosić wyniki (pozytywne lub negatywne) jak zaprzestaniesz intensywnych podmian. Myślę, że na wszelki wypadek warto byłoby mieć wtedy dojrzały filtr biologiczny - tak w razie czego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam,

po dłuższym czasie aktualizacja. Wpadł do mnie znajomy i zrobiliśmy z ciekawości testy kropelkowe wody. Oto i one:

PH: 7,5

Tww: 8

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 20

PO4: 0,3-0,4

Fe: 0,05

 

Od zalania zbiornika, wodę podmieniłem jeden raz (nie całe pół). W obsadzie małe zmiany. Doszła Ramireza, niestety nie sprzyjał jej klimat. Został Bystrzyk Amandy, któremu widać bardzo dobrze, oraz doszły Gupiki Endlera (mieszane odmiany bardzo się spodobały), krewetki nadal są (RC). W akwarium trochę dołożyłem roślin i w zasadzie nic innego nie robiłem. Patrząc na testy, jest chyba całkiem nie źle jak na Low Tech.

 

Stan na dzień 02-11-2015

 

38dee844cd90.jpg

 

5ec3f42ceb6c.jpg

 

805db4cb0085.jpg

 

6cba4c7745b2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Po roku czasu aktualizacja. Zmiana oświetlenia na LED białe światło. po przeczytaniu kilku artykułów dołożone czerwone i niebieskie, co zaowocowało intensywnym wzrostem roślin. Woda w ciągu roku podmieniona ze 3 razy maksymalnie. Zdjęcia po dużej wycince.

 

https://naforum.zapodaj.net/adb35e1a16e7.jpg.html

 

https://naforum.zapodaj.net/893471646fa0.jpg.html

 

https://naforum.zapodaj.net/18884e54fcd0.jpg.html

post-17992-0-89131600-1459286849_thumb.jpg

post-17992-0-65733700-1459286972_thumb.jpg

post-17992-0-62214500-1459287093_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...