Skocz do zawartości

Pomocy przy obsadzie - 60l


Senc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam,

Jestem nowy na tym forum oraz w świecie akwarystyki. Doświadczenie jakie miałem to karmienie rybek wujka oraz taty majac kilka wiosen ;-)
Mimo to jestem osobą dokładną i cierpliwą. Czytam bardzo dużo zanim podejmę się czynności, żeby w przyszłości zmniejszyć błedy nowicjusza do minimum.

Przeczytałem już bardzo dużo na temat potrzeb ryb i ich doboru do zbiornika ale na forum chciałem zadać pytanie które nie znalazłem w istniejących.

Jestem zdecydowany kupić akwarium. Wybór padł na 54l (proste, 60x30x30) lub 60l (profilowane 60x30x33). Czytałem wypowiedzi posiadających oba typy i większość polecało jednak proste akwaria więc wybór raczej padnie na takie. Mimo to fajnie jakbyście podpowiedzieli jakie są Wasze zdania.

 

Co do osprzętu czyli filtr, grzałka, oświetlenie to będe dobierać dopiero do rybek oraz roślin.

Parametry wody na ten moment nie sprawdzałem (nie posiadam jeszcze testów) ale obstawiam że są w normie i po wyborze oraz kupnie akwa daję słowo że zostaną przeprowadzone.

Biotop. Na ten moment jeszcze wstrzymam się od odpowiedzi gdyż ciężko mi nad wyborem. Roślinki chcę dobrać pod rybki czyli ze względu na niedużą ich ilość będe starać się szukać w "polecane dla x rybki"

Obsada: Zauroczyły mnie bardzo bojowniki. Czytałem na temat ich temperamentu mimo to jednak bardzo chciałbym posiadać. Kolejnymi sąsiadami były by bardzo sympatyczne Kiryski pandy. Zauważyłem że sa polecane do tego agresorka oraz zajmują dolną część akwarium. Na ten moment tak to wygląda:

- Bojownik samiec
- Kiryski panda 4 lub 6szt.

Moje pytanie brzmi. Ile i kogo mogę do nich dobrać?

Z rybek którę jeszcze mi się podobają to:
Razbora Borneańska - Nie wiem czy one mogą życ z taką obsadą,
Otoski - które wydają mi się nie do końca potrzebne ze względu na Pandy,
Bojowniki samiczki - które ładnie pewnie by się prezentowały ale wydaję mi się że towrzenie haremu z samca i 2 Bojowniczek jest trochę za dużym wyzwaniem dla 'nowego' i boję się że to mnie przerośnie,
Krewetki są nawet ok ale również strach że "ktoś" mi je zje :smile:
Neonki nie do końca do mnie przemawiają
Razbory klinowe i espei nie podobają mi się.

 

Liczę na pomoc i nakierowanie na "prostą" :smile:
60x30x33 c 60x0x33 cm60x30x33 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na harem bojownika za mały zbiornik.

Pandy wolą chłodniejszą wodę, więc bardziej otoski by do niego pasowały.

Razbora borneańska parametrami pasuje do bojownika, ale nie znam tego maleństwa i zastanawiam się czy to dobry pomysł łączyć ją z nim, zwłaszcza gdy trafi się temperamentny.

Dla neonków innesa jednak za mały zbiornik, chociaż ostatecznie można (bardzo ruchliwe są) no i temperatura również niższa niż u bojownika.

Osobiście uważam, że razbory to najlepsze połączenie dla bojka (bezproblemowe). Jeśli nie podobają ci się klinowe i espei, to jeszcze hengela zostają ;)

http://forum.superakwarium.pl/topic/45393-razbora-hengela-trigonostigma-hengeli/

Masz/będziesz miał jednak minimalny wymagany zbiornik, więc maksymalnie 6-8 sztuk (minimum 6)

Krewetki mogą posłużyć bojusiowi za obiad, ale chyba niektórzy z powodzeniem trzymają je w takim połączeniu, z tym, ze chyba mocno zarośnięty zbiornik powinien być, z dużą ilością mchów.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...