Skocz do zawartości

500l powrót do hobby po latach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Po latach dostałem od kolegi taki baniaczek wymiary 160cm długość i 50cm szerokości 60 cm wysokości i ten baniak ma wydzieloną część 20 na 30 na 60. Z otworem fi 50 nie wiem po co. Poprzednio to było akwa morskie mam do tego osprzęt typu lampa uv i inne mi nie znane.
Planuję z tego zrobić obsadę neonki plus krewetki . Ale na razie czekam na testy wody.
I tu pytanie, co można wykorzystać z morskiego, kubełek uszkodzony. I po co i czy wykorzystać ta wydzieloną część. Jakieś gąbki, ceramikę i inne kulki posiadam.
Pozdrawiam rw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś fotka baniaka?

Na zbiornikach morskich się nie znam, ale przypuszczam że to komora filtracyjna.

Nie nauczyłem sie jeszcze dodawać fotek z tableta ale napewno to była jakaś filtracja ma otwór w dnie i są gąbki i jakieś kulki pqsującena wymiar . Tylko pytanie czy jest sie sens z tym bawic czy lepiej wyciąć te szyby i zakleić otwór w dnie a dać jakiś wielki kubełek. I pytanie jaki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to czarna magia  :shock:

Jak dla mnie to czarna magia  :shock:

Jaka magia raczej filtracjja tylko po co dla czego i czy jest sens to reanimować ewntualne fotki moge wstawic na fb jak to jest zgodne z regulaminem sory ale tyle potrafie. Pozdrawiam rw

 

Regulamin - Pisownia 6.1. Na forum wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Zaakceptowałeś regulamin podczas rejestracji, to go przestrzegaj.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ta pusta przestrzeń zwie się *komin wewnętrzny* woda spływa do niego a potem rurą do sumpa.
Sump to jest zbiornik techniczny pod akwarium głównym do niego można napchać pełno mediów filtracyjnych.
Tylko dziwi mnie to ,że jest 1 otwór a nie dwa bo zazwyczaj stosuje się spływ i rewizję by jak się zapchało to pierwsze to woda spłynie tym drugim.Ogólnie co z morskiego możesz wykorzystać to cyrkulatory/falowniki do ruchu wody,odpieniacz się nie przyda.A lampa uv tylko w przypadku leczenia ospy.Kubełek ? to nie wiem po co bo w morskim raczej nie jest zalecane jego stosowanie.


Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ta pusta przestrzeń zwie się *komin wewnętrzny* woda spływa do niego a potem rurą do sumpa.

Sump to jest zbiornik techniczny pod akwarium głównym do niego można napchać pełno mediów filtracyjnych.

Tylko dziwi mnie to ,że jest 1 otwór a nie dwa bo zazwyczaj stosuje się spływ i rewizję by jak się zapchało to pierwsze to woda spłynie tym drugim.Ogólnie co z morskiego możesz wykorzystać to cyrkulatory/falowniki do ruchu wody,odpieniacz się nie przyda.A lampa uv tylko w przypadku leczenia ospy.Kubełek ? to nie wiem po co bo w morskim raczej nie jest zalecane jego stosowanie.

pozdrawiam.

Więc chyba lepiej skasować ten komin i zastosować kubełek i po problemie tylko jaki? I tu jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba lepiej skasować ten komin i zastosować kubełek i po problemie tylko jaki? I tu jest pytanie

No do takiego akwarium to trzeba z dwa duże dobra kubełki bo to jednak pojemność już jest.Co do likwidowania to ci nie powiem czy jest to bezpieczne bo osobiście bał bym się spać mając akwarium 500l z zaklejoną dziurą na którą napiera nacisk 500kg wody.Na ten temat musiał by się ktoś wypowiedzieć bardziej w tym temacie obeznany.Ogólnie myśląc mógł byś po prostu to wykorzystać i zrobić sump.A jak nie to ja bym komin zostawił a w miejsce otworu dał przelot(śrubunek) a w nią rurę pcv a na końcu zawór.Zawsze mógł byś to wykorzystać do podmian wody.

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może by tak tego sumpa zamontować ale to się wiąże z wywierceniem otwotu w blacie z kamienia lecz to jest do zrobienia pod warunkiem że uda się całe ustrojstwo zrobić pod akwarium i wykluczając kubełki. Co do oświetlenia i pokrywy chce powiesić szkło 10 cm nad akwarium i taśmy led co by zwiększyć wilgotność w pokoju.

co do wody jako że mam studnie kombinuje zmontować na stałe ro do kuchni plus do obsługi akwa.

jak któryś pomysł jest bez sensu to proszę o korektę.

Pozdrawiam rw

Edytowane przez aditeam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to nie wiem czy ledy są tak super miałem pierwsze wersje w akwarium w pokrywie i po koło 4-5 miesiącach niektóry przestały świecić aż później całkiem padły... Nie lepiej może kupić po prostu lampę podwieszaną z świetlówkami T5 80W ?.Co do hydrauliki to też trzeba na to trochę wydać ale zawsze w przyszłości ten zestaw można wykorzystać na morski.Bo do zrobienia potrzebujesz przelot(śrubunek)odpowiedni pod otwór rurę pcv którą przekładasz przez ten przelot a w środku w szafce montujesz na tej rurze pod akwarium zawór.A za zaworem reszta rury do środka do sumpa.Sump to ci nie pomogę zaprojektować bo niestety nie wiem jak go stworzyć by wykorzystać wszystkie media filtracyjne..W morskim jest łatwiej bo jest spływ/odpieniacz/bubble stop czyli by się pozbyć bąbelków i kolejna ostatnia przegroda na pompę obiegową do twojego akwarium to bym szukał coś pokroju +6 tysięcy litrów na godzinę.Z samej pompy musisz poprowadzić drugą rurę wchodzącą do akwarium by woda wpływała a na końcu warto zainwestować i kupić wylot loc-line czyli takie w miarę twardy kawałek rury z dużą regulacją zazwyczaj dwoma dyszami.Sam filtr RO jak najbardziej też jest dobrym pomysłem tylko musisz pamiętać ,że co jakiś czas trzeba wymienić z niego wkłady ja wymieniam co roku ale sprawdzić zawsze idzie miernikiem TDS.

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę o tej filtracji i ze względu że pod baniakiem mam przy mało miejsca na sump to wymyśliłem żeby wydzieloną część wykorzystać na filtr wewnętrzny tzn mam dwie pompy po 1000l/h dać je na dnie zaklejając ten otwór fi 50. Nad pompami dać sito nad sitem ceramikę i to do 70% wysokości a nad ceramiką gombki jako filtr z grubsza. I do tego dołożyć jakiś duży kubełek osobno.
i pytanie czy ta moja kombinacja jest logiczna i czy trzyma się kupy i jaki kubełek ewentualnie zastosować
pozdrawiam rw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem tak możesz spróbować ale czy to będzie miało sens to musiałby się kto inny wypowiedzieć zawsze możesz zrobić tak ,że zakleisz otwór a wodę w akwarium będziesz mieć poniżej poziomu komina by do środka woda się nie lała.Wtedy byś kupił z dwa mocniejsze kubełki.Co do sumpa to nie musi być jakiś ogrom miejsca starczy tak by był spływ za nim gąbka i kolejna komora z ceramiką i komora pompy.Ale jak uważasz najlepiej jak by ktoś inny się na ten temat wypowiedział.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Możesz zakleić taflą szkła na silikon otwory i zdemontować komin, czemu nie?  Nie piszesz że chcesz mieć morszczaka a z opisu logicznie wynika że będzie to akwarium słodkowodne.

Mam 400l i moje 2 kubły e900 green line są zbyt silne, myślę że spokojnie dadzą radę w Twoim akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...